Ogłoszenie o uzupełniającym naborze placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) z województw lubelskiego i podlaskiego do współpracy w ramach projektu "Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa w makroregionie wschodnim" realizowanego przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie w zakresie działań edukacyjnych podnoszących wiedzę i umiejętności z zakresu profilaktyki i postępowania w pprzypadku wystąpienia bólów kręgosłupa wśród osób od 18 r.ż., czynnych zawodowo, z przewlekłymi bólami kręgosłupa powyżej 3 miesięcy.

Nabór uzupełniający do naboru:

O otwartym naborze Wojewodzkich Ośrodków Medycyny Pracy oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą w celu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, z wyłączeniem pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w formach określonych odrębnymi przepisami, zwanych dalej "Podstawowymi jednostkami służby medycyny pracy".

Nabór jest realizowany w ramach projektu „Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa w makroregionie wschodnim”, nr POWR.05.01.00-00-0024/19, w ramach V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.1 Programy profilaktyczne, z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020.

I Informacje ogólne

  1. Organizator konkursu

    Nazwa: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie (dalej SPSK Nr 4)
    Adres: ul. Jaczewskiego 8, 20-954 Lublin
    Telefon: 81 72 44 400
    Fax: 81 747 57 10
    NIP: 7122410926
    REGON: 000288751
    KRS: 0000004937
  2. Osoba upoważniona do kontaktów

    Katarzyna Bublewicz-Guzy – Koordynator Projektu
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    tel. 81 72 44 801
  3. Cel naboru

    Celem naboru jest nawiązanie współpracy pomiędzy SPSK Nr 4 a placówkami POZ z terenu województw lubelskiego i podlaskiego w zakresie prowadzenia działań promocyjnych na rzecz osób od 18 r.ż., czynnych zawodowo, z przewlekłymi bólami kręgosłupa (objawami ze strony kręgosłupa powyżej 3 miesięcy). Działania te stanowią element wdrożenia ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej pn. „Ogólnopolski program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa”.
  4. Cel i założenia projektu

    4.1 Celem głównym (CG) projektu jest wzrost wykrywalności przewlekłych bólów kręgosłupa oraz zapobieganie im, wśród osób czynnych zawodowo w makroregionie wschodnim (MW), poprzez realizację działań edukacyjno-diagnostyczno-terapeutycznych. Zespoły bólowe kręgosłupa (ZBK) stanowią istotny problem, zarówno społeczny, jak i współczesnej medycyny, mimo że nie powodują bezpośredniego zagrożenia życia. Przez to są marginalizowane i lekceważone (brak świadomości działań prozdrowotnych), a wpływ dolegliwości na utratę zdolności do pracy zazwyczaj pomijany. Należy zaznaczyć, że choroby układu mięśniowo-szkieletowego w znaczący sposób wpływają na zdolność do pracy, zmniejszając produktywność i udział w rynku pracy pracownika.
    4.2 Cel projektu zrealizowany zostanie poprzez:
    1) działania edukacyjno-informacyjne dla personelu medycznego na poziomie wojewódzkich ośrodków medycyny pracy i podmiotów wykonujących działalność leczniczą w celu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi oraz POZ (personel podniesie swoje kompetencje z zakresu profilaktyki bólów kręgosłupa i postępowania w przypadku wystąpienia bólów kręgosłupa) oraz dla pracodawców (pod kątem znaczenia profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa i ich wpływu na jakość pracy oraz prezenteizm i absenteizm w pracy);
    2) badania przesiewowe prowadzone wśród grupy docelowej (na podstawie kwestionariuszy, wizyt u lekarza wykonującego zadania medycyny pracy, dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych);
    3) warsztaty rehabilitacji ruchowej - wymierna pomoc dla osób odczuwających dolegliwości bólowe; warsztaty usprawniające pacjentów, przeprowadzone dwukrotnie.
    4.3 Realizowane działania przyczynią się do:
    1) wypracowania i wdrożenia w systemie opieki zdrowotnej rozwiązań skoncentrowanych na zapobieganiu przewlekłym chorobom kręgosłupa, które są główną przyczyną dezaktywizacji zawodowej)
    2) obniżenia kosztów leczenia-schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego to roczny koszt 330 mln euro zasiłków chorobowych i 470 mln euro kosztów związanych z niezdolnością do pracy (na rehabilitację zdrowotną wydano zaledwie 38 mln euro); wykrycie choroby we wczesnym etapie wpłynie pozytywnie na redukcję powyższych kosztów,
    3) zwiększenia wykrywalności ZBK i włączenia skutecznego leczenia rehabilitacyjnego/ farmakologicznego,
    4) podniesienia jakości życia osób doświadczających dolegliwości bólowych (przewlekły ból kręgosłupa powoduje zaburzenia snu, zmęczenie, zachowania depresyjne, ograniczenie aktywności).
    4.4 Okres realizacji projektu: 01.05.2020 – 30.11.2023 r.

I Przedmiot naboru

  1. Opis przedmiotu naboru

    5.1 Przedmiotem naboru jest współpraca placówek POZ z województwa lubelskiego i podlaskiego z Organizatorem konkursu w ramach projektu „Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa w makroregionie wschodnim”, w zakresie prowadzenia działań promocyjnych na rzecz programu oraz w zakresie działań edukacyjnych adresowanych do placówek podstawowej Opieki zdrowotnej (lekarze, pielęgniarki) w postaci szkoleń stacjonarnych
    i e-learningowych
    5.2 Poprzez zawarcie umowy w wyniku niniejszego naboru konkursowego, placówki podstawowej opieki zdrowotnej podejmą z Organizatorem konkursu współpracę w zakresie profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa.
  2. Zakres współpracy

    6.1 Zakres współpracy obejmuje w szczególności:
    1) oddelegowanie przez przychodnię POZ min. 2 osób personelu medycznego (w tym min 1 lekarz i min. 1 pielęgniarka) na szkolenie stacjonarne (6 h lekcyjnych) oraz e-learningowe, podnoszące wiedzę i umiejętności z zakresu profilaktyki i postępowania w przypadku wystąpienia bólów kręgosłupa oraz informujące o sposobie prowadzenia badań przesiewowych; udział w szkoleniach personelu medycznego wyznaczonego przez placówkę jest
    obowiązkowy i bezpłatny.
    2) personel POZ jest zobowiązany wypełnić (przed przystąpieniem do etapu szkolenia) dokumentację niezbędną do realizacji projektu (formularz zgłoszeniowy, deklarację uczestnictwa w projekcie, zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ankietę etc.);
  3. Termin wykonania

    Zakłada się realizację przedmiotu umowy w okresie od daty podpisania umowy do 30.11.2023 r.

III Procedura konkursowa

  1. Warunki udziału w naborze

    8.1 Podmioty, zamierzające złożyć ofertę, muszą spełniać następujące wymogi:
    1) posiadać status jednostki podstawowej opieki zdrowotnej działającej na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w tym ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 295 ze zm.),
    2) posiadać na dzień składania oferty zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, umożliwiającą realizację przedmiotu zamówienia;
    3) posiadać siedzibę lub jednostkę organizacyjną na terenie województwa lubelskiego lub podlaskiego,
    4) dysponować personelem medycznym, zatrudnionym w placówce POZ (bez względu na formę zatrudnienia), niezbędnym do wykonania przedmiotu zamówienia, tj. minimum 1 pielęgniarką i 1 lekarzem.
  2. Sposób przygotowania oferty

    9.1 Oferta powinna zawierać:
    a) formularz oferty wraz z oświadczeniem o spełnianiu warunków (stanowiący Załącznik nr 1),
    b) zaparafowany projekt umowy (stanowiący Załącznik nr 2).
    9.2 Dokumenty, o których mowa powyżej, powinny być złożone w oryginałach podpisanych przez osobę upoważnioną do reprezentacji danej placówki podstawowej opieki zdrowotnej lub jako skan oryginalnych dokumentów dostarczony drogą mailową.
    9.3 Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do zażądania przedłożenia dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów dotyczących warunków, jakie muszą spełniać podmioty składające ofertę.
    9.4 Jeżeli w strukturze organizacyjnej danego POZ jest kilka jednostek organizacyjnych, które mają brać udział w projekcie, należy wykazać je w formularzu ofertowym w odpowiedniej rubryce. Wówczas do wskaźnika przychodni włączonych do projektu liczone są wszystkie placówki jako „odrębne” podmioty.
    9.5 W formularzu oferty należy wskazać ilość osób oddelegowanych do udziału w projekcie (pielęgniarki, lekarze).
  3. Miejsce i termin złożenia oferty

    10.1 Nabór ofert odbywa się w sposób ciągły, do końca realizacji projektu tj. do 30.11.2023 r..
    10.2 Oferty należy złożyć:
    a) pisemnie – osobiście w godzinach pracy Kancelarii Organizatora konkursu (pokój nr 103, I piętro - budynek główny), tj. w dni robocze w godz. 7.25 – 15.00 lub za pośrednictwem operatora pocztowego, w zamkniętej kopercie, opatrzonej danymi oferenta oraz sformułowaniem „Oferta – nabór POZ do projektu Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa w makroregionie wschodnim; oferta powinna zawierać oznaczenie: Napis "Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie ul. Jaczewskiego 8 20-954 Lublin (Kancelaria Ogólna, p. 103) „Oferta – nabór POZ do projektu Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa w makroregionie wschodnim”" w czarnej ramce
    b) drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty e-mail, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – skan dokumentów wymienionych w punkcie 9.1; w tytule wiadomości należy podać „Oferta – POZ do projektu Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa w makroregionie wschodnim”.
  4. Dodatkowe założenia dotyczące naboru

    11.1 Nabór trwa do odwołania przez Organizatora konkursu.
    11.1.1 Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do unieważnienia naboru lub odstąpienia od niego bez podania przyczyny na każdym jego etapie.
    11.3 Złożenie oferty jest jednoznaczne z przyjęciem warunków dotyczących współpracy z Organizatorem konkursu oraz zaakceptowaniem sposobu współpracy określonym w Programie Polityki Zdrowotnej pn. „Ogólnopolski program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa”, stanowiącej Załącznik nr 2 do niniejszej dokumentacji, jak również akceptację postanowień wzoru umowy, która będzie zawarta z Organizatorem konkursu.
    11.4 Termin związania ofertą wynosi 30 dni.
  5. Kryteria oceny ofert i zasady wyboru placówek

    12.1 Organizator konkursu dokona wyboru placówek stosując następujące kryteria formalne:
    a) placówka POZ posiada status jednostki podstawowej opieki zdrowotnej działającej na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w tym ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 295 ze zm.),
    b) placówka POZ posiada na dzień składania oferty zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, umożliwiającą realizację przedmiotu zamówienia;
    c) placówka POZ posiada siedzibę lub jednostkę organizacyjną na terenie województwa lubelskiego lub podlaskiego;
    d) placówka POZ dysponuje personelem medycznym (bez względu na formę zatrudnienia), niezbędnym do wykonania przedmiotu zamówienia, tj. minimum 1 pielęgniarką i 1 lekarzem.
    e) podpisanie Formularza oferty przez osobę uprawnioną, kompletność oferty i załączników.
    12.2 Kryteria formalne będą oceniane przez Organizatora konkursu na podstawie danych i oświadczeń zawartych w Formularzu oferty, będącym Załącznikiem nr 1 do Ogłoszenia o naborze.
    12.3 W przypadku złożenia oferty z brakami formalnymi, Organizator konkursu wezwie placówkę do uzupełnienia tych braków w nieprzekraczalnym terminie 3 dni roboczych (decyduje data wpływu do SPSK Nr 4 w Lublinie). Po bezskutecznym upływie wskazanego terminu, oferta podlega odrzuceniu.
    12.4 Oferty nie spełniające warunków udziału w postępowaniu podlegają odrzuceniu.
    12.5 Po pozytywnej weryfikacji nadesłanej oferty Organizator konkursu zawrze z placówką POZ umowę współpracy, zgodnie ze wzorem stanowiącym Załącznik nr 2 do Ogłoszenia o naborze.
    12.6 O wynikach naboru, Organizator konkursu zawiadamia wszystkie podmioty, które złożyły ofertę oraz umieszcza informację o przychodniach włączonych do projektu na swojej stronie internetowej.
    12.7 Umowa będzie uznana za zawartą z chwilą jej podpisania. Umowa zostanie zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
    12.8 Umowa może zostać zmieniona:
    a) w przypadku zmiany wniosku o dofinansowanie,
    b) w przypadku zmiany umowy o dofinansowanie,
    c) w przypadku, gdy zmiana umowy jest konieczna dla prawidłowej realizacji projektu.
    12.9 Zmiana umowy nie może dotyczyć warunków podlegających ocenie w ramach konkursu.

Logo funduszy europejskich i napis "Wiedza edukacja rozwój", flaga Polski i napis "Rzeczpospolita Polska", flaga Unii Europejskiej i napis "Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny"

Pełna informacja z załącznikami (dokument niespełniający wymogów dostępności)

Formularz i umowa do pobrania (dokument niespełniający wymogów dostępności)