Profesor Stanisław Jabłonka jest pierwszym w kraju Honorowym Prezesem Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów. Uroczyste nadanie tego tytułu jednemu z nestorów chirurgii klatki piersiowej i kardiochirurgii w Polsce odbyło się w środę 8 listopada br. w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Prof. Stanisław Jabłonka to były pracownik Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Przez wiele lat kierował Katedrą i Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej i Serca, a po jej podziele stanął na czele Kliniki Kardiochirurgii, którą zarządzał, aż do przejścia na emeryturę w 2001 r.

Prof. Stanisław Jabłonka, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirgów prof. Janusz Skalski oraz Prezes Elekt dr hab. med. prof. UMP Cezary Piwkowski

Prof. dr hab. n. med. Stanisław Jabłonka odbiera z rąk Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów prof. dr hab. n. med. Janusza Skalskiego List gratulacyjny w związku z podjęciem nadzwyczajnej uchwały przez Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów o nadaniu profesorowi godności Prezesa Honorowego Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów. Obok Prezes Elekt dr hab. n. med. prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Cezary Piwkowski (fot. Olga Matosiuk, Sekcja ds. Promocji, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

W uroczystości nadania tytułu prof. Stanisławowi Jabłonce uczestniczyli m.in.: Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej prof. Tomasz Grodzki, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów prof. Janusz Skalski, konsultanci krajowi w dziedzinie kardiochirurgii, chirurgii klatki piersiowej i chirurgii ogólnej oraz władze lubelskiej uczelni.

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki podczas środowej uroczystości powiedział, że prof. Stanisław Jabłonka wpisuje się w panteon wielkich polskich uczonych oraz że lublinianie powinni być dumni, że mają tak wielkiego uczonego, który najpierw zbudował świetny ośrodek kardio-torakochirurgiczny, a później torakochirurgiczny.

Prof. dr hab. n. med. Stanisław Jabłonka

Prof. dr hab. n. med. Stanisław Jabłonka (fot. Olga Matosiuk, Sekcja ds. Promocji, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

Prof. Stanisław Jabłonka z rąk Marszałka Senatu odebrał honorowy Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Profesor dr hab. n. med. Stanisław Jabłonka jest jednym z pierwszych pracowników SPSK Nr 4 w Lublinie – szpital działa od 1964 r. 1 stycznia 1980 r. specjalista objął kierownictwo nad Katedrą i Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej i Serca. Później, po jej podziale Prof. Stanisław Jabłonka zasłynął w środowisku torakochirurgów pierwszą w Polsce małoinwazyjną operacją metodą videotorakoskopii przeprowadzoną w Lublinie w 1992 r. Jak czytamy w publikacji wydanej z okazji 50-lecia SPSK Nr 4 w Lublinie opracowanej przez Jerzego Jakubowicza, metoda ta stała się zabiegiem rutynowym nie tylko ze wskazań diagnostycznych, ale i leczniczych w przypadkach odmy płucnej, krwiaków oraz ropniaków opłucnej, sympatektomii piersiowej, niektórych guzów śródpiersia i resekcji tkanki płucnej. Lubelska Klinika w ciągu 5 lat zorganizowała 11 warsztatów wideotorakoskopowych, na których przeszkolono torakochirurgów z całej Polski. W 1993 roku specjaliści z Kliniki, którą kierował prof. Stanisław Jabłonka – również jako pierwsi w kraju – zaczęli  stosować metodę fotodynamiczną w rozpoznaniu i leczeniu nowotworów klatki piersiowej.

List gratulacyjny w związku z podjęciem nadzwyczajnej uchwały przez Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów o nadaniu prof. dr hab. n. med. Stanisławowi Jabłonce godności Prezesa Honorowego Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (fot. Olga Matosiuk, Sekcja ds. Promocji, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki i prof. Stanisław Jabłonka

Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej prof. Tomasz Grodzki wręcza honorowy Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. n. med. Stanisławowi Jabłonce (fot. Olga Matosiuk Sekcja ds. Promocji, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

Media o wydarzeniu