Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zakupił najnowszej generacji aparat USG z możliwością wykonania biopsji fuzyjnej, służącej do wykrywania raka prostaty. Jest to jedno z najnowocześniejszych badań diagnostycznych wykorzystywanych w urologii. Procedura jest bezbolesna, bezpieczna i precyzyjna, teraz dostępna również dla pacjentów Klinicznego Oddziału Urologii  i Onkologii Urologicznej SPSK Nr 4 w Lublinie oraz Poradni Urologicznej.

– Biopsja fuzyjna, rekomendowana obecnie przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne, jest zalecana w przypadku diagnostyki raka prostaty u mężczyzn. Jest wykonywana przezkroczowo, przez co jest bezpieczniejsza dla pacjentów w porównaniu do standardowej biopsji prostaty wykonywanej  przezodbytniczo. To nie jedyna zaleta, ponieważ dzięki tej metodzie nie musimy stosować profilaktycznej antybiotykoterapii, pacjenci zaś unikają przyjmowania dodatkowych leków i ewentualnych powikłań z nimi związanych. Poza tym to badanie to jest całkowicie bezbolesne dla pacjentów,  ponieważ wykonuje się miejscowe znieczulenie okolicy krocza. Biopsja gruczołu krokowego to jedna z najczęściej wykonywanych procedur zabiegowych w Poradni Urologicznej SPSK Nr 4 w Lublinie. Średnio wykonujemy do kilkunastu takich badań tygodniowo – mówi dr n. med. Paweł Płaza z Klinicznego Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK Nr 4 w Lublinie.

Zakupiony przez szpital aparat USG w zbliżeniu na monitor i konsolę

Zakupiony przez SPSK Nr 4 w Lublinie najnowszej generacji aparat USG z możliwością wykonania biopsji fuzyjnej (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4)

Jak przebiega biopsja fuzyjna prostaty

Biopsja fuzyjna prostaty polega na pobieraniu wycinków z miejsc, które w rezonansie magnetycznym zostały oznaczone jako podejrzane. Lekarz, który wykonuje badanie USG określa liczbę  i miejsce pobrania wycinków na podstawie wykonanego badania rezonansu magnetycznego. Później za pomocą igły biopsyjnej, pod kontrolą USG, pobiera materiał z gruczołu krokowego. Pobrany materiał jest następnie oceniany przez histopatologa, który stawia ostateczną diagnozę.

Koszt zakupionego przez SPSK Nr 4 w Lublinie urządzenia wynosi 788 tysięcy złotych. Szpital otrzymał na ten cel dofinansowanie z budżetu państwa w ramach dotacji celowej na zakupy inwestycyjne w 2023 roku.

Gabinet USG w Oddziale Urologii SPSK Nr 4 w Lublinie. Na wprost znajduje się zakupiony aparat ultrasonograficzny obok niego stoi leżanka.

Gabinet USG z zakupionym aparatem ultrasonograficznym (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4)

Rak prostaty (inaczej nazywany rakiem stercza lub rakiem gruczołu krokowego)

To jeden z częściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowalności po raku płuc. Co roku wykrywany jest u ok. 15 tysięcy mężczyzn, a szacuje się , iż wkrótce można się spodziewać wzrostu do około 20 tysięcy przypadków rocznie. Z ostatnich danych wynika, że co roku umiera z jego powodu ok. 5 tysięcy mężczyzn (źródło: gov.pl).

Do wizyty u lekarza powinny skłonić objawy ze strony dolnych dróg moczowych, np. konieczność oddawania moczu w nocy, osłabiony i przerywany strumień moczu, krew w moczu, zaburzenia potencji, jak również nieprawidłowy wynik poziomu PSA we krwi. Jednak nawet bez widocznych objawów mężczyźni, zwłaszcza po 50. roku życia, powinni wykonywać zalecane badania profilaktyczne. Wynika to z faktu, że we wczesnym stadium zaawansowania bardzo często choroba nie daje żadnych objawów klinicznych.