Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie prowadzi zbiórkę artykułów dla osób przebywających w ogarniętej wojną Ukrainie. Artykuły można zostawiać w pokoju 65 na piętrze -1 w Głównym Budynku Szpitala (pomieszczenie starej sterylizacji obok podwórka gospodarczego). Poniżej znajdą Państwo listę najbardziej potrzebnych artykułów i więcej informacji o akcji.

zbiórka

Pomagajmy mądrze!

Dzięki gotowości do pomocy, jaką okazują mieszkanki i mieszkańcy Polski, potrzeby osób, którym udaje się uciec do Polski z Ukrainy są w dużej mierze zaspokajane. Znacznie gorzej sytuacja wygląda po wschodniej stronie granicy. Ludności cywilnej zaczyna brakować w szczególności leków i żywności. Dlatego apelujemy do pracowników SPSK Nr 4 oraz wszystkich tych, którzy w najbliższym czasie odwiedzą szpital, do włączenia się w akcję, której celem jest pomoc osobom przebywających w Ukrainie.

Uwaga! Przed zrobieniem zakupów warto sprawdzić listę potrzebnych rzeczy, którą umieszczamy poniżej. Zamiast kupować różne artykuły, do punktu zbiórki warto wziąć kilka rzeczy jednego rodzaju (np. zgrzewkę konserw, pudło środków odkażających). Następnie należy podpisać paczkę - podpis powinien zawierać informację, co jest spakowane i w jakiej ilości. To bardzo ułatwi pracę osobom, które odbiorą od nas transport rzeczy.

Co jest potrzebne?

• Żywność o długim terminie przydatności do spożycia: konserwy, pasztety, zupki chińskie, musy warzywne i owocowe, napoje izotoniczne, olej, cukier, makarony, sosy do makaronów, dżemy, mąka, kasza, ryż, płatki owsiane, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT lub mleko roślinne, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy, strączki, woda w butelkach.
  • Środki medyczne: wyposażone apteczki, opatrunki, koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, plastry, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki przeciwwirusowe, syropy na kaszel dla dzieci i dorosłych, syropy na gorączkę, środki na zranienia i oparzenia, środki odkażające, bandaże elastyczne, opaski dziane, pułki soli fizjologicznej, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków, witaminy.
  • Kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, tampony, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
  • Ponadto: latarki, przedłużacze, czajniki, śpiwory, nowe koce w dużej liczbie, nowe pościele, powerbanki

Czego nie przynosić?

- Ubrań - osoby przebywające w schronach i piwnicach ich nie potrzebują, zbiórka to nie miejsce na pozbycie się rzeczy z szafy

- Żywności z krótkim terminem przydatności do spożycia - produkty czeka nawet kilkudniowa podróż zanim trafią do potrzebujących

- Zabawek - potrzebne są bardziej punktach pomocy po stronie polskiej

- Używanych kocy

Artykuły można zostawić w pokoju 65 na piętrze -1 w Głównym Budynku Szpitala (pomieszczenie starej sterylizacji obok podwórka gospodarczego) w godzinach 7-15.

Telefony do osób odpowiedzialnych za zbiórkę:

81 724 46 00,

81 724 41 08,

81 724 42 20

Zebrane rzeczy zostaną przewiezione przez granicę dzięki współpracy z PCK w Lublinie i Czerwonym Krzyżem po stronie ukraińskiej. Trafią do szpitali oraz do osób czekających w wielodniowych kolejkach na granicy po stronie ukraińskiej.