Specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie zostali odznaczeni przez Ministra Edukacji i Nauki medalami "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas". Medale są przyznawane za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej. Uroczystość z udziałem m.in. Ministra Przemysława Czarnka odbyła się 24 listopada 2023 r.

Złotym Medalem "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas" został uhonorowany Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, który kieruje Kliniką Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie. Natomiast Srebrnym Medalem "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas" został odznaczony prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Chirurgii Ogólnej, Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Mikrochirurgii SPSK Nr 4.

Minister Przemysław Czarnek wręczył również srebrne medale innym członkom władz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wśród uhonorowanych są:

• prof. Andrzej Stepulak, Prorektor ds. Nauki,
  • prof. Dorota Krasowska, Prorektor ds. Osobowych i Rozwoju Kadry,
  • prof. Robert Rejdak, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji,
  • prof. Jarosław Dudka, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.

Medal "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas" (łac. mądrość i prawda) ma trzy stopnie – złoty medal, srebrny oraz brązowy. Umożliwia uhonorowanie kandydata do odznaczenia odpowiednio do jego zasług lub osiągnięć. Medal może być przyznany m.in. osobom zasłużonym dla nauki i szkolnictwa wyższego, w tym także nieposiadającym obywatelstwa polskiego, uczelniom, fundacjom, instytutom badawczym oraz stowarzyszeniom. Medal może być nadany także pośmiertnie.

Odznaczeni medalami "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas"

Odznaczeni medalami "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas" (fot. Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”

Złoty Medal "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas" (fot.gov.pl)