Miło nam poinformować, że w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie urodziły się trojaczki. Dwie dziewczynki i chłopiec przyszli na świat w 29. tygodniu ciąży. Pierwszy był Marcel ważący w dniu porodu 1220 gramów, następnie 1130-gramowa Marlenka i zaledwie 1020-gramowa Milenka.

Trzecie narodziny trojaczków w roku są rzadkością i stanowią dla szpitala wyjątkowe wydarzenie. Aktualnie dzieci mają 6 tygodni. Od  narodzin urosły i ważą odpowiednio: 2380 gramów, 1820 gramów i 2 kilogramy.

Troje dzieci w wieku niemowlęcym w łóżeczkach szpitalnych przykryte kocykami do głowy.

Trojaczki (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

- Nie są to trojaczki jednoowodniowe, każde z dzieci jest inne. Po urodzeniu, co jest typowe dla noworodków tak przedwcześnie urodzonych, wymagały intensywnego leczenia, wsparcia oddechowego, podawania surfaktantu egzogennego stosowanego w leczeniu zespołu zaburzeń oddychania, a także mieszanego żywienia - przez zgłębnik dożołądkowy oraz kroplówkami. Obecnie trojaczki czują się dobrze, nie przebywają już w inkubatorach, oddychają samodzielnie i jedzą przez smoczki. Chłopiec osiągnął już odpowiednią masę i sprawność, został zaszczepiony zgodnie z kalendarzem szczepień i jest gotowy do wypisu ze szpitala. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie to możliwe także dla dziewczynek - mówi dr n. med. Eulalia Majewska kierująca Oddziałem Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 w Lublinie.

Mały chłopczyk leżący w łóżeczku szpitalnym (Fot. Łukasz Głaczkowski)

Marcel (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

Rodzeństwo jest pod najlepszą opieką, ponieważ Kliniczny Oddział Położnictwa i Perinatologii oraz Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 w Lublinie  są ośrodkami klinicznymi o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności w opiece nad matką i dzieckiem.

H20A0374 Poprawione Szum

Marlenka (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

Mała dziewczynka pod kocykiem

Milenka (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

Społeczność szpitala Trojaczkom i Ich Rodzicom życzy dużo zdrowia.