Prof. dr hab. n. med. prof. Marcin Szymański z Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie wraz z zespołem specjalistów z trzech krajów przeprowadził operacje wszczepienia implantów ślimakowych u dzieci w Ukrainie.

Odbyta w ubiegłym miesiącu wizyta to wynik wieloletniej współpracy otolaryngologa z Regionalnym Szpitalem Dziecięcym Ohmadyt we Lwowie. W ramach współpracy implany ślimakowe zostały wszczepione dwójce dzieci głuchych, pochodzących z terenów objętych działaniami wojennymi. To kolejny raz, gdy prof. Marcin Szymański uczestniczył w misji medycznej w zachodniej Ukrainie. Poprzedni wyjazd miał miejsce w czerwcu 2023 roku i wtedy również przeprowadził on operacje wszczepiania implantów ślimakowych. Wszystkie zabiegi zakończyły się sukcesem.

- W czerwcu razem z prof. Andrzejem Żarowskim z Anwerpii i prof. Józefem Mierzwińskim z Bydgoszczy braliśmy udział w otwarciu pierwszego ośrodka leczenia głuchoty za pomocą implantów ślimakowych w zachodniej Ukrainie. Jest to efekt długich przygotowań zespołu z Regionalnego Szpitala Dziecięcego Ohmadyt. Uruchomienie programu implantów ślimakowych dla dzieci w warunkach działań wojennych, kiedy dostęp do leczenia jest utrudniony, jest wielkim sukcesem organizacyjnym i szansą dla dzieci na prawidłowy rozwój w tych trudnych warunkach - mówi prof. dr hab. n. med. prof. Marcin Szymański.

Prof Szymański Ukraina

Od lewej: dr Fedir Juroczko, prof. Józef Mierzwiński, prof. Marcin Szymański, jedna z pierwszych pacjentek z mamą, prof. Andrzej Żarowski (fot. prof. Marcin Szymański)

W zabiegach ze strony ukraińskiej uczestniczył ordynator oddziału otolaryngologii szpitala Ohmadyt dr Fedir Juroczko, który odbył wiele staży w Lublinie i Bydgoszczy a także uczestniczył w licznych kursach chirurgii kości skroniowych organizowanych przez prof. Marcina Szymańskiego i prof. Józefa Mierzwińskiego w Warszawie, Poznaniu i Lublinie.

Pierwsze systemy implantów ślimakowych zostały podarowane przez firmę Advance Bionics, ale szpital uzyskał obietnicę regularnego finansowania kolejnych operacji.

zespół lwów

Zespół podczas wszczepiania implantów ślimakowych (fot. dr Fedir Juroczko)

zespół lwów2

Wszczepianie implantów ślimakowych (fot. dr Fedir Juroczko)