Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zawarł z Ministrem Zdrowia w dniu 8 sierpnia 2023 roku umowę na przyznanie w 2023 r. środków na realizację Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej  w zakresie zadania: "zakup sprzętu i aparatury: - poprzez zakup sprzętu i aparatury dla oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii z największą aktywnością donacyjną w 2022 r."

Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej realizowany jest od 2011 r.

Celem programu jest doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną podmiotów leczniczych, które działają na rzecz transplantologii, w szczególności oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, których zespół zajmuje się kwalifikacją, opieką i przygotowaniem dawców do pobrania narządów.

Współpraca ukierunkowana jest na pomoc pacjentom oczekującym na przeszczepienie, u których inne metody leczenia były nieskuteczne lub mało efektowne, co znacząco wpłynie na poprawę ich jakości życia lub jego przedłużenie.

Minister Zdrowia, doceniając wkład pracy całego zespołu koordynującego w 2022 roku - podziękował nam jednocześnie za zaangażowanie oraz poświęcenie, również w imieniu tych wszystkich pacjentów, którzy w wyniku naszych działań mogą ponownie cieszyć się bezcennym darem, jakim jest życie.

W ramach przyznanej dotacji zakupiono dla potrzeb Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK4 poniższy sprzęt i wyposażenie:

1. Aparat do mikrodializy mózgu – 1 kpl.
  2. Aparat USG 3D – 1 kpl.

Całkowita wartość zadania: 776 744,64 zł

Wartość dofinansowana: 500 000,00 zł