Pacjenci Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie z zaburzeniami neurologicznymi mają dostęp do jeszcze lepszych metod leczenia. Dzięki zakupowi nowoczesnych urządzeń robotycznych rehabilitacja jest bardziej efektywna i daje możliwość szybszego powrotu do zdrowia i sprawności.

W ramach zadania pn. „Nowoczesna rehabilitacja w SPSK Nr 4 w Lublinie” realizowanego dzięki dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia szpital zakupił sprzęt w postaci mobilnych robotów rehabilitacyjnych kończyn dolnych i górnych partii ciała:

  • dynamiczny stół do pionizacji z funkcją kroczenia,
  • zaawansowane urządzenie w formie rękawic i monitora 3D przeznaczone do rehabilitacji dłoni w celu przywrócenia utraconej funkcjonalności w wyniku uszkodzenia ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego,
  • trzy mobilne szyny do pracy biernej i wspomaganej dla stawu kolanowego, stawu biodrowego i stawu skokowego.

Z urządzeń korzystają już pacjenci Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4 w Lublinie.

Fizjoterapeuta oraz pacjent na stole pionizującym w sali gimnastycznej

Fizjoterapeuta oraz pacjent na stole pionizującym w sali gimnastycznej (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

– Pozyskanie tych urządzeń stawia nas w gronie najlepiej wyposażonych ośrodków w Polsce zajmujących się leczeniem robotycznym pacjentów. Mamy już egzoszkielet do intensywnej terapii chodu, jest on jednak zarezerwowany głównie dla pacjentów z siłą mięśniową wystarczającą do utrzymania się w pozycji pionowej. Ostatnio zakupione urządzenia umożliwiają aktywne uczestnictwo w ćwiczeniach większej grupie chorych. Pierwsze z nich nazywa się Erigo, jest to zaawansowany dynamiczny stół do pionizacji pacjenta, który ponadto stymuluje fizjologiczne ruchy chodzenia. Umożliwia cykliczne obciążanie kończyn dolnych i przeciwdziała efektom długotrwałego leżenia. Poprawie ulega funkcja oraz zakres ruchów w stawach. Sprzęt pomaga naszym pacjentom na tyle wzmocnić mięśnie, że będą oni gotowi do dalszych etapów usprawniania leczniczego. Kolejnym urządzeniem rehabilitacyjnym jest EsoGLOVE™ umożliwiające pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi kończyn górnych trening rehabilitacyjny ręki – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Blicharski kierujący Kliniką Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4 w Lublinie.

Poza dwoma wspomnianymi urządzeniami, SPSK Nr 4 w Lublinie zakupił też trzy mobilne roboty rehabilitacyjne kończyn dolnych. Są to szyny do pracy biernej, ale też i wspomaganej dla stawu kolanowego, stawu biodrowego i stawu skokowego. Jedna z szyn jest wyposażona w dodatkowy element, który poprzez wibrację wspomaga pracę mięśni. Dzięki temu są one pobudzone do skurczu. To nie pierwsze rozwiązanie robotyczne, z którego korzystają pacjenci Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4 w Lublinie. Ośrodek dysponuje także m.in. robotem rehabilitacyjno-diagnostycznym Luna EMG oraz Egzoszkieletem Ekso GT/NR (link do artykułu).

Terapeutyczne rękawice

Dzięki technologii robotycznej terapeuci SPSK Nr 4 mogą prowadzić intensywne sesje terapeutyczne bez konieczności ponoszenia fizycznego wysiłku. Ponieważ pacjentów wspierają urządzenia, mogą oni skupić się na zapewnieniu właściwej mechaniki ciała, zwiększeniu zakresu ruchu, wzmacnianiu mięśni oraz budowaniu wytrzymałości u pacjentów. Rozwiązanie umożliwia wprowadzanie nowych elementów do terapii, także – co bardzo ważne – we wczesnym etapie rehabilitacji.

– Zakupiony stół do pionizacji z funkcją kroczenia może służyć do rehabilitacji pacjentów z ciężkimi urazami, ale też tych w śpiączce, ponieważ jest to bardzo bezpieczne urządzenie. Leżący na stole pacjent ma ustabilizowane kończyny dolne, które mechanicznie są wprawiane w ruch. W trakcie pionizacji zostaje wymuszony ruch kroczenia. To pozwala na szybszy powrót do zdrowia i usprawnienie funkcji krążeniowej. Stół to korzyść i dla pacjenta i dla fizjoterapeuty. Trening, podczas którego pacjent kroczy, trwa ok. 20 minut. Tak efektywnej pracy nie bylibyśmy w stanie wykonać bez robota – tłumaczy dr n. med. Magdalena Sobiech, koordynatorka zespołu fizjoterapeutów w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4 w Lublinie. – Z kolei robot do rehabilitacji kończyn górnych ma możliwość zarówno pracy biernej, jak i włączenia aktywności pacjenta do funkcji motorycznych. Ćwiczący może skorzystać z tzw. treningu lustrzanego. Pacjent zakłada specjalne rękawice, które są podłączone do monitora. Ruchy wykonywane kończyną zdrową są przekazywane do kończyny chorej, a to wszystko jest widoczne w monitorze. Taki trening jest bardzo istotny np. dla osób po udarze, które mają porażenie połowicze. Wielokrotność powtarzania takich ruchów może prowadzić do odbudowywania się układu nerwowego, tworzenia nowych dróg ruchowych i być może powrotu części funkcji manualnych – dodaje dr n. med. Magdalena Sobiech.

Rehabilitacja fot Łukasz Głaczkowski 18

Rehabilitacja z rękawicami i monitorem 3D (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

Wczesna rehabilitacja na wysokim poziomie

Większość pacjentów Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii SPSK Nr 4 w Lublinie ma zaburzenia neurologiczne. Są to osoby po urazach rdzenia kręgowego, urazach mózgu oraz udarach. Mniej typowe choroby, z którymi mierzą się lekarze i fizjoterapeuci Kliniki obejmują stwardnienie rozsiane i mózgowe porażenie dziecięce.

- Większość pacjentów dowiedziała się lub usłyszała o naszych robotycznych rozwiązaniach dzięki mediom społecznościowym lub relacjom medialnym. Przychodzą do Kliniki oczekując profesjonalnego leczenia. Dostosowujemy metody leczenia do możliwości i oczekiwań chorych. Ważne na tym etapie jest ocenienie ryzyka i przeciwskazań. Zakupione innowacyjne produkty wspierają zaangażowanie i pobudzają naszych pacjentów, otwierając nowe perspektywy w procesie rekonwalescencji i przywracając im nadzieję – mówi prof. Tomasz Blicharski.

Dofinansowanie zadania pn. „Nowoczesna rehabilitacja w SPSK Nr 4 w Lublinie” pochodzi ze środków Funduszu Medycznego, Subfunduszu Terapeutyczno-Innowacyjnego. Całkowita wartość zadania to 998 402,16 zł, z czego dofinansowanie wynosi 928 800,48 zł.

Rehabilitacja fot Łukasz Głaczkowski 31

Dynamiczny stół do pionizacji z funkcją kroczenia (fot. Łukasz Głaczkowski)

Media o wydarzeniu:

Radio Lublin | Rehabilitacja na światowym poziomie. Nowe nabytki lubelskiej kliniki

Kurier Lubelski | Jeszcze lepsze metody leczenia w SPSK nr 4. Wszystko dzięki nowoczesnym robotom rehabilitacyjnym

Lublin24 | Roboty pomogą w rehabilitacji. Lubelski szpital kupił nowoczesny sprzęt

Dziennik Wschodni | Roboty rehabilitacyjne pomagają lubelskim pacjentom