Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się konferencja i warsztaty zorganizowane z okazji Światowego Dnia Otyłości przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Wydarzenie pod hasłem  „Otyłość pandemią XXI wieku” odbyło się 5 marca w Centrum Symulacji Medycznej, a poprzedziła je konferencja prasowa. Z przedstawicielami mediów spotkała się inicjatorka wydarzenia prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek - Matuszek kierująca Klinicznym Oddziałem Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych SPSK Nr 4 w Lublinie oraz prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Lekarz Kierujący Klinicznym Oddziałem Chirurgii Ogólnej, Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Mikrochirurgii SPSK Nr 4 w Lublinie.

- Chcemy mówić głośno i do wszystkich, także do ludzi młodych, którzy zaczynają swoje dorosłe życie o tym, że otyłość jest chorobą. Jest chorobą przewlekłą, która nie poddaje się remisji, ma skłonność do nawrotów i niestety daje ponad 200 powikłań. Z okazji Światowego Dnia Otyłości chcemy zwrócić uwagę, jak wielkie zagrożenie stanowi choroba otyłościowa. Drugie przesłanie jest takie, aby mówić wspólnym językiem. Jak wielka jest niewiedza naszego społeczeństwa, pokazuje badanie ankietowe opublikowane w 2021 roku w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości", której propagatorem i twarzą jest aktor Cezary Żak. Badanie wykazało, że tylko 13 proc. dorosłego społeczeństwa traktuje otyłość jako chorobę. Większość osób uważa, że jest to tylko defekt kosmetyczny. Nie ma innej choroby tak przezroczystej, tak niedodiagnozowanej i nierozpoznawalnej, a przecież rozpoznanie tej choroby możemy stawiać na ulicy. Dlatego nie mówimy dziś "gruby", "otyły", a nawet żartobliwie "puszysty" lub "przy kości", ale "pacjent z otyłością" lub "pacjent chorujący na otyłość". Nie odchudzamy, nie zrzucamy kilogramów, ale leczymy otyłość, tak jak każdą inną chorobę przewlekłą - mówiła podczas spotkania z dziennikarzami prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek - Matuszek.

2024 03 05 CSM konferencja 005

 Prof. dr hab. n. med. Kamil Torres i prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek - Matuszek (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

- Cieszę się, że inicjatywa organizowana przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie i Uniwersytet Medyczny w Lublinie znajduje swoje odzwierciedlenie w spotkaniu dla młodzieży z województwa lubelskiego, bo prościej jest zapobiegać niż leczyć. Stąd przygotowany przez pracowników Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych cykl warsztatów z zakresu zdrowego odżywiania, profilaktyki, ale też najważniejszych aspektów leczenia osób z otyłością. Centrum Symulacji Medycznej kolejny raz jest platformą wspierającą klinicystów i dydaktykę kliniczną, miejscem będącym nośnikiem idei płynących z naszych szpitali klinicznych - podkreślał prof. dr hab. n. med. Kamil Torres.

Otyłość niejedną ma twarz

W wydarzeniu wzięli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie, II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku i Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie. 

2024 03 05 CSM konferencja 057

Konferencja „Otyłość pandemią XXI wieku” (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

Specjalnie z myślą o nich przygotowano program podzielony na trzy części. W pierwszej odbyły się wykłady edukacyjne. Wykład pt. "Otyłość niejedną ma twarz" wygłosiła prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek - Matuszek. Profesor zwróciła uwagę na to, że już w 1997 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała otyłość za chorobę, Komisja Europejska zdefiniowała ją jako chorobę przewlekłą o złożonej etiologii, bez tendencji do samoustępowania, a z tendencją do nawrotów. Lekarz Kierująca Klinicznym Oddziałem Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych SPSK Nr 4 w Lublinie zaznaczyła, że otyłość ma wiele postaci, a nieleczona rozwija powikłania, do których należą m.in. udar mózgu. zawał mięśnia serca, cukrzyca typu II lub stany przedcukrzycowe, metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby, kamica żółciowa, bezdech senny, nietrzymanie moczu czu zmiany zwyrodnieniowe stawów, powikłania psychiczne, np. stany lękowe, depresja, psychozy, a także szereg nowotworów.

W tej części konferencji uczniów przywitał prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W prezentacji pt. "Goodbye BMI. Zauważmy otyłość" lekarz Jakub Gołacki zwrócił uwagę na to, jak w ostatnim czasie zmienił się język używany do opisu choroby otyłościowej. Według nowych standardów "efekt jojo" jest "nawrotem choroby", a lekarze nie zachęcają już do diety, ale do trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Lekarz wyjaśnił, na czym polega nowoczesna diagnostyka otyłości. 

2024 03 05 CSM konferencja 112

Konferencja „Otyłość pandemią XXI wieku” (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

2024 03 05 CSM konferencja 125

Dr n. med. Monika Lenart-Lipińska (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

Warsztaty dla uczniów

Dr n. med. Monika Lenart-Lipińska z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych SPSK Nr 4 w Lublinie w swoim wystąpieniu pt. "Wyleczmy otyłość: 5 filarów" mówiła o pięciu filarach profilaktyki i leczenia otyłości. Tym filarom poświęcone było pięć warsztatów dla uczniów przygotowanych przez specjalistów i dydaktyków SPSK Nr 4 w Lublinie i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie:

  • warsztat żywieniowy przygotowany przez mgr Magdalenę Partykę, lek. Magdalenę Woźniak i dra n.med. Mariusza Kowalczyka,
  • warsztat diagnostyczny przygotowany przez mgr Annę Chitryń, dr n.med. Anetę Szafraniec-Poradę i dr n.med. Joannę Malicką,
  • warsztat fizjoterapeutyczny przygotowany przez lek. Jakuba Wroneckiego i dr n.med. Ewę Obel,
  • warsztat psychologiczny przygotowany przez lek. Magdalenę Skorek, lek. Joannę Szydełko i dr n. med. Monikę Lenart-Lipińską,
  • warsztat farmakoterapii przygotowany przez dr n.med. Paulina Terl.

Uczestniczący w warsztatach uczniowie wykazali się wysoką aktywnością, chętnie rozmawiali i zadawali pytania. Swoimi refleksjami na temat dnia wykładów i warsztatów podzielili się podczas ostatniej części wydarzenia stanowiącej podsumowanie konferencji.

2024 03 05 CSM konferencja 175

Warsztaty żywieniowe (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

Konferencję prowadził rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Brakowiecki.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie objęli wydarzenie patronatem honorowym.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Radio Lublin, TVP 3 Lublin i Dziennik Wschodni.

Galeria zdjęć z wydarzenia