W dniach 28-30 września br. odbył się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym IX Zjazd Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego. Tyreologia jest jedną z gałęzi endokrynologii zajmującą się chorobami tarczycy, tak często występującymi w populacji naszego kraju.

Przewodniczącymi Zjazdu był Prezes Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego Prof. dr hab. n. med. Anhelli Syrenicz, kierownik Kliniki Endokrynologii, Chorób Metabolicznych i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek, kierująca Kliniką Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

Prelegentami na Zjeździe byli czołowi polscy specjaliści, jak również wykładowcy z Uniwersytetów Medycznych z Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Prowadzący zjazd Prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek oraz Prof. dr hab. n. med. Anhelli Syrenicz.

Prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek oraz Prof. dr hab. n. med. Anhelli Syrenicz, którzy przewodniczyli Zjazdowi (fot. Materiał organizatora)

Z naszej Alma Mater wykład prof. dr hab. n. med. Beaty Matyjaszek-Matuszek pt. "Pacjent z niedoczynnością tarczycy i chorobą otyłościową w gabinecie endokrynologa" otworzył panel wykładów, których tematyka nawiązywała do zagadnień związanych z patologią tarczycy.

W sesji Prac Oryginalnych swoje doniesienia zaprezentowało kilkoro pracowników Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie, w tym :

  • Lek. med. Aleksandra Obuchowska z wykładem pt. "Przerzut raka jasnokomórkowego nerki do gruczołu tarczycowego".
  • Lek. med. Ewelina Niedzielska-Śpiewak, z wykładem pt. "Analiza chorób tarczycy u pacjentów z akromegalią hospitalizowanych w Klinice Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w latach 2000-2023".
  • Lek. med. Małgorzata Drozd z wykładem pt. "Tyreologiczna ocena pacjentek z zespołem policystycznych jajników – podsumowanie 10-letniej obserwacji ośrodka".
  • Lek. med. Jakub Gołacki z wykładem pt. "Zastosowanie rezonansu magnetycznego oczodołów w monitorowaniu skuteczności cyklu sterydoterapii w leczeniu orbitopatii Gravesa".
  • Lek. med. Jakub Wronecki z wykładem pt. "Czy ocena stężenia TRAb jest wczesnym czynnikiem predykcyjnym dobrej odpowiedzi na sterydoterapię systemową wg standardów EUGOGO. Analiza pięcioletnich doświadczeń".

Uczestnicy IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego, które odbyło się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Uczestnicy IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego w Lublinie (fot. Materiał organizatora)

W trakcie trwania Zjazdu, odbył się praktyczny kurs USG tarczycy, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, prowadzony przez najwybitniejszych krajowych specjalistów w tej dziedzinie, w trakcie którego przebadano 30 pacjentów najnowocześniejszym sprzętem ultrasonograficznym.

Uczestnicy kursu USG tarczycy podczas badania jednej z osób.

Podczas Zjazdu odbył się praktyczny kurs USG tarczycy (fot. Materiał organizatora)

Patronatu honorowego nad wydarzeniem udzielili: Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Prof. dr hab. Wojciech Załuska, Prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej a ponadto Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Patronatem medialnym objęły wydarzenie Polskie Radio Lublin oraz TVP3 Lublin.

Uczestnicy Zjazdu podczas jednej z prelekcji w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Zjazd odbył się w  Lubelskim Centrum Konferencyjnym (fot. Materiał organizatora)

Media o wydarzeniu

Radio Lublin | Nowości w leczeniu tarczycy. Zjazd specjalistów w Lublinie [ZDJĘCIA]
Medicus | Wszystko o leczeniu tarczycy. Konferencja w Lublinie
Radio Lublin | IX Zjazd Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego