Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie otrzymał „Kryształową Cegłę” w kategorii „Ekoinwestycje - Partnerstwo dla natury”. Nagroda specjalna została przyznana w konkursie Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego Lublin za termomodernizację budynku głównego szpitala oraz budynku Poradni Specjalistycznych i POZ. Kapituła konkursu doceniła działania proekologiczne podjęte przez szpital. W konkursie, poza inwestorem nagrodę otrzymali również projektant zrealizowanej inwestycji oraz jej wykonawca.

Zrealizowany przez SPSK Nr 4 w Lublinie projekt inwestycyjny był pierwszą tak istotną modernizacją kompleksu budynków szpitala od jego wybudowania w 1964 roku.

GALA 221123 004

Nagrodę dla SPSK Nr 4 na środowej gali odebrał Rafał Grzeszczuk, Zastępca Dyrektora ds. Infrastruktury i Inwestycji (Fot. Zdjęcie nadesłane).

 

Termomodernizacji poddana została infrastruktura o łącznej powierzchni 38 867 m2. Skupiono się na dociepleniu stropodachów i dachów oraz wszystkich ścian zewnętrznych, poprawiono i zmodernizowano system przygotowania ciepłej wody, a także system ogrzewania, wymieniono stolarkę okienną i ślusarkę drzwiową. W ramach inwestycji na dachu północnego skrzydła szpitala została zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Ponadto w ramach robót termoizolacyjnych na najniższej kondygnacji budynku SPSK Nr 4 zamontowano oprawy led, które pozwalają ograniczyć koszty związane z oświetleniem ciągów komunikacyjnych gmachu. W ramach zadania zostały wyremontowane także balkony, schody i pochylnie zewnętrzne. Wykonano nowe schody prowadzące do wejścia głównego, które zostały obłożone płytami kamiennymi, podobnie jak plac przed wejściem głównym do szpitala. Charakter modernizacji dopełniła mała architektura okalającą budynki szpitalne oraz nowe logo luminarne na ścianach szpitala.

Inwestycja z myślą o środowisku

- Termomodernizacja przyniosła ewidentne oszczędności związane ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię cieplną, a co za tym idzie obiekt stał się bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Spadek zapotrzebowania na energię cieplną przełożył się za rok 2022 na oszczędności na poziomie ok. 26 proc. (w stosunku do 2017 i 2018 z okresu przed termomodernizacją). W bieżącym roku mogą one osiągnąć natomiast aż 30 proc, co nas bardzo cieszy – podkreśla Zastępca Dyrektora ds. Infrastruktury i Inwestycji mgr inż. Rafał Grzeszczuk.

 Wykres ukazujący w procentach spadek zużycia energii cieplnej w stosunku do reprezentatywnego roku 2017. W 2017 roku – 100 procent, w 2018 roku – 99 procent, w 2019 roku – 92 procent, w 2020 roku – 87 procent, w 2021 roku - 84 procent, a w 2022 roku 74 procent.

Wykres ilustrujący spadek zużycia energii cieplnej od 2017 do 2022 roku.

 

Dodatkowo, dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych szpital uzyskał dodatkowe źródło energii elektrycznej. Pozytywny efekt ekologiczny związany jest także z zastosowaniem naturalnego materiału do ocieplenia budynku, jakim jest wełna skalna. Wykonane prace wraz z zainstalowaniem głowicy termostatycznych dały możliwość regulacji temperatury w budynku w zależności od potrzeb poszczególnych pomieszczeń, co przed termomodernizacją nie było możliwe. Zoptymalizowano zapotrzebowanie na ciepło, dzięki czemu budynek zachowuje zadane parametry przy jednoczesnym nieprzegrzewaniu się obiektu. Realizacja inwestycji przyniosła poprawę izolacyjności akustycznej obiektu. Funkcjonowanie szpitala jest teraz bardziej przyjazne dla środowiska także dzięki budowie budek lęgowych dla jerzyków, kopciuszków, wróbli i kawek oraz schronów podtynkowych dla nietoperzy na Budynku Poradni Specjalistycznych i POZ. W ramach remontu został przygotowany wypełniony roślinnością taras rekreacyjny, z którego mogą korzystać pacjenci.

Koszt robót budowlanych wyniósł ponad 45 mln zł. Na tę inwestycję szpital otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego oraz pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W części prace zostały sfinansowane pieniędzmi z budżetu szpitala. Wykonawcą inwestycji SPSK Nr 4 w Lublinie był Erbud Spółka Akcyjna z Warszawy.

GALA 221123 002

(Fot. Zdjęcie nadesłane)

 

Konkurs „O Kryształową Cegłę” został zorganizowany po raz 22. Nagrody zostały przyznane w sumie w jedenastu kategoriach. Jedną z nich były właśnie ekoinwestycje.

Nagrodę dla SPSK Nr 4 na środowej gali odebrał Rafał Grzeszczuk, Zastępca Dyrektora ds. Infrastruktury i Inwestycji. Byli także przedstawiciele biura projektowego CZEGEKO sp. z.o.o z Krakowa – Radosław Stasieczek i Olga Fularska.

GALA 221123 001

 (Fot. Zdjęcie nadesłane)

Galeria zdjęć