Naukowcy z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie prowadzą badanie kliniczne nad nową metodą leczenia miastenii rzekomoporaźnej. Badanie opiera się na innowacyjnej terapii dającej szansę na poprawę jakości życia u pacjentów, u których stwierdzono miastenię. Skierowane jest do osób dorosłych.

Celem projektu jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa dodania kladrybiny do leczenia modyfikującego przebieg seropozytywnej miastenii rzekomoporaźnej z miastenią nowo rozpoznaną oraz niereagującą na leczenie steroidami.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat badań przygotowanego przez Sekcję ds. Promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uniwersytet Medyczny w Lublinie jest sponsorem projektu „Badanie kliniczne 2 fazy oceniające skuteczność i bezpieczeństwo dodania kladrybiny w leczeniu modyfikującym przebieg seropozytywnej miastenii rzekomoporaźnej'', a instytucją finansującą projekt jest Agencja Badań Medycznych.

Miastenia rzekomoporaźna jest chorobą nerwowo-mięśniową należącą do grupy chorób rzadkich o podłożu autoimmunologicznym, w której na skutek autoimmunologicznego uszkodzenia złącza nerwowo-mięśniowego dochodzi do osłabienia mięśni. Zwykle atakuje mięśnie oczu, gardła i kończyn.

Aby dowiedzieć się więcej i sprawdzić, czy kwalifikują się Państwo do udziału w badaniu, prosimy o skontaktowanie się z najbliższym ośrodkiem badawczym. Zachęcamy do omówienia z lekarzem wszelkich kwestii związanych z uczestnictwem w badaniu.

Badanie prowadzone jest w czterech ośrodkach w Polsce:

1. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie,

Główny Badacz: prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak,

tel. 81 724-47-20

2. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Zabrzu,

Główny Badacz: Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Monika Adamczyk-Sowa

tel. 32 370-45-94, 32 370-45-84

3. Szpital Uniwersytecki w Krakowie,

Główny Badacz prof. dr hab. Agnieszka Słowik

tel. 794-995-640

4. Szpital Specjalistyczny w Końskich,

Główny Badacz: Dr hab. n. med. Waldemar Brola prof. UJK,

tel. 41 390-22-59

Wkrótce dołączą do sieci kolejne Ośrodki:

Samodzielny Publiczny Szpital Klinicznym Nr 1 w Szczecinie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu.

Badanie trwa maksymalnie 96 tygodni i składa się z dwóch faz:

- Faza zaślepiona (zamknięta) trwa 48 tygodni i polega na przyjmowaniu przez pacjentów przydzielonego losowo leku badanego lub placebo.

- Po zakończeniu fazy zaślepionej jest możliwość uczestnictwa w fazie otwartej, trwającej kolejne 48 tygodni z podaniem tylko i wyłącznie leku badanego.

W fazie otwartej badania mogą wziąć udział wszyscy pacjenci, którzy w fazie zamkniętej badania nie uzyskali odpowiedzi klinicznej i według opinii badacza nie mają przeciwskazań do podania leku badanego.

Rekrutacja jest zaplanowana do 31 marca 2024 r.

Szczegółowe informacje o projekcie: http://www.cwbk.umlub.pl/realizowane-badania-kliniczne/badania-kliniczne-w-ktorych-cwbk-jest-sponsorem/

logo dotacje z budzetu panstwa