Briefingiem prasowym w Bloku Operacyjnym Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie rozpoczął się II Dzień Chirurgii Robotycznej. Wydarzenie organizowane przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie jest okazją do zaprezentowania i wymiany doświadczeń m.in. z zakresu zabiegów urologicznych, operacji ginekologicznych czy onkologicznych, jakie są prowadzone z wykorzystaniem chirurgii robotocznej.

W II Dniu Chirurgii Robotycznej biorą udział przedstawiciele:

• Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie,
  • Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie,
  • 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie,
  • Uniwersytetu Piastów Śląskich we Wrocławiu,
  • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego,
  • Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Organizatorem wydarzenia jest prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

robotyka2

Briefinging prasowy w Bloku Operacyjnym SPSK Nr 4 w Lublinie (Fot. Alina Pospischil)

- Nowoczesne technologie niosą ze sobą szereg korzyści, wśród których można wymienić bezpieczeństwo dla pacjenta, skrócenie czasu hospitalizacji, zmniejszenie ryzyka powikłań. Ponadto można mówić o precyzji i wygodzie osoby, która taki zabieg wykonuje - mówił podczas spotkania otwierającego II Dzień Chirurgii Robotycznej Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 dr n. med. Radosław Starownik.

- Bardzo mnie cieszy dzisiejsze spotkanie łączące wszystkie ośrodki zaangażowane w dziedzinę robotyki i zabiegów małoinwazyjnych, które przynoszą pacjentowi większy komfort niż tradycyjne operacje. Pacjent po tych zabiegach szybciej dochodzi do siebie, co potwierdzają już nasze obserwacje. Zabiegi robotyczne stanowią przede wszytkim korzyść dla pacjenta, ale również zwiększają komfort pracy lekarza i są istotne dla ekonomi jednostki ochrony zdrowia. Aktywna i efektywna współpraca ośrodków w ramach wdrożeń rozwiązań robotycznych będzie przynosiła jeszcze większe owoce - zaznaczył Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 Mgr Michał Szabelski.

robotyka3

Briefinging prasowy w Bloku Operacyjnym SPSK Nr 4 w Lublinie. Od lewej: Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 Mgr Michał Szabelski, Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 dr n. med. Radosław Starownik, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublin (Fot. Alina Pospischil)

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie małoinwazyjne zabiegi przy użyciu robota odbywają się w Klinicznym Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej kierowanym przez prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Bara oraz Klinicznym Oddziale Ginekologii Operacyjnej kierowanym przez prof. zw. dr hab. n. med. Tomasza Rechbergera. W 2022 roku zespoły obu jednostek przeprowadziły kilkadziesiąt takich zabiegów.

- Dzięki uprzejmości Dyrekcji SPSK Nr 4 oraz kierownika Klinicznego Oddziału Ginekologii Operacyjnej prof. zw. dr hab. n. med. Tomasza Rechbergera zostałem wybrany do przeprowadzania operacji robotycznych, za co jestem ogromnie wdzięczny, ponieważ są to dla mnie nowe i cenne doświadczenia oraz większe możliwości operowania przestrzeni trudnych. Technologia robotyczna dzięki większej precyzji pozwala uniknąć powikłań w postaci nieplanowanych krwawień czy krwotoków śródoperacyjnych. Podczas zabiegu operator nie odczuwa zmęczenia ręki, co w czasie dwugodzinnej tradycyjnej operacji ma miejsce - tłumaczył dr hab. n. med. Konrad Futyma, ginekolog wykonujący zabiegi robotyczne w Klinicznym Oddziale Ginekologii Operacyjnej SPSK Nr 4 w Lublinie.

Dr Futyma

Dr hab. n. med. Konrad Futyma, briefing prasowy w Bloku Operacyjnym SPSK Nr 4 w Lublinie (Fot. Alina Pospischil)

Po briefingu zorganizowanym w SPSK Nr 4, w Centrym Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbył się szereg wykładów na temat robotyki. Wśród panelistów znaleźli się dr hab. n. med. Konrad Futyma, dr n. med. Paweł Płaza i Michał Szabelski reprezentujący szpital przy ul. Jaczewskiego.

- Obecnie pracujemy na platformie Versius. Jest to jeden z nowszych systemów robotycznych. Posiada kilka innowacyjnych rozwiązań, w tym otwartą konsolę umożliwiającą nawiązanie kontaktu z każdym członkiem zespołu operacyjnego w dowolnym momencie. Tego rozwiązania nie posiada np. system da Vinci. System pozwala też dopasować liczbę modułów potrzebnych do wykonania badań do operacji do konkretnego przypadku. Ich liczba zależy od koncepcji leczenia, przygotowania pacjenta pod kątem pracy operatorów i anestezjologów. W przypadku Versiusa jest możliwe elastyczne dopasowanie do ich potrzeb - tlumaczył podczas swojego wykładu dr n. med. Paweł Płaza.

Specjalista opowiadał także m.in. o wdrażaniu systemu w szpitalu, w tym wprowadzaniu nowych procedur i szkoleniach z obsługi robota dla pracowników SPSK Nr 4 w Lublinie oraz o ocenie zabiegów robotycznych po przeprowadzeniu ok. 40 takich operacji w Klinicznym Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK Nr 4. - W 35 przypadkach całkowity czas operacji skrócił się z blisko czterech do dwóch godzin, a czas na konsoli z blisko trzech godzin do nieco ponad 90 minut - mówił dr Paweł Płaza.

robotyka6

Wykład Michała Szabelskiego i wykład dr n. med. Pawła Płaza podczas II Dnia Chirurgii Robotycznej (Fot. Joanna Sala-Paul)