1 grudnia 2023 roku w otoczeniu pacjentów i pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także reprezentantów Rządu i władz samorządowych odbyło się uroczyste otwarcie Stacji Hemodializ Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

Inwestycję zrealizowano w ramach zadania pn. „Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ”. Budowa nowego budynku stanowi pierwszy etap projektu. Na początek grudnia bieżącego roku zaplanowano rozpoczęcie kolejnego etapu, polegającego na modernizacji Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.

Kaskadowa aula wypełniona w połowie ludźmi. Na ekranie z tyłu wyświetlone zdjęcie z budowy budynku Stacji Hemodializ z napisem "Październik 2022".

Uroczyste otwarcie Stacji Hemodializ (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

Piątkowa uroczystość rozpoczęła się w auli szpitala sąsiadującej z nowym budynkiem Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki. Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i lekarz kierujący Kliniką Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. dr hab.n.med. Wojciech Załuska przywitał wszystkich gości, dziękując Ministerstwu Zdrowia za udzielenie dotacji celowej na realizację zadania. Dzięki niej pacjenci nefrologiczni już od poniedziałku 27 listopada mogą korzystać z nowej Stacji Hemodializ.

- Szczęście polega na tym, że już od poniedziałku jesteśmy w obiekcie, który spełnia wszelkie możliwe wymogi i należy najlepszych placówek w Polsce i Europie ze znakomitymi wyposażeniem, infrastrukturą, zespołem moich lekarzy i lekarek, pielęgniarek, pań salowych, informatyków i wszystkich, którzy pracując w Stacji Hemodializ, służą naszym pacjentom. Dziękuję Dyrekcji SPSK Nr 4 w Lublinie za wsparcie w budowie nowego budynku. Była ona wykonana perfekcyjnie o czasie. Zadowolenie naszych pacjentów pokazuje nam, że nasze działania mają sens - mówił podczas uroczystości otwarcia Stacji Hemodializ prof. Wojciech Załuska. 
Pacjentka Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki, pani Małgorzata i rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i lekarz kierujący Kliniką Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. dr hab.n.med. Wojciech Załuska przed dwoma mikrofonami. Obok róże.
Pacjentka Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki, pani Małgorzata oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i lekarz kierujący Kliniką Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. dr hab.n.med. Wojciech Załuska (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)
 
- Dializuję się już 36 lat. Miałam 20 lat, gdy zaczęłam tu przychodzić. Co drugi dzień jestem w oddziale na czterogodzinnych dializach, ale jestem bardzo wdzięczna, że żyję. Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa, że powstała nowa Stacja Hemodializ, nowe sztuczne nerki, dzięki którym my, pacjenci będziemy się lepiej czuć. Życzę państwu wszystkiego dobrego - mówiła pacjentka Kliniki Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie, pani Małgorzata.
Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie, dr n. med. Radosław Starownik wspomniał, że w szpitalu rocznie wykonywanych jest 11 tys. procedur hemodializ. Odpowiednie warunki ku temu zostały spełnione dzięki nowej stacji.
- Czas szybko biegnie. Mieliśmy okazję widzieć się na istotnym etapie budowy nowego budynku, jakim było wmurowanie aktu erekcyjnego. Minął rok i dwa miesiące, a nowoczesna Stacja Hemodializ pracuje. Bardzo cieszę się, że jako szpital jesteśmy w stanie sprostać potrzebom, podnieść jakość usług i służyć naszym pacjentom, bo po to jesteśmy. Tego typu momenty są dla mnie, jako dyrektora, zawsze pełne radości, ale również wzruszenia. Wzruszenia z tego powodu, że jestem lekarzem i wiem, jak są one ważne dla naszych pacjentów - mówił dr n. med. Radosław Starownik.
Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie, dr n. med. Radosław Starownik, obok prof. Wojciech Załuska. Z przodu bukiet róż.
Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie, dr n. med. Radosław Starownik i lekarz kierujący Kliniką Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. dr hab.n.med. Wojciech Załuska (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)
 
W wydarzeniu uczestniczył także m.in. wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Podkreślił, że realizacja inwestycji wpłynęła na poprawę warunków i dostępności do świadczeń dla pacjentów, którzy z powodu chorób nerek i konieczności wykonywania dializ, spędzają w ośrodku dużą część swojego życia. 
- Podejście rektora, prof. Wojciecha Załuska i obecność pacjentów jego kliniki na tym wydarzeniu świadczą o tym, że prócz inwestycji w infrastrukturę ważne jest dbanie o relacje. Dyrekcji, pracownikom, panu rektorowi bardzo za te relacje dziękuję - podkreślał wiceminister.
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber i lekarz kierujący Kliniką Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. dr hab.n.med. Wojciech Załuska przed mikrofonami. Z przodu bukiet czerwonych róż.
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber i lekarz kierujący Kliniką Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. dr hab.n.med. Wojciech Załuska (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)
 
- Nie tak dawno życzyliśmy sobie "niech się mury pną do góry". Minęło raptem 14 miesięcy i jesteśmy w nowym, wspaniałym miejscu, które ma trzy zadania. Po pierwsze ma służyć tym, którzy go najbardziej potrzebują, czyli pacjentom. Po drugie ten nowoczesny obiekt ma służyć dydaktyce, czyli pogłębianiu wiedzy osób uczących się, jak pomagać innym osobom. Trzecim elementem tej znakomitej układanki jest praca naukowa. Wierzę, że ten wkład będzie służył nie tylko tym, którzy tego najbardziej potrzebują, ale również  tym, którzy w przyszłości bedą zdobywać kolejne szczeble wiedzy i umiejętności - mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
Wicewojewoda gratulowal dyrekcji i rektorowi "wzorcowego podejścia do wykonania zadania i wysoko postawionej poprzeczki".
- Niech wszystko w naszym kraju przebiega tak sprawnie i wzorcowo, ku lepszej służbie drugiemu człowiekowi - podkreślił.
Po części oficjalnej nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi w nowym budynku Stacji Hemodializ SPSK Nr 4 w Lublinie i prezentacja ośrodka przez rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab.n.med. Wojciecha Załuska.
 
2023 12 01 SPSK Nr 4 Stacja Dializ nr 052
 
Od lewej: wiceminister zdrowia Piotr Bromber, pacjentka Małgorzata, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab.n.med. Wojciech Załuska, wicewoda lubelski Robert Gmitruczuk, Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie dr n. med. Radosław Starownik (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)
 
2023 12 01 SPSK Nr 4 Stacja Dializ nr 079
(Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

Stacja Hemodializ

Nowy budynek Stacji Hemodializ stanowi odpowiedź na potrzebę zwiększenia dostępu do świadczeń dla rosnącej liczby pacjentów z chorobami nerek. W ramach inwestycji wzrosła liczba stanowisk hemodializ z 13 do 19. Wśród nich zostały utworzone stanowiska dla pacjentów zakaźnych. Zakupiono nowoczesne wyposażenie pozwalające na znaczne podwyższenie jakości i dostępności świadczonych usług medycznych, zwiększenie komfortu pacjentów i poprawę warunków pracy personelu szpitala. Rezultatem realizacji projektu jest dostosowanie infrastruktury do wymogów, jakie nakładają obowiązujące w tym zakresie przepisy. Inwestycja umożliwia rozwijanie dotychczasowych i wprowadzanie nowych technik leczenia. Dodatkowo nastąpiły oczekiwane przez pacjentów poprawa warunków bytowych i podwyższenie jakości procedur medycznych.
 
Inwestycja umożliwia usprawnienie procesu diagnozowania i leczenia, co wpływa na skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu i zmniejszenie ryzyka powrotu do szpitala. Powiększenie zasobów infrastrukturalnych zwiększa dostępność do etapu kwalifikacji, wstępnego leczenia nerkozastępczego oraz świadczeń o charakterze referencyjnym i dializoterapii. Realizacja inwestycji wpływa ponadto na zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń. Zakup specjalistycznej aparatury medycznej i wysokiej jakości wyposażenia oraz przebudowa infrastruktury są niezbędne do wykorzystania potencjału SPSK Nr 4 w Lublinie oraz podwyższenia standardu świadczonych usług. 
 
2023 12 01 SPSK Nr 4 Stacja Dializ nr 096
(Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)
 
– To miejsce jest znakomitą jednostką, jeśli chodzi o infrastrukturę, rozwój technologii, możliwości efektywnego leczenia pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek. Dzięki inwestycji zwiększyliśmy liczbę stanowisk dializacyjnych. Mamy wszystko, czego potrzeba do izolacji pacjentów z Covid-19 lub z powodu innych przyczyn. Mamy możliwość robienia terapii, które związane są z chorobami immunologicznymi, np. plazmaferezę, na najlepszym sprzęcie. Mamy najlepiej oczyszczoną wodę. Mamy znakomite urządzenia, które służą do hemodializy jako hemodiafiltracji, czyli wspomaganej metody, która szczególnie atrakcyjna jest u pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi. Nowa Stacja Hemodializ to miejsce, gdzie możemy kształcić przyszłych specjalistów. Miejsce atrakcyjne dla rezydentów. Miejsce szczególnie ważne dla pacjentów, którzy nie są w stanie funkcjonować bez terapii nerkozastępczej, czyli hemodializy i dializy otrzewnowej. Druga możliwość to przeszczep nerki. Nasi przyjaciele z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4 w Lublinie przeszczepili już ok. 50 nerek w tym roku. Wracamy do znakomitego tempa. Jako klinika przygotowujemy do przeszczepów. Czasami pacjentów po przeszczepie musimy dializować, gdyż nie wszystkie przeszczepione nerki natychmiast podejmują funkcje. Jest i taka grupa chorych, którzy nie kwalifikują się do przeszczepu. Wówczas oferujemy im dializy. Jest to proces przewlekły, opierający się średnio o trzy zabiegi w tygodniu. Są u nas pacjenci dializowani ponad 30 lat. To są niezwykli i odważni ludzie, którzy uczą nas, jak w warunkach trudnej choroby funkcjonować i robić wszystko, czego potrzebują w życiu. Mamy bardzo dobry kontakt z pacjentami. Można traktować jako slogan powiedzenie, że jesteśmy jedną wielką rodziną. Ale jeżeli zna się pacjentów i ich rodziny wiele lat, ma się ich zaufanie, daje to ogromny sens pracy. Zwiększyliśmy dostęp do leczenia nerkozastępczego i czekamy na zakończenie drugiego etapu inwestycji. Dziewięć więcej łóżek dla Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych da nam możliwość uratowania życia większej liczbie osób – mówił prof. Wojciech Załuska.

Nowy budynek

Budynek Stacji Hemodializ jest zlokalizowany nieopodal wejścia do szpitala od strony Izby Przyjęć Planowych. Składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych z częściowym podpiwniczeniem od strony wschodniej i przeszklonego łącznika prowadzącego do Klinicznego Oddziału Nefrologii w istniejącym budynku głównym SPSK Nr 4 w Lublinie. Wszystkie kondygnacje budynku są połączone dwiema wewnętrznymi klatkami schodowymi i dwiema windami przeznaczonymi do przewozu pacjentów i personelu. Nowa lokalizacja Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki zapewnia łatwą komunikację wewnętrzną zarówno z Klinicznym Oddziałem Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, jak i pozostałą częścią szpitala poprzez łącznik i tunel.
 
Powierzchnia nowego budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki wynosi 1054 m². Pierwotna przestrzeń pełniąca jej funkcję (w ograniczonym zakresie) wynosiła 250 m².
Szpital zrealizował inwestycję ze środków finansowych pozyskanych z dotacji celowej Ministra Zdrowia oraz środków własnych w ramach umowy nr DOI/SK/85112/6220/53/840 zawartej 24.09.2021 r. na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ”.
 
Nowy budynek Stacji Hemodializ z łącznikiem przy głównym budynku szpitala
Nowy budynek Stacji Hemodializ SPSK Nr 4 w Lublinie (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)
 
Kolejnym krokiem w realizacji projektu „Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ” będzie przebudowa i modernizacja istniejących pomieszczeń Kliniki Nefrologii, utworzenia izolatek do hospitalizowania pacjentów zakaźnych, zwiększenia liczby łóżek z 20 do 29 i przeniesienia ośrodka dializ otrzewnowych. Inwestycja zostanie zrealizowana po rozstrzygnięciu trwającego obecnie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót.
W wyniku przeprowadzenia całości prac w ramach „Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ” powierzchnia wykorzystywana do świadczenia usług medycznych w tych zakresach ulegnie zwiększeniu z 720 m² na 1 770 m².
Inwestycja została zawarta w programie Strategicznych Kierunków Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie na lata 2022-2026.

Etapy realizacji zadania pn.: „Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ”:

1. Budowa Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki stanowiącego nową lokalizację ośrodka Stacji Hemodializ połączonego z istniejącym budynkiem w sposób zapewniający swobodny transport i ruch chorych wewnątrz szpitala; zwiększenie liczby stanowisk hemodializ z 13 do 19, w tym utworzenie stanowisk dla pacjentów zakaźnych oraz zakup wyposażenia (inwestycja zrealizowana).
2. Przebudowa i modernizacja istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, utworzenia izolatek do hospitalizowania pacjentów zakaźnych, zwiększenie liczby łóżek z 20 do 29 i przeniesienie ośrodka dializ otrzewnowych (inwestycja zaplanowana do realizacji w 2024 r.).
 
2023 11 25 SPSK Nr 4 Stacja Dializ nr 074
Nowa sala hemodializ Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki SPSK Nr 4 w Lublinie (Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)
 

Nefrologia SPSK Nr 4

Kliniczny Oddział Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych SPSK Nr 4 oraz Kliniczny Oddział Sztucznej Nerki SPSK Nr 4, na bazie których funkcjonuje Klinika Nefrologii SPSK Nr 4, stanowią ośrodek o najwyższym, III poziomie referencyjności, wysoko wyspecjalizowany w nieinwazyjnej diagnostyce chorób nerek, leczeniu pierwotnych i wtórnych chorób nerek z chorobami o podłożu immunologicznym, leczeniu pacjentów z rozpoznaniem ostrego uszkodzenia nerek i przewlekłej choroby nerek, leczeniu nerkozastępczym w postaci hemodializy i ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej oraz leczeniu ambulatoryjnym chorych po transplantacji nerek. Pacjentom oddziału wykonywane są badania ultrasonograficzne, EKG, 24-godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego.
 
Kliniczny Oddział Nefrologii SPSK Nr 4 jest jednym z największych świadczeniodawców w makroregionie lubelskim pod względem liczby pacjentów i hospitalizacji. W 2019 roku (przed pandemią) odnotowano 964 hospitalizacje, z których 31 proc. dotyczyło pacjentów z chorobami nerek, takimi jak: kłębuszkowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, nefropatia cukrzycowa, zakażenia układu moczowego oraz choroba nadciśnieniowa z zajęciem nerek. 17 proc. to pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek a 14 proc. - pacjenci po przeszczepie nerki.
 
W oparciu o Kliniczny Oddział Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych funkcjonuje Regionalny Ośrodek Kwalifikujący do zabiegu przeszczepienia nerki od dawców żywych i zmarłych. Poza leczeniem pacjentów w strukturach Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie realizowane są zadania dydaktyczne, a także naukowe, w tym z transplantologii klinicznej.
 

Galeria zdjęć z uroczystego otwarcia nowej Stacji Hemodializ SPSK Nr 4 w Lublinie:

Galeria zdjeć - nowy budynek Stacji Hemodializ:

Media o wydarzeniu: