Do szpitali w Ukrainie dotarły narzędzia i materiały medyczne, jakie w ramach pomocy humanitarnej przekazały trzy ośrodki: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 i Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dary Lwow

Dary przekazane przez SPSK Nr w Lublinie (Fot. Joanna Sala-Paul)

O pomoc i przekazanie rzeczy potrzebnych w szczególności do opatrywania i leczenia rannych w wyniku działań wojennych  zwrócił się do Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny imienia Danyła Halickiego.

Dzięki wysiłkom trzech lubelskich placówek udało się zgromadzić niezbędne narzędzia i materiały medyczne, w tym:

• kompresy, bandaże, plasty i opaski uciskowe
  • nosze i kule
  • strzykawki
  • cewniki, wkłucia i wenflony
  • leki
  • narzędzia chirurgiczne
  • termometry
  • maski chirurgiczne, gogle, czepki, rękawiczki, kombinezony i fartuchy sterylne
  • pusoksymetry
  • laryngoskopy
  • stojaki do kroplówek
  • wózki inwalidzkie
  • płyny dezynfekcyjne
  • stetoskopy
  • kompley pościeli, koce i nieprzemakalne prześcieradła
  • resuscytatory
  • elektrody
  • zestawy do drenażu opłucnej
  • rurki intubacyjne i rurki krtaniowe
  • środki czystości

W sobotę 19 marca transport sprzętu i materiałów medycznych opuścił Lublin. Część pomocy została przekazana do szpitali w rejonach objętych działaniami wojennymi. Druga część dotarła do szpitali we Lwowie, które obecnie przygotowują się do przyjęcia dużej liczby rannych.

Dary Lwow2

Dary przekazane przez SPSK Nr w Lublinie (Fot. Joanna Sala-Paul)