14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Ten specjalny dzień w kalendarzu został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Organizacje jako dzień obchodów przyjęły datę urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny. Symbolem walki z cukrzycą stało się błękitny okrąg będący znakiem jedności. Kolor ten przywołuje barwę nieba, jest oficjalnym kolorem Organizacji Narodów Zjednoczonych, co nadaje działaniom wszystkich środowisk podejmujących trud zapobiegania i leczenia cukrzycy oraz jej powikłań, charakter oficjalny i globalny.

Grafika - mapa świata złożona z kolorowych serduszek, na niej błękitny okrąg i niebieski napis: "14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy"

Głównym celem odbywającego się co roku Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą oraz promowanie badań przesiewowych w celu zapewnienia wczesnego rozpoznawania cukrzycy i jej leczenia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

Tegoroczna akcja, w której bierze udział Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Lublinie, odbędzie się pod hasłem „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”. 14 listopada 2023 roku w godz. 10 – 14 w głównym holu SPSK Nr 4 w Lublinie przy ul. Jaczewskiego 8 wszyscy zainteresowani będą mogli korzystać ze stoiska z materiałami edukacyjnymi na temat walki z cukrzycą, wykonać pomiary ciśnienia tętniczego i stężenia glukozy we krwi oraz skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Porad udzielą: specjalista diabetologii i endokrynologii, dietetyczki, fizjoterapeuta i edukatorzy ds. diabetologii.

Podczas akcji w SPSK Nr 4 w Lublinie odbędą się:

  • pomiary stężenia glukozy we krwi,
  • pomiary ciśnienia tętniczego (RR),
  • analizy składu ciała,
  • konsultacje z zakresu diabetologii i endokrynologii dotyczące rozpoznawania, diagnostyki i leczenia cukrzycy,
  • konsultacje z zakresu dietetyki dotyczące zasad zdrowego odżywiania i diet,
  • konsultacje z zakresu fizjoterapii dotyczące aktywności fizycznej,
  • edukacja diabetologiczna na temat samokontroli glikemii, cukrzycy ciążowej i przedciążowej - zasad samoopieki i samokontroli.

Zainteresowani otrzymają materiały dotyczące zdrowego żywienia, zdrowego stylu życia i cukrzycy, diet redukcyjnych, wysiłku fizycznego, a także dzienniczki samokontroli glikemii i ciśnienia tętniczego.

Organizatorką akcji w SPSK Nr 4 w Lublinie jest pielęgniarka koordynująca pracę w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia mgr Anna Chitryń.