Ponad 33 miliony złotych na projekty badawcze pozyskał Uniwersytet Medyczny w Lublinie z Agencji Badań Medycznych. Będą one realizowane w Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Otwarty niedawno ośrodek funkcjonuje w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie.

W czwartek 16 listopada br. w szpitalu przy ul. Jaczewskiego 8, z inicjatywy lubelskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się konferencja prasowa.

– Z radością spotykamy się po raz kolejny, aby ogłosić, że dostaliśmy bardzo duże środki finansowe z Agencji Badań Medycznych na projekty, które wpisują się w działalność naszych znakomitych naukowców i organizatorów nauki. Mam na myśli siedzące obok mnie Panie Profesor Annę Torres i Ewelinę Grywalską oraz Pana Prorektora prof. Krzysztofa Giannopoulosa, który razem ze swoim zespołem włożył mnóstwo pracy w tworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska oraz prof. dr hab. n. med. Anna Torres

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska oraz prof. dr hab. n. med. Anna Torres (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4)

 

– Jestem zaszczycony tym, że tacy profesjonaliści będą realizować w szpitalu swoje projekty badawcze. Jest to dla nas wszystkich duże wyzwanie, ale bardzo się cieszę z tej współpracy i liczę na więcej – powiedział Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie, zwracając uwagę na efektywność organizacyjną tych działań, skuteczność wdrażanych efektów i podkreślając aspekt bezpieczeństwa pacjentów.

 

Uczestnicy konferencji: Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie, prof. Ewelina Grywalska, prof. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Anna Torres oraz prof. Krzysztof Giannopoulos, Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie, prof. Ewelina Grywalska, prof. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Anna Torres oraz prof. Krzysztof Giannopoulos, Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4)

 

Do konkursu ABM zostało zakwalifikowanych w sumie 70 projektów. Dofinansowanie otrzymało 19 z nich, w tym 2 złożone przez Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Pierwszy to projekt pediatryczny. Został on najwyżej oceniony. Autorkami tego projektu są prof. dr hab. n. med. Anna Torres oraz prof. dr hab. n. med. Ewelina Grywalska. Przyznany przez ABM grant w kwocie 5,2 mln zł dotyczy liszaja twardzinowego sromu.

– Jest to schorzenie błon śluzowych skóry okolicy narządów płciowych. To choroba przewlekła, często zbyt późno rozpoznawana. Jeśli nie jest prawidłowo leczona doprowadza do bardzo poważnych skutków w późniejszym dorosłym wieku. Prowadzą one nie tylko do zmian anatomicznych, ale również depresji i wyłączenia z życia rodzinnego i socjalnego – powiedziała prof. dr hab. n. med. Anna Torres.

 

2023 11 16 SPSK Nr 4 CWBK nr 15

Prof. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prof. Anna Torres (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4)

 

Drugi projekt CWBK – z obszaru hematologii, otrzymał najwyższe w tej edycji konkursu Agencji Badań Medycznych dofinansowanie – 28,1 mln zł.

– Jednym z elementów oceny grantów ABM jest to w jaki sposób projekty mogą zmienić opiekę nad pacjentem. I nasze projekty zdają się mieć potencjał do istotnego wpływu na aktualne standardy leczenia. Dlatego też bardzo się cieszymy, że możemy mieć w tym udział – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Badań Klinicznych, bezpośrednio odpowiedzialny za projekty, które otrzymały dofinansowanie.

Prof. Krzysztof Giannopoulos jest również autorem drugiego projektu, dotyczącego pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową.

 

Prof. Anna Torres oraz prof. Krzysztof Giannopoulos

Prof. Anna Torres oraz prof. Krzysztof Giannopoulos, Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4)

Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie, prof. Ewelina Grywalska oraz prof. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie, prof. Ewelina Grywalska oraz prof. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4)

Prof. Krzysztof Giannopoulos udziala wywiadu dziennikarkom

Prof. Krzysztof Giannopoulos, Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4)