FE POWER poziom pl 1 rgb 604x77

 

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pn. „Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej” obejmującego województwo lubelskie i podlaskie, którego celem jest wzrost wykrywalności depresji poporodowej oraz zwiększenie poziomu świadomości społecznej nt. zaburzeń depresyjnych w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowania, tj. u kobiet w ciąży i w okresie poporodowym (do roku po urodzeniu dziecka) oraz w otoczeniu społecznym.

przystanekmama BIAŁY

 

W ramach projektu realizowane są m.in. bezpłatne konsultacje psychologiczne dla kobiet do roku po urodzeniu dziecka, podczas których weryfikowane są wyniki formularza Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej (uzupełnionego wcześniej przez pacjentkę), portal poświęcony zjawisku depresji poporodowej z Formularzem Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej (z możliwością wypełnienia on-line), kampanie radiowe, wykłady w szkołach rodzenia, eventy edukacyjno-informacyjne z udziałem konsultantów (m. in. laktacyjnego, psychologa, pediatry.

 

Realizowane w projekcie działania przyczynią się do wypełnienia luki systemowej, która tworzy się po wyjściu kobiety po porodzie ze szpitala, wprowadzenia usprawnień organizacyjnych na linii przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) – specjalista (psycholog/ewentualnie dalej psychiatra), w wyniku czego kobiety z ryzykiem depresji poporodowej skierowane zostaną na bezpłatne konsultacje psychologiczne, obniżenia kosztów leczenia pacjentek z silniejszą depresją, dzięki wczesnej diagnozie i zastosowaniu właściwego leczenia we wczesnym etapie choroby, zwiększenia wykrywalności zaburzeń depresyjnych u kobiet po porodzie, dzięki prowadzonym na szeroką skalę badaniom przesiewowym, oraz nagłośnienia problemu wśród ogółu społeczeństwa, by osoby doświadczające zaburzeń psychicznych nie były stygmatyzowane, lecz znajdowały zrozumienie i wsparcie.

W ramach realizacji SPSK 4  obejmie wsparciem 1000 kobiet.

 

Przystanek mama - link do strony