Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. finansów i rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie był gościem Forum Rynku Zdrowia. Wydarzenie odbyło się w dniach 16-17 października br. w Warszawie. Forum Rynku Zdrowia to jedna z najbardziej prestiżowych publicznych debat o obecnym stanie i przyszłości systemu ochrony zdrowia  w Polsce. Dyrektor Michał Szabelski znalazł się w gronie prelegentów dyskutujących o sytuacji szpitali oraz o tym, jakich zmian od systemu potrzebują zarządzający placówkami medycznymi.
 
Organizatorem Forum Rynku Zdrowia jest Grupa PTWP. W dwudniowym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele szeroko rozumianego środowiska medycznego, w tym lekarze, menedżerowie placówek medycznych, a także przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej. Podczas sesji zostały poruszone różne tematy dotyczące ochrony zdrowia. Była mowa m.in. o chorobach sercowo-naczyniowych, prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych, ale też sprawnym zarządzaniu w ochronie zdrowia oraz rewolucji w kształceniu medyków. 
 
Sala, w której obywała się sesja podsumowująca tegoroczne Forum Rynku Zdrowia z prelegentami, prowadzącą sesję oraz gośćmi.
Osoby uczestniczące w sesji podsumowującej tegorocze Forum Rynku Zdrowia (fot. Materiały organizatora Forum Rynku Zdrowia)
 
 
Na zakończenie Forum Rynku Zdrowia odbyła się sesja podsumowująca z udziałem m.in. dyrektorów szpitali w temacie nadchodzących zmian. Wśród prelegentów byli:
  • Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. finansów i rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie,
  • prof. Piotr Jankowski, Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego,
  • dr hab. Piotr Kryst, prof. CMKP, Dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Bielańskiego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie,
  • Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • Paweł Paczkowski, Prezes Zarządu NU-MED Grupa SA.,
  • dr Marcin Sygut, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,
  • Adam Szlachta, Dyrektor Finansowy, Prezes Zarządu American Heart of Poland SA.
Sesję prowadziła Paulina Gumowska, Redaktorka Naczelna portalu RynekZdrowia.pl.
 
Dyskusja dotyczyła m.in. sytuacji finansowej placówek zdrowia. Prezes Zarządu grupy NU-MED Paweł Paczkowski powiedział, że "finanse zdrowotne nie lubią zmiany z miesiąca na miesiąc". – A my żyjemy w ciągłej zmianie. Jak zapewnić stałe finansowanie, jak zaplanować zmianę profilu np. z oddziału zachowawczego na długoterminową opiekę, kiedy my w styczniu mamy budżet o 20, 30 procent niższy niż w grudniu? – powiedział Paweł Paczkowski. 
 
W kontekście powyborczego czasu, podczas spotkania padło też pytanie o reformę szpitali realizowaną poprzez ustawę. 
 
– Moim zdaniem nie możemy rezygnować z kierunku zmierzającego do podniesienia jakości i bezpieczeństwa pacjenta. Bezdyskusyjne dla mnie jest to, że powinny być stworzenie warunki, które będą wzmacniać jakościowe DNA szpitali. To powinno pojawić się zarówno w propozycjach regulatora, jak też zarządzających daną jednostką. Jeśli chodzi o redystrybucję środków finansowych do szpitali, duże znaczenie ma kwestia celowości inwestycji, na które te środki mają trafić. W tym zakresie powinniśmy dalej wzmacniać fundusze celowe, czy też inwestować w opiekę koordynowaną – powiedział Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. finansów i rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie. 
 Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. finansów i rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie
Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. finansów i rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie oraz dr Marcin Sygut, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (fot. Materiały organizatora Forum Rynku Zdrowia)
 
 
Jego zdaniem w polu zainteresowań nowego Ministra Zdrowia powinna być ustawa o jakości. 
 
– Wszystkie proponowane rozwiązania powinny być decyzjami systemowymi, tj. takimi, które stwarzają większą przewidywalność działania na rynku ochrony zdrowia. Nasz szpital wykorzystał  ubiegłoroczne narzędzia Ministerstwa Zdrowia w realizacji swojego planu naprawczego, osiągając jego trwałe efekty. Mam na myśli podniesienie liczby i ceny punktu w ryczałcie, mechanizm 16 proc. gwarantujący wzrost wartości umów w II połowie 2022 r., czy wprowadzenie współczynników korygujących dla szpitali sieciowych. Chciałbym jednak, aby te zmiany szły jeszcze dalej. By wprowadzać bardziej przewidywalne rozwiązania, chociażby w zakresie świadczeń nielimitowanych, czy premiowania, wyższej jakości świadczeń wykonywanych przez jednostki ochrony zdrowia. Nie jest sztuką zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych, tylko dostarczenie lepszych efektów leczenia. To jest prawdziwy cel, do którego dążymy. Większa powinna być również elastyczność w zakresie współpracy szpitali z Narodowym Funduszem Zdrowia. W dzisiejszych czasach szpitale, szczególnie te największe, powinny bardzo mocno kreować i współtworzyć politykę zdrowotną w kraju, w tym aspekcie jej organizacji i zarządzania oraz finansowania i wyceny świadczeń. Osobiście zgłaszałem propozycje, aby plany tworzone przez NFZ uwzględniały zakresy nadwykonań  świadczeń limitowanych, których realizacja byłaby premiowana rozliczeniem i gwarancją płatności ze strony płatnika. To ułatwiłoby szpitalom wyznaczanie sobie i realizację celów zarządczych. 
 
 Dr Marcin Sygut, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie proponuje dość radykalne zmiany. – Uważam, że szpitali w Polsce jest za dużo. I chyba od tego powinniśmy wyjść. Nowemu Ministrowi Zdrowia życzyłbym dużo odwagi – powiedział Marcin Sygut. 
 
Jego opinia jest taka, że jeśli nie uda się tego zrobić na początku, to może to być "kolejna kadencja straconych szans". – Kolejne rządy bały się podjąć takie decyzji, ale chyba już przyszła na to pora. Na decyzje ze strony właścicieli szpitali. Posłużę się przykładem z naszego województwa. W promieniu 16 kilometrów mamy dwa szpitale. Właścicielem jednego jest burmistrz, a drugiego starosta. Oba te szpitale mają dokładnie takie same zakresy. Domyślacie się Państwo, że obie placówki są mocno zadłużone. Natomiast leczenie polega na tym, że jeden szpital podbiera drugiemu specjalistów. I tak naprawdę w całym tym systemie poszkodowany jest pacjent – powiedział Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 
Podobnego zdania, co do przyszłości niektórych szpitali, jest prof. Piotr Jankowski, Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. – Szpitali, w szczególności tych małych jest za dużo. Jeśli myślimy o długofalowej polityce, to pewnie powinniśmy dążyć do budowy dużych wielospecjalistycznych szpitali. Małe jednospecjalistyczne szpitale to jest ślepa droga. Myślę, że warto takie stanowisko zaakceptować i promować. Wybory zawsze są możliwością nowego otwarcia – powiedział prof. Piotr Jankowski.
 
Uczestnicy dyskusji pt. "Dyrektorzy w obliczu nadchodzących zmian. Sesja podsumowująca Forum Rynku Zdrowia"
Uczestnicy dyskusji pt. "Dyrektorzy w obliczu nadchodzących zmian. Sesja podsumowująca Forum Rynku Zdrowia" (fot. Materiały organizatora Forum Rynku Zdrowia)
 
 
W tegorocznej, XIX edycji Forum Rynku Zdrowia uczestniczyło blisko 3 tysiące osób (w tym 1450 stacjonarnie i ok. 1500 online). 
 
Organizatorzy wydarzenia razem z blisko 190 ekspertami wystosowali rekomendacje dla przyszłego Ministra Zdrowia.