Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie był gościem Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2022, który odbył się w czwartek 20 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Podczas panelu poświęconego technologiom w służbie społeczeństwu mówił o potencjale nowoczesnych rozwiązań w placówkach publicznych posługując się przykładem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

 

LCK nr 03 1

(Fot. Łukasz Głaczkowski)

 

Kim są innowatorzy z pokolenia Y i pokolenia Z (pokolenia cyfrowego i pokolenia internetu)? Jakie jest ich miejsce w ekosystemach innowacji w obszarze zdrowia? Czy podmioty koordynujące i tworzące te ekosystemy prawidłowo odpowiadają na ich potrzeby? Jakie rozwiązania systemowe należy wdrożyć, aby efektywnie wspierać rozwój innowacji? Do tych zagadnień razem z przedstawicielem SPSK Nr 4 odnieśli się podczas panelu młodzi innowatorzy, przedstawiciele biznesu oraz kluczowych instytucji tworzących ekosystemy innowacji.

W spotkaniu, które poprowadziła Marzena Strok-Sadło, członkini zarządu Klastra Lubelska Medycyna (Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin), wzięli udział:

  • prof. dr hab. Marek Niezgódka, Przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji, Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
  • Kazimierz Murzyn, Prezes Fundacji Klaster LifeScience Kraków, Dyrektor Zarządzający Klastrem LifeScience Kraków,
  • Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie,
  • Paweł Paczuski, Współzałożyciel i CEO w Upmedic (Pacode sp. z o.o.),
  • Marcin Waryszak, Chief Operating Officer i współzałożyciel startupu Calmsie sp. z.o.o.

 LCK nr 101

(Fot. Łukasz Głaczkowski)

 

Spotkanie zapoczątkowało przedstawienie przez prowadzącą dwóch młodych przedsiębiorców: Marcina Waryszaka, współzałożyciela i Chief Operating Officer startupu Calmsie sp. z.o.o. oraz Pawła Paczuskiego, współzałożyciela i CEO w Upmedic (Pacode sp. z o.o.). Rozwiązanie pierwszego z nich stanowi odpowiedź na problem wysokiej liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Wsparciu zdrowia psychicznego tej grupy społecznej służą tzw. cyfrowe terapeutyki (z ang. digital therapeutics), czyli stworzone w ramach startupu gry terapeutyczne. Pilotaż tego psychoedukacyjnego rozwiązania jest odbecnie prowadzony na rynku brytyjskim, a zespół Marcina Waryszaka poszukuje polskich szkół, które byłyby zainteresowane współpracą. Pawłeł Paczuski stoi z kolei za projektem zwiększającym produktywność lekarzy poprzez minimalizację procestu dokumentacji konsultacji medycznych. Polski startup stworzył inteligentny kreator opisów diagnostycznych pozwalający tworzyć opisy badań o 70 proc. szybciej niż przy użyciu dotychczas stosowanych metod. 

Pomocne we wdrażaniu rozwiązań proponowanych przez młodych przedsiębiorców mogą być klastry i inne organizacje zrzeszające powiązane ze sobą firmy lub instytucje o podobnym obszarze działań.

- Wspieranie startupów przez nasz klaster polega na dostarczaniu zasobów, których im brakuje. Tymi zasobami bardzo często jest wiedza, kluczowe są też kontakty i pieniądze. To wszystko nie odbywa się jedną ścieżką. Mamy grupy tematyczne, w których startupy mogą otrzymać wsparcie - tłumaczył Kazimierz Murzyn, Prezes Fundacji Klaster LifeScience Kraków, Dyrektor Zarządzający Klastrem LifeScience Kraków.

 

Prof. dr hab. Marek Niezgódka, przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zauważył, że ważny elementem we wdrażaniu technologii stanowi poziom gotowości do tego poszczególnych instytucji. - Dokument dotyczący strategii województwa lubelskiego wykazuje, iż jest zaledwie 1 procent usług medycznych przygotowanych do posługiwania się metodami sztucznej inteligencji. Z jednej strony mamy więc do czynienia ze wspaniałymi przykładami zarodków rozwoju w postaci startupów tworzących wyprzedzające rozwiązania, z drugiej strony implementacja tych zarodków nie odbywa się na zasadzie ogólnej, a raczej na zasadzie wyjątku - mówił. - Twórcy wymagają odbiorców, którzy będą w stanie wdrożyć i wykorzystać w codziennej praktyce i na dużą skalę wyjątkowe rozwiązania - podkreślił.

 

LCK nr 13

(Fot. Łukasz Głaczkowski)

 

Jak wdrożyć innowacyjne rozwiązania w instytucjach publicznych, jakimi są szpitale - na to pytanie odpowiadał Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie Michał Szabelski. Przyznał, że kluczowa jest skłonność do podejmowania ryzyka przez osoby odpowiedzialne w szpitalu i jego otoczenie - m.in. klaster. struktury samorządowe. Jednocześnie ważne są także działania o dużej skali prowadzące do zmiany dotychczasowych przekonań i postaw społeczeństwa. - Powinniśmy jak najwcześniej edukować w temacie cyfryzacji, aby młodzi adepci medycyny i innych dziedzin mogli wejść w zawód bogaci w wiedzę cyfrową - mówił.

Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju podkreślił, że Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie jest otwarty na innowacje i w tym celu chętnie współpracuje ze startupami.

- W strukturze szpitala stworzona została specjalna jednostka zajmująca się nowoczesnymi rozwiązaniami. Początkowo Centrum Innowacyjnych Terapii organizowało badania kliniczne. Potem zakres ten został poszerzony o kolejne kompetencje dotyczące analizy nowych rozwiązań oraz przygotowania prawnego do ich wdrożenia. Jednostka ta okazała się jednak niewystarczająca. Dlatego w szpitalu dodatkowo wyznaczeni zostali pracownicy, którym przypisano dodatkowe zadania w zakresach organizacyjnym lub analitycznym przy selekcji nowych rozwiązań - zaznaczył Michał Szabelski.

 

LCK nr 18

(Fot. Łukasz Głaczkowski)

 

Zapraszamy do obejrzenia panelu pt. "Czy milenialsi i generacja Z zrewolucjonizują obszar zdrowia? Czy znajdą wsparcie w dojrzałych ekosystemach gospodarczych i klastrach?" [2 godzina, 58 minuta]

 

 

2022 10 20 SPSK Nr 4 LCK nr 29

(Fot. Łukasz Głaczkowski)