18 października obchodzimy wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, patrona pracowników instytucji ochrony zdrowia. Jest to dzień lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, sanitariuszy i innych, którzy pracują na rzecz drugiego cżłowieka, jego zdrowia i życia. W środę, z okazji święta zasłużeni pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

Aktu dekoracji wyróżnieniami będącymi wyrazem uznania, szacunku i wdzięczności za postawę i osiągnięcia dokonali wojewoda lubelski Lech Sprawka i rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.

- Chciałbym z całego serca bardzo gorąco wam podziękować za to, co przez wiele lat robiliście dla naszej Alma Mater, naszych pacjentów, studentów, członków społeczności miasta i regionu. I nie tylko, gdyż wielu z was jest wyjątkowymi specjalistami w kraju i przestrzeni międzynarodowej. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem przez wiele lat pracować w wami i korzystać z waszej wiedzy i umiejętności. Dzisiejsze medale i odznaczenia mają wymiar symboliczny, pokazują że pamiętamy i gorąco dziękujemy za wszystko, co dla nas zrobiliście - mówił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.

Prof. Wojciech Załuska stoi przed mikrofonem przed publicznością.

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska (Fot. Łukasz Głaczkowski)

 

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił, że z powodu pandemii Covid-19 ostatnie lata były dla pracowników ochrony zdrowia szczególnie trudne. Podziękował za dobrą współpracę szpitali klinicznych z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim.

- Gratuluję uczelni, szpitalom klinicznym i Centrum Symulacji Medycznej dotychczasowych osiągnięć. Ostatnie lata, bezpośrednio po pandemii, stanowią bardzo dynamiczny, znakomity rozwój. Realizowanie misji dydaktycznej i naukowej, wdrażanie i upowszechnianie wysokospecjalistycznych procedur oraz niesamowity krok do przodu w formie wykorzystania technologii cyfrowych są nadzieją, że Uniwersytet Medyczny i szpitale będą niezmiernie ważnym elementem nie tylko polskiej ochrony zdrowia, ale również ochrony zdrowia w Europie i na świecie, czego znaczące dowody już mamy - mówił Lech Sprawka.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przed mikrofonem. Trzyma teczkę.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka (Fot. Łukasz Głaczkowski)

Złoty Krzyż Zasługi dla prof. dr hab. Tomasza Paszkowskiego

Ustanowiony w 1923 r. Krzyż Zasługi to polskie cywilne odznaczenie państwowe nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli. Przeznaczone jest osobom, których czyny przekraczały zakres ich zwykłych obowiązków, a przyniosły znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. 

Krzyż Zasługi dzieli się na trzy stopnie. Najwyższy z nich - Złoty Krzyż Zasługi otrzymał we wtorek prof. dr hab. Tomasz Paszkowski kierujący Klinicznym Oddziałem Ginekologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

Prof. Tomasz Paszkowski uściskujący dłoń Lechowi Sprawce. Obok prof. Wojciech Załuska

Wojewoda Lech Sprawka ściska dłoń prof. Tomaszowi Paszkowskiemu. Obok rektor UM, prof. Wojciech Załuska (Fot. Łukasz Głaczkowski)

Medal Złoty za Długoletnią Służbę przyznany prof. dr hab. Tomaszowi Zapolskiemu

Medal za Długoletnią Służbę ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Postanowieniami Prezydenta RP, Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymał specjalista chorób wewnętrznych oraz kardiologii związany z Kliniką Kardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, prof. dr hab. Tomasz Zapolski. Tego typu wyróżnienie jest nadawane na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ustawy o orderach i odznaczeniach.

Prof. Tomasz Zapolski odznaczany medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załuskę

Prof. Tomasz Zapolski odznaczony medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załuskę (Fot. Łukasz Głaczkowski)

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymało troje pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie: dr n. med. Wojciech Brzozowski, dr Michał Trojnar i Magdalena Sobstyl. Odznaczeni są związani z Kliniką Kardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Magdalena Sobstyl odznaczona medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załuskę (Fot. Katarzyna Link/LUW)

Magdalena Sobstyl odznaczona medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załuskę (Fot. Katarzyna Link/LUW)

Dr n. med. Wojciech Brzozowski odznaczany medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załusk

Dr n. med. Wojciech Brzozowski odznaczony medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załuskę (Fot. Łukasz Głaczkowski)

Dr Michał Trojnar odznaczona medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załuskę (Fot. Katarzyna Link/LUW)

Dr Michał Trojnar odznaczony medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załuskę (Fot. Łukasz Głaczkowski)

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ustawy o orderach i odznaczeniach Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę została odznaczona profesor Uniwersytetu Medycznego dr hab. Żaneta Kimber-Trojnar zwiazana z Klinicznym Oddziałem Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie oraz dr Katarzyna Sawicka z Klinicznego Oddziału Kardiologii i Rehabilitacji Kardiologicznej z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej SPSK Nr 4 w Lublinie.

 Prof. Żaneta Kimber-Trojnar odznaczana medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załuskę

 Prof. Żaneta Kimber-Trojnar odznaczona medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę i rektora UM, prof. Wojciecha Załuskę (Fot. Łukasz Głaczkowski)

 Uśmiechnięta dr Katarzyna Sawicka odznaczona medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę

Dr Katarzyna Sawicka odznaczona medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę (Fot. Łukasz Głaczkowski)

Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia dla dr hab. Marka Sawickiego

Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia nadawana jest przez ministra zdrowia na podstawie ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38). Oznaczenie może być przyznane m.in. za wprowadzenie postępu w metodach diagnostycznych, ochronę zdrowia ludności, poprawę warunków zdrowotnych i higienicznych oraz wdrażanie i usprawnianie metod pracy w jednostkach ochrony zdrowia. Decyzją ministra otrzymał ją dr hab.n.med. Marek Sawicki kierujący Klinicznym Oddziałem Chirurgii Klatki Piersiowej SPSK Nr 4 w Lublinie. Dr Marek Sawicki pełni również ważną funkcję prorektora ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

2023 10 18 SPSK Nr 4 UM Lublin nr 150

Dr Marek Sawicki odznaczony medalem przez wojewodę Lecha Sprawkę (Fot. Łukasz Głaczkowski)

Medale Komisji Edukacji Narodowej dla pracowników Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Medal Komisji Edukacji Narodowej jest to polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Minister edukacji i nauki przyznał to wyróżnienie doktorowi Wojciechowi Brzozowskiego i prof. dr hab. Tomaszowi Zapolskiemu z SPSK Nr 4 w Lublinie.

2023 10 18 SPSK Nr 4 UM Lublin nr 139

Na zdjęciu odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej: prof. dr hab. Przemysław Tylżanowski, dr Agnieszka Grzegorczyk, prof. UM, dr Magdalena Pizoń, dr Wojciech Brzozowski, dr Regina Kasperek- Nowakiewicz, prof. UM, dr Agnieszka Skalska- Kamińska, prof. UM, dr Agnieszka Stenzel-Bembenek, prof. UM, prof. dr hab. Tomasz Zapolski, dr Beata Wojtysiak- Duma, prof. UM oraz rektor Uniwerstytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska i wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Galeria zdjęć z wydarzenia: