W dniach 6-8 listopada 2023 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie będzie można oddać krew pępowinową do banku publicznego lub zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Jest to możliwe dzięki udziałowi szpitala w corocznej akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM), tym razem organizowanej wspólnie z Fundacją DKMS. Celem wydarzenia jest nie tylko zwiększenie bazy zarejestrowanych dawców szpiku i pozyskanie próbek krwi pępowinowej do banku publicznego, ale także podniesienie świadomości społecznej o kluczowej roli komórek macierzystych w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych. Ta inicjatywa to także apel o solidarność i aktywne wspieranie walki z chorobami układu krwiotwórczego w Polsce.

Napis "Dni krwi pępowinowej & Dni dawcy szpiku. Razem dla wspólnego celu". Mapa Polski z zaznaczonymi miastami: Gdańk, Szczecin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Warszawa, Łódź, Lublin, Wrocław-Psie Pole, Tychy, Kraków, Katowice, Opole, Rzeszów. I daty pod nazwami miast.

Autor grafiki: Polski Bank Komórek Macierzystych S. A.

Dlaczego to takie ważne?

Krwiotwórcze komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Komórki macierzyste stanowią klucz do leczenia wielu ciężkich chorób - od białaczek, chłoniaków, szpiczaków, poprzez anemię, aż po choroby metaboliczne jak np. zespół Hurlera. Znalezienie odpowiedniego dawcy to niełatwe zadanie. Właśnie dlatego tak ważna jest jak największa baza dawców, która umożliwi znalezienie "bliźniaka genetycznego" dla wszystkich potrzebujących.

Co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi lub innej choroby układu krwiotwórczego. W obliczu tego wyzwania Fundacja DKMS i PBKM postanowiły połączyć siły, tworząc akcję, która ma pomóc w zwiększeniu dostępności komórek macierzystych dla potrzebujących. W ramach tego przedsięwzięcia w wybranych szpitalach w Polsce będzie możliwość oddania krwi pępowinowej na cele publiczne. Jednocześnie, wszyscy obecni na oddziale będą mogli zarejestrować się jako potencjalni Dawcy szpiku kostnego. Konsultanci Medyczni chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania. Każdy Dawca szpiku, w zależności od liczby przeprowadzonych procedur, otrzyma odznakę honorową. Ponadto, dzieci, których rodzice zdecydowali się oddać krew pępowinową, otrzymają specjalny certyfikat „Najmłodszego Honorowego Dawcy Krwi Pępowinowej”.

- Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy połączyć siły z Fundacją DKMS w tej ważnej inicjatywie. Wspólna akcja to wyraz naszej determinacji w dążeniu do poprawy zdrowia publicznego i wsparcia chorych w Polsce. Każda zebrana próbka komórek macierzystych, każdy nowy potencjalny Dawca, to nadzieja dla kogoś, kto walczy o zdrowie i życie. Wierzymy, że dzięki naszej współpracy, możemy przyczynić się do zwiększenia szans na powodzenie leczenia wielu pacjentów”, mówi lek. Tomasz Baran Wiceprezes Zarządu PBKM.

- Pomimo ponad 40 milionów potencjalnych dawców szpiku na świecie i ponad 2 milionów w Polsce, nadal są sytuacje, gdy w bazie potencjalnych dawców szpiku nie ma osoby zgodnej z pacjentem, która dzieląc się cząstką siebie, mogłaby pomóc mu wygrać z chorobą. Fundacja DKMS każdego dnia stara się nawiązywać współprace, które pozwalają poszerzać ideę dawstwa szpiku wśród społeczności. Wspólna akcja PBKM oraz Fundacji DKMS pokazuje, że mając podobną misję można łączyć siły, aby pomagać kolejnym Pacjentom.”, mówi Natalia Banasik, Starsza koordynatorka ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.

Pracownica medyczna w czepku i ubiorze laboratoryjnym nad workami medycznymi wypełnionymi krwią

Przygotowywanie krwi pępowinowej (Fot. Polski Bank Komórek Macierzystych S.A.)

Jak można zostać dawcą?

W Dniach Krwi Pępowinowej bierze udział 14 wybranych szpitali na terenie Polski. Przyszłe mamy rodzące w placówkach uczestniczących w projekcie będą miały okazję przekazania krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne do publicznego banku komórek macierzystych. W każdym ze szpitali akcja potrwa kilka dni. W SPSK Nr 4 w Lublinie odbędzie się ona w dniach 6-8 listopada. Z pozyskanych jednostek krwi pępowinowej będą mogły skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i świata.

Ten szczególny rodzaj krwi można pobrać tylko podczas porodu. Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i dziecka.

– Każda pacjentka, która zgłosi się do szpitala do porodu od 6 do 8 listopada i u której nie występują przeciwskazania do pobrania krwi pępowinowej, zostanie poinformowana o możliwości oddania jej na cele publiczne. Pozyskanie odbywa się za zgodą mamy. Krew pępowinową pobiera odpowiednio wyszkolony personel. Jest to nieskomplikowana, nieinwazyjna i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka procedura. Po narodzinach dziecka i urodzeniu łożyska dezynfekowany jest sznur pępowinowy i pobierana jest krew pozostała w pępowinie i łożysku. Materiał zostaje opisany i zabezpieczony do transportu do Banku Komórek Macierzystych – wyjaśnia Agnieszka Szczepanowska, położna oddziałowa Traktu Porodowego i Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej SPSK Nr 4 w Lublinie, osoba odpowiedzialna za kontakt z dawczyniami w szpitalu.

Rodzice decydujący się na ten piękny gest muszą wiedzieć, że przekazanie krwi na cele publiczne oznacza zrzeczenie się do niej praw – jej dysponentem staje się Centrum Organizacyjno Koordynacyjne Do Spraw Transplantacji POLTRANSPLANT. Z donacji będą mogły skorzystać osoby potrzebujące z Polski i ze świata.

Osoby, które będą chciały zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku, mogą to zrobić w Klinicznym Oddziale Położnictwa i Perinatologii. Na miejscu będzie obecny wolontariusz, który udzieli wszelkich informacji. Potencjalni dawcy proszeni będą o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Zostanie też od nich pobrany wymaz. 

Dwie pracownice laboratorium w strojach medycznych przekazują sobie na tacy krew pępowinową w worku medycznym

Przygotowywanie krwi pępowinowej (Fot. Polski Bank Komórek Macierzystych S.A.)

Media o wydarzeniu

TVP3 Lublin | Kobiety rodzące w SPSK Nr 4 w Lublinie mogą oddać krew pępowinową

Dziennik Wschodni | Potrzebni dawcy komórek macierzystych. Zgłoś się i pomóż chorym

Radio Lublin | Ratuje zdrowie i życie. Szczególne dni w lubelskim szpitalu

Kurier Lubelski | Pomóż w walce z chorobami układu krwiotwórczego. Zobacz, jak zostać dawcą krwi pępowinowej oraz dawcą szpiku

Eska Lublin | To krew, która ratuje życie. W Lublinie można oddać ją przy porodzie

Radio Centrum | Jest okazja do podzielenia się krwią pępowinową i szpikiem

Lubelski.pl | Dni Krwi Pępowinowej i Dni Dawcy Szpiku w lubelskim szpitalu