Z czym 32 lata temu kojarzyło się słowo "radiologia"? Zwykle nie z medycyną, co z uśmiechem wspomina prof. dr hab. n. med. Tomasz Jargiełło z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii SPSK Nr 4 w Lublinie.
Bohater najnowszego filmu z serii "60 wspomnień na 60-lecie" pracę w zakładzie kierowanym przez ówczesnego rektora Akademii Medycznej w Lublinie prof. Mariana Kazimierza Klamuta rozpoczął właśnie 32 lata temu. Pod okiem prof. dr hab. Małgorzaty Szczerbo-Trojanowskiej stopniowo poznawał kolejne nowoczesne technologie. Dziś razem ze znakomitym zespołem pracuje w jednym z najlepszych ośrodków radiologii zabiegowej w Polsce.
 
"60 wspomnień na 60-lecie” to seria filmów przygotowanych z okazji jublileuszu 60 lat istnienia Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Szpital powstał w 1964 roku. 31 marca zaczęto przyjmować do Kliniki Chorób Wewnętrznych pierwszych pacjentów, jednak jako oficjalną datę rozpoczęcia działalności upatruje się 22 lipca 1964 r., kiedy odbyło się uroczyste otwarcie szpitala z udziałem władz państwowych i wojewódzkich. Budynek szpitala to projekt szwajcarski z lat 40-tych XX wieku, w kształcie litery H. W Polsce w owym czasie powstały dwa takie szpitale, w Białymstoku i w Warszawie. Początkowo w ramach placówki nazwanej Państwowym Szpitalem Klinicznym Nr 4 funkcjonowało 15 jednostek organizacyjnych, trzy sale wykładowe dla studentów oraz Ośrodek Naukowo-Badawczy Akademii Medycznej. Znalazło się w nim miejsce dla 660 łóżek szpitalnych. Obecnie to jeden z największych wysokospecjalistycznych szpitali klinicznych, z którego usług korzystają pacjenci z całej Polski.
 
 

Filmy można oglądać także na profilu SPSK Nr 4 w Lublinie na Facebooku - https://www.facebook.com/SPSKNr4