Z ogromną radością informujemy, że Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie został laureatem konkursu "Inspiracje 2021". Szpital został nagrodzony za projekt "Elektronizacja procesów w zakresie gospodarki magazynowej z wykorzystaniem systemu klasy HIS". 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 29 września 2022 roku w Warszawie. SPSK Nr 4 oraz współpracująca z nim firma BMM Sp. z o. o. otrzymali wyróżnienie w kategorii „Innowacyjny szpital – zarządzanie”. Nagrodę odebrał Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 Michał Szabelski.

 

inspiracje2021

(Fot. Idea Trade - Bezpieczny Szpital Przyszłości)

 

inspiracje2021 2

(Fot. Idea Trade - Bezpieczny Szpital Przyszłości)

  

Konkurs "Inspiracje"

"Inspiracje" to jeden z najważniejszych konkursów organizowanych dla polskich szpitali. Do tegorocznego finału zakwalifikowano ponad 100 projektów. W aktualnej edycji kapituła oceniała najlepsze inicjatywy w siedmiu kategoriach.

 

image1 3

 

Organizatorem konkursu jest firma Idea Trade, koordynator Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości

Projekt "Elektronizacja procesów w zakresie gospodarki magazynowej z wykorzystaniem systemu klasy HIS" polega na optymalizacji i cyfryzacji procesów biznesowych w zakresie gospodarki magazynowej z wykorzystaniem modułów do obsługi jednostek aptecznych systemu klasy HIS (Hospital Information System). Dzięki jego wdrożeniu logistyka materiałów jest obecnie ewidencjonowana w jednym systemie informatycznym, co oznacza zmniejszenie kosztów dotyczących wydruku dokumentacji i eliminację zbędnych czynności wykonywanych przez pracowników. Wyposażenie szpitala w narzędzia analityczne oraz raporty pozwala na podejmowanie decyzji zarządczych na podstawie aktualnych i wiarygodnych danych.

Zrealizowane cele projektu:

  • ułatwienie dostępu do informacji Gospodarki Magazynowej,

  • obsługa logistyki materiałowej,

  • zwiększenie jakości obsługi Magazynów Głównych dla zamówień z Oddziałów,

  • wdrożenie zamówień elektronicznych w 100 proc.,

  • bieżąca ewidencja danych w systemie (w 2021 roku zaewidencjonowano ponad 23 mln więcej kosztów do pacjenta niż w roku 2020),

  • informacje w systemie o stopniu realizacji umów oraz planowanie kolejnych przetargów w oparciu o dane z  systemu,

  • wzrost ewidencji umów w systemie o ok. 53 proc.,

  • umożliwienie składania zamówień 24/7.

 

Elektronizacja dokumentacji medycznej w SPSK Nr 4

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) została wprowadzona rozporządzeniem ministra zdrowia z mocą obowiązywania od 1 lipca ubiegłego roku. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 uczestniczył w tym projekcie już od grudnia ubiegłego roku. Za aktywny udział w pilotażu programu otrzymał 265,68 tys. złotych oraz 36,9 tys. złotych jako refundację poniesionych środków na zakup zestawów komputerowych dla jednostek, które prowadzą wymianę EDM. Oprócz działań narzuconych przez wymogi prawne SPSK Nr 4 podejmuje działania na rzecz przejścia na dokumentację w postaci elektronicznej. Pozwala to na realne oszczędności na wydrukach, czyli eksploatacji drukarek, tonerów, serwisie urządzeń i papierze.

Od dłuższego czasu szpital aktywnie uczestniczy w projektach rządowych dotyczących popularyzacji usług elektronicznych. Na długi czas przed terminami ustawowymi zostały wdrożone takie usługi, jak: e-zwolnienia, e-recepty, e-skierowania. SPSK Nr 4 własnej inicjatywy migruje kolejne dokumenty medyczne do postaci elektronicznej. Szpital z sukcesem podejmuje wysiłki, aby w tym zakresie być liderem w regionie. W ramach projektu Ministerstwa Zdrowia SPSK Nr 4 pozyskał środki na realizację e-usług dla pacjentów, szczególnie istotnych w dobie pandemii Covid-19. W ubiegłym roku rozbudowano system rejestracji elektronicznej, wprowadzono możliwość udostępniania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, cyfryzacji dokumentacji tradycyjnej i integracji systemów zewnętrznych, co pozwala na szybszą diagnostykę pacjenta. Wdrożony początkowo w Archiwum Centralnym Szpitala system digitalizacji dokumentacji stopniowo obejmuje swoim działaniem kolejne jednostki organizacyjne. Archiwalna dokumentacja medyczna przechowywana jest w postaci cyfrowej we wspólnym repozytorium dokumentacji. W przypadku potrzeby udostępnienia dokumentacji medycznej jej odwzorowanie cyfrowe opatrywane jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym i w taki sposób dokumentacja ta przekazywana jest na zewnątrz.


Wszystkie powyższe działania nie byłyby możliwe bez infrastruktury technicznej. W ramach starań szpitala udało się pozyskać środki unijne na budowę dwóch niezależnych centrów przetwarzania danych. Ponadto wymieniono centralną infrastrukturę sieciową. Działanie te miały na celu utworzenie środowiska danych o wysokiej dostępności i niezawodności. W szpitalu zbudowano infrastrukturę tzw. "chmury prywatnej", która została wsparta systemem backupu umożliwiającym odtworzenie środowiska w przypadku krytycznych awarii.
Do istotnych zmian należy wprowadzenie technologii długopisów cyfrowych. W SPSK Nr 4 jest ona wykorzystywana do ankietowego badania satysfakcji pacjentów hospitalizowanych w szpitalu oraz do ankietowania pacjentek Klinicznego Oddziału Położnictwa i Perinatologii w zakresie ankiety okołoporodowej. Sposób zbierania ankiet innowacyjnym urządzeniem daje zarządzającym szpitalem i jego personelowi możliwość szybkiej reakcji na niezadowolenie pacjentów z działań prowadzonych w poszczególnych obszarach.