Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja profilaktyczna zorganizowana w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie z okazji Światowego Dnia Cukrzycy. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”. Podczas akcji zainteresowane osoby mogły skorzystać m.in. z konsultacji i porad diabetologicznych oraz wykonać badania. Specjalistki z SPSK Nr 4 informowały również o zasadach zdrowego odżywiania.

W trakcie akcji w holu głównym szpitala prowadzono pomiary stężenia glukozy we krwi, pomiary ciśnienia tętniczego (RR) oraz analizę składu ciała. Zainteresowani mogli skorzystać z porad z zakresu diabetologii i endokrynologii dotyczących rozpoznawania, diagnostyki i leczenia cukrzycy oraz z konsultacji dotyczących samokontroli glikemii, cukrzycy ciążowej i przedciążowej. Ponadto wszyscy chętni mieli możliwość porozmawiania z fizjoterapeutką na temat aktywności fizycznej i z dietetyczkami na temat zasad zdrowego odżywiania.

2023 11 14 SPSK Nr 4 SDC nr 114

Podczas akcji można było zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze oraz wykonać pomiar stężenia glukozy (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

Na miejscu były dostępne bezpłatne materiały edukacyjne w temacie zdrowego żywienia, diet redukcyjnych i wysiłku fizycznego, a także dzienniczki samokontroli glikemii i ciśnienia tętniczego oraz inne materiały dotyczące zdrowego stylu życia i cukrzycy.

W akcji profilaktycznej z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w SPSK Nr 4 w Lubinie uczestniczyły:

  • Mgr Anna Chitryń, edukatorka ds. diabetologii, pielęgniarka, organizatorka akcji w SPSK Nr 4 w Lublinie,
  • Lek. med. Magdalena Woźniak, rezydentka z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych,
  • Aleksandra Piasecka, pielęgniarka z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych,
  • Iwona Sobczuk, edukatorka ds. diabetologii, położna z Klinicznego Oddziału Ginekologii,
  • Agnieszka Borowiec, fizjoterapeutka z Zakładu Fizjoterapii,
  • Magdalena Partyka, dietetyczka z Działu Dietetyki,
  • Katarzyna Mróz, studentka dietetyki z Działu Dietetyki.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Chorzy mogą ograniczać jej skutki poprzez regularną kontrolę swojego stanu zdrowia, dbając o właściwą dietę i ruch.

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów (gov.pl).

2023 11 14 SPSK Nr 4 SDC nr 026

Podczas akcji profilaktycznej w SPSK Nr 4 były rozdawane materiały informacyjne związane z cukrzycą (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

Media o wydarzeniu

Polsat | Cukrzyca - epidemia XXI wieku [25 minuta 19 sekunda]
TVP3 Lublin | Walka z cukrzycą - akcja w SPSK Nr 4 w Lublinie
Radio Lublin | Światowy Dzień Cukrzycy. Co warto wiedzieć o chorobie?
Radio Centrum | Światowy Dzień Cukrzycy to okazja do profilaktyki. Akcja w lubelskim szpitalu

Zdjęcia z akcji w SPSK Nr 4 (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)