Terapia Nanotherm

Nanotherm

flaga polska  flaga brytyjska  flaga rosyjska  flaga włoska

 

Nanotherm

flaga polska  flaga brytyjska  flaga rosyjska  flaga włoska

 

Co to jest terapia Nanotherm?

Terapia NanoTherm jest innowacyjną metodą leczenia, mającą zastosowanie w złośliwych guzach glejowych mózgu np. glejakach wielopostaciowych. Terapia NanoTherm ma zastosowanie zarówno w guzach pierwotnych mózgu jak i ich wznowach. Polega ona na wprowadzeniu (podczas operacji) bezpośrednio do loży pooperacyjnej (na ścianę tkanek okalających jamę poresekcyjną) roztworu zawierającego nanocząsteczki tlenku żelaza. Nanocząsteczki to malutkie cząsteczki mające średnicę 15 nanometrów, które są bardzo drobno rozproszone w wodzie. Następnie po operacji pacjent poddawany jest serii 6 zabiegów (przez okres 3 tygodni po 2 zabiegi w tygodniu w odstępie co najmniej 1 dnia pomiędzy zabiegami w tym samym tygodniu) za pomocą urządzenia Nanoactivator, które wykorzystuje zmienne pole magnetyczne. Powoduje to, że wprowadzone do mózgu cząsteczki są lokalnie podgrzewane. Zastosowanie innowacyjnej terapii NanoTherm powoduje niszczenie lub trwałe uszkodzenie przetrwałych po zabiegu operacyjnym komórek nowotworowych. Ponadto poddane innowacyjnej terapii NanoTherm komórki nowotworowe stają się bardziej wrażliwe na stosowaną równolegle radioterapię lub chemioterapię (jeżeli zajdzie taka konieczność). Wprowadzone do loży pooperacyjnej nanocząsteczki pozostają w niej jako implant. Na ich powierzchni znajdują się specjalne struktury, dzięki czemu nie mogą się one przemieszczać i nie naruszają zdrowych tkanek.

Terapia NanoTherm przeprowadzana jest przez doświadczonych lekarzy neurochirurgów Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK Nr 4 pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Radosława Roli.

 

Nanotherm0    

Przebieg terapii Nanotherm

Nanotherm2

Pierwszym etapem jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu guza wewnątrzczaszkowego o charakterze złośliwego guza glejopochodnego . Po usunięciu guza podczas tego samego zabiegu operacyjnego lekarz neurochirurg aplikuje płyn magnetyczny zawierający nanocząsteczki i jednocześnie wprowadza  cewnik do bezpośredniego pomiaru i monitorowania temperatury w obszarze zabiegowym podczas pierwszej sesji aktywacji i wykonywany jest za pomocą NanoActivatora®.
Jest  to specjalnie opracowane urządzenie medyczne, które generuje zmienne pole magnetyczne do aktywacji nanocząstek, a tym samym zapewnia pożądany rozkład temperatury w obszarze zabiegowym. Kolejnym etapem po zabiegu operacyjnym jest wykonanie  sześciu  1 - godzinnych sesji nanoaktywacji w okresie trzech tygodni ( po 2 zabiegi w tygodniu w odstępie co najmniej 1 dnia pomiędzy zabiegami w tym samym tygodniu). Podczas wykonywania sesji nanoaktywacji pacjent jest hospitalizowany.

Niezbędne badania

W celu kwalifikacji danego pacjenta do terapii Nanotherm niezbędne jest przesłanie kopii dokumentacji medycznej dotychczasowego leczenia  i rezonansu magnetycznego nie starszego niż 4 tygodnie droga mailową lub tradycyjną.

Dokumentacja medyczna pacjenta.

Pacjent zakwalifikowany do terapii Nanotherm zobowiązany jest do przedstawienie testu na COVID-19 , który został wykonany na 72h przed przyjęciem do szpitala.

 

Przed terapią pacjent zobowiązany jest do wykonania Pantomogramu ( panoramiczne (płaskie) zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy ) i przesłania go wraz z opisem do szpitala.

Wypełnienia zębów, korony implanty - konieczne jest również usunięcie wszystkich metalowych i elektronicznych wszczepów z obszaru głowy i klatki piersiowej (ok.55.cm od guza), takich jak :

  • Rozrusznik serca, defibrylator
  • Elektrody do neurostymulacji
  • Porty zawierające metal
  • Aparaty słuchowe
  • Klamry do mocowania kości, itd.
  • Elektrody EKG , kaniule tymczasowe, mankiety do pomiaru ciśnienia
  • Przedmioty codziennego użytku , takie jak guziki, biżuteria, kolczyki itp.

Nanotherm4  Nanotherm3 

 

Kontakt

Jacek Woźniak  (specjalista ds.  innowacyjnych terapii)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 81 72 44 484, 781 887 223

Dane adresowe:

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie
Ul. Jaczewskiego 8, 20-954 Lublin

NIP: 712-241-09-26
REGON: 000288751
Numer KRS 0000004937

NUMER KONTA BANKOWEGO : BGK PL 63 1130 1206 0028 9088 4520 0003
Swift Code :  GOSKPLPW