Nadwaga i otyłość uznawane są za choroby cywilizacyjne stanowiące globalny problem zdrowotny. Badania pokazują, że nadmierna masa ciała jest przyczyną ok. 200 innych schorzeń i znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu.
Z okazji Światowego Dnia Otyłości we wtorek 5 marca Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie wraz z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie organizują konferencję „Otyłość pandemią XXI wieku” z warsztatami dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Program wydarzenia:

09:30-09:55 – briefing prasowy
10:00-10:05 – rozpoczęcie konferencji i powitanie uczestników
10:05-10:20 – Otyłość niejedną ma twarz – prof. dr hab. Beata Matyjaszek-Matuszek
10:20-10:35 – Goodbye BMI. Zauważmy otyłość – lek. Jakub Gołacki
10:35-10:50 – Wyleczmy otyłość: 5 filarów – dr n. med. Monika Lenart-Lipińska

Projekcja Filmu „Słowa, które kaleczą”. Historie pacjentek z otyłością

10:50-11:00 – Dyskusja
11:00-12:15 – Warsztaty w podgrupach
I. warsztat żywieniowy: mgr Magdalena Partyka + lek. Magdalena Woźniak/ dr n.med. Mariusz Kowalczyk
II. warsztat diagnostyczny: mgr Anna Chitryń + dr n.med. Aneta Szafraniec-Porada/ dr n.med. Joanna Malicka
III. warsztat fizjoterapeutyczny: lek. Jakub Wronecki/ dr n.med. Ewa Obel
IV. warsztat psychologiczny: lek. Magdalena Skorek + lek. Joanna Szydełko/ dr n. med. Monika Lenart-Lipińska
V. warsztat farmakoterapii: dr n.med. Paulina Terlecka + lek. Dominik Porada/ Ewa Kiszczak-Bochyńska

12:15-12:30 – podsumowanie warsztatów na auli

Konferencja odbędzie się w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki 4 w Lublinie.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie objęli wydarzenie patronatem honorowym.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Radio Lublin, TVP 3 Lublin i Dziennik Wschodni.

konferencja otyłość

Ponadto zapraszamy do wysłuchania wywiadu z dr n. med. Moniką Lenart-Lipińską w Radio Lublin. Specjalistka Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych SPSK Nr 4 w Lublinie wyjaśnia, dlaczego otyłość jest pandemią XXI wieku.