W Polsce wykonano już ponad 500 zaawansowanych zabiegów wszczepienia nowoczesnych, miniarurowych rozruszników serca w sposób małoinwazyjny. Sukces ten nie miałby miejsca bez pracy personelu Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, jednego z wiodących ośrodków wykonujących tego typu procedury.

Odzwierciedleniem tego stanu rzeczy było przyznanie SPSK Nr 4 w Lublinie certyfikatu potwierdzającego wkład lubelskiego ośrodka w rozwój tej techniki. Wyróżnienie osobiście odebrał lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie dr hab. Andrzej Głowniak, profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podczas uroczystej gali, jaka towarzyszyła sympozjum poświęconemu 10-leciu stymulacji bezelektrodowej. Wydarzenie odbyło się w Warszawie w dniach 8-9 grudnia 2023 r.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego wyróżnienia, a przede wszystkim z możliwości zapewnienia pacjentom SPSK Nr 4 w Lublinie dostępu do najnowocześniejszych technologii medycznych z zakresu kardiologii zabiegowej – mówi prof. Andrzej Głowniak.

andrzej Głowniak z certyfikatem

certyfikatmicra

Pierwszą na świecie implantację całkowicie bezelektrodowego, miniaturowego stymulatora serca, wprowadzanego przezskórnie bezpośrednio do mięśnia serca wykonał 5 grudnia 2013 roku prof. Clemens Steinwender w Kepler University Hospital w Linzu. Nieco ponad 3 lata później do grona wiodących ośrodków kardiologicznych wykonujących tego typu zabiegi dołączyła Klinika Kardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie. Pierwszy zabieg w dniu 20 lutego 2017 roku wykonali wspólnie dr hab. Andrzej Głowniak oraz dr Tomasz Sodolski. Dotychczas wykonano w Polsce ponad 500 takich zaawansowanych zabiegów, część z nich w lubelskiej Klinice.

00365C28 D9D9 4B6D 8647 6EB61F3C2EC5 1 105 c