W poniedziałek 5 lutego specjaliści Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie spotkali się z seniorami i przedstawicielami organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych na Lubelszczyźnie. Dr n. med. Agnieszka Posturzyńska, lek. med. Adrian Możdżeń oraz kierujący Kliniką prof. Tomasz Blicharski edukowali na temat przyczyn, objawów i leczenia osteoporozy, zapobiegania niedoborowi witamin niezbędnych kościom, a także przeciwdziałania bólowi stawów i dysfunkcjom, do których prowadzą urazy oraz choroba zwyrodnieniowa stawów. Spotkanie z cyklu "Dbamy o zdrowie" cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Mężczyzna przed prezentacją na ścianie i obok roll-upu z logo szpitala. Osoby na widowni widziane z tyłu.

Prof. Tomasz Blicharski (Fot. Urząd Miasta Lublin)

Starsze panie. Cztery siedzą na krzesłach, jedna stoi i pochyla się nad drugą kobietą czytającą broszurę.

 (Fot. Urząd Miasta Lublin)

 

- Nikt chyba nie przypuszczał, że trudna i niejednokrotnie bolesna tematyka spotka się z tak entuzjastycznym odbiorem zgromadzonych. A wszystko to za sprawą doskonale przygotowanych do wykładu prowadzących, którzy opowiadali nie tylko o stosowanych procedurach medycznych, ale także o sposobach, jakimi każdy z nas jest w stanie pomóc sobie na różnych etapach choroby. Lekarze w niezwykle przystępny sposób tłumaczyli zawiłe kwestie diagnostyczne, zwracali uwagę na kształtowanie prawidłowych nawyków oraz odpowiadali na liczne pytania z sali - oceniają organizatorzy wydarzenia z Urzędu Miasta Lublin.

Prof. Tomasz Blicharski wygłosił wykład pod tytułem "Jak sprawdzić potrzeby kości?, dr n. med. Agnieszka Posturzyńska przedstawiła prezentację na temat wpływu witaminy D na zdrowie, natomiast lek.med. Adrian Możdżeń spróbował wyjaśnić uczestnikom przyczyny bólu stawów.

"Dbamy o zdrowie" to cykl wydarzeń organizowanych przez Urząd Miasta Lublin we współpracy z Arche Hotel Lublin.

Kobieta z mikrofonem, przed prezentacją wyświetloną na ścianie, dwoma stołami i dwoma roll-upami w sali konferencyjnej.

Dr n. med. Agnieszka Posturzyńska (Fot. Lek. Adam Marciniak)

Tłum osób w starszym wieku, w środku młody mężczyzna. Po lewej stronie roll-up z logo szpitala.

Lek. med. Adrian Możdżeń (Fot. Urząd Miasta Lublin)

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba szkieletu. Charakteryzuje się występowaniem złamań kości nawet po niewielkim urazie. Rozwija się przez lata bez żadnych widocznych objawów. Chory może nie zdawać sobie sprawy ze swojej dolegliwości dopóki nie dozna złamania np. w wyniku upadku nawet w banalnych okolicznościach np. potknięcie. Złamania występują najczęściej u kobiet, które są w starszym wieku. Jednakże uszkodzenia wywołane osteoporozą zaczynają się o wiele wcześniej, ponieważ kości zaczynają tracić swoją wytrzymałość już po 35. roku życia.

Według szacunków w Polsce na osteoporozę może chorować około 4 milionów osób, z czego około 80 procent to kobiety. Co druga kobieta po 50. roku życia doświadcza złamania kości z powodu osteoporozy.

Diagnostyką i leczeniem osteoporozy w SPSK Nr 4 w Lublinie zajmują się specjaliści Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji. Ośrodek przez cztery lata prowadził pilotażowy projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „Zdrowe kości do starości – program profilaktyki i leczenia osteoporozy u kobiet w Makroregionie Wschodnim”.