Ponad 28 mln złotych przekaże Agencja Badań Medycznych w ramach przedsięwzięcia utworzenia Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie w partnerstwie z Politechniką Lubelską, która zapewni zaplecze programistyczne oraz z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie odpowiedzialnym za obszary medyczne i naukowe.

W piątek, 29 września odbyło się uroczyste przekazanie symbolicznego czeku w kwocie 28 175 490,11 zł na ręce rektora Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska.

- To szczególny dzień dla Uniwersytetu Medycznego. Kolejny, gdyż dwa tygodnie temu mieliśmy przyjemność spotkać się z państwem i otwierać pierwszą inwestycję, czyli Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Dziś spotykamy się w drugim takcie, kiedy symbolicznie na ręce pana rektora wręczymy czek umożliwiający utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Nie boję się tego powiedzieć, że jest to tak naprawdę medycyna przyszłości. To tu tworzone będą terapie szyte na miarę dla konkretnych pacjentów. To tu będą rozwijane badania naukowe na najwyższym poziomie, działania związane z proteomiką, genomiką i personalizowanym leczeniem, które będą stanowić wielką szansę dla całego regionu - mówił podczas uroczystości prezes ABM prof. Radosław Sierpiński.

sierpiński

Prezes ABM prof. Radosław Sierpiński (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

Projekt przewiduje utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej wraz z Biobankiem zlokalizowanym w strukturach Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jednostka będzie wyposażona w infrastrukturę wspierającą rozwój cyfryzacji badań klinicznych, umożliwiającą integrację oraz maksymalne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów i osób zaangażowanych w badania. Dzięki ucyfrowieniu danych pacjentów powstaną zbiory, które mogą być wykorzystywanie przez wiele lat w licznych badaniach naukowych i klinicznych. Przedsięwzięcie będzie prowadzone z zachowaniem międzynarodowych standardów, w zgodności z prawem obowiązującym w Polsce i  w Unii Europejskiej oraz z zachowaniem bezpieczeństwa danych. RCMC będzie jednostką odpowiedzialną za procesy związane z wdrażaniem innowacyjnych instrumentów w zakresie cyfryzacji. Jest to ogromna szansa na udział polskich naukowców w rozwoju nauk medycznych. 

- Uczelnie zaczynają ze sobą efektywnie współpracować. Są na to dowody. Rozwój obszaru informatyzacji i sztucznej inteligencji wzmocniony o Biobank funkcjonujący w ramach niedawno otwartego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych będzie podstawą niezwykle aktywnej działalności naukowej, badawczej i analizy różnego rodzaju zadań - mówił rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska. - Naszym zadaniem będzie uczciwe i wymierne zrealizowanie powierzonych zadań, nie tylko w kontekście rozwoju naszej uczelni, ale także całego regionu. To, co zaczniemy realizować w obszarze Samodzielnego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie i CWBK, chcemy eksportować w kierunku innych jednostek. Nasza aktywność wiąże się też z regionalnym środowiskiem cyfryzacji, które stworzyliśmy z innymi uczelniami naszego miasta - zaznaczył rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska.

Rektor

Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

- Dziś mam zaszczyt wystąpić przed państwem w bardzo zacnej grupie. Łączy ona w sobie Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Lubelską i szersze grono naukowców, badaczy i informatyków. Dla szpitala troska o pacjenta jest zadaniem codziennym. Dlatego niezwykle ważne dla nas jest przyspieszenie i wsparcie procesów medycznych, np. poprzez sztuczną inteligencję i cyfryzację, która coraz mocniej i pewniej wkracza w obszary czysto praktyczne. Bardzo serdecznie dziękuję za wsparcie. Jako szpital po raz kolejny czujemy się wyróżnieni - mówił dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie.

Radosław Starownik

Dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

Na piątkowej uroczystości byli obecni przestawicie wszystkich zaangażowanych instytucji, a także przedstawiciele władzy: minister edukacji prof. Przemysław Czarnek, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, szef gabinetu wiceprezesa Rady Ministrów Michał Moskal, senator Grzegorz Czelej, wojewoda lubelski Lech Sprawka. Przy okazji przekazania ponad 28 mln zł dofinansowania minister edukacji i nauki poinformował o podpisaniu - wraz z minister zdrowia - rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia na kierunku lekarskim. Znowelizowane standardy będą obowiązywały od roku akademickiego 2024/2025. 

Lubelskie RCMC będzie jednym z 18 centrów w Polsce zrzeszonych w Sieć Centrów Medycyny Cyfrowej z nadrzędną rolą Agencji Badań Medycznych.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, minister edukacji i nauki prof. KUL Przemysław Czarnek, rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska, prezes ABM prof. Radosław Sierpiński, senator Grzegorz Czelej, szef gabinetu wiceprezesa Rady Ministrów Michał Moskal trzymają symboliczny czek

Od lewej: wojewoda lubelski Lech Sprawka, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, minister edukacji i nauki prof. KUL Przemysław Czarnek, rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska, prezes ABM prof. Radosław Sierpiński, senator Grzegorz Czelej, szef gabinetu wiceprezesa Rady Ministrów Michał Moskal (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)

 

Jednostki SPSK Nr 4 w Lublinie zaangażowane w utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej:

- Klinika Nefrologii (dr hab. n. med., prof. UM Anna Steć, prof. Wojciech Załuska),

- Katedra i Klinika Neurochirurgii Dziecięcej (prof. dr hab. n. med. Radosław Rola),

- Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych (prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek, dr n. med. Monika Lenart-Lipińska),

- Klinika Kardiologii (prof. Andrzej Głowniak),

- Klinika Neurologii (prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, lek. med. Aleksandra Pietruczuk),

- Pracownia Immunologii i Genetyki (prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk),

- Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii (prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski).

Do zadań Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będzie w szczególności należeć:

- pomoc w projektowaniu badań klinicznych, magazynowaniu danych i ich analizie w czasie rzeczywistym, zgodnie z istniejącymi standardami,

- anonimizacja i transfer danych,

- opracowanie techniczne standardów udostępniania i analizy danych wtórnych,

- tworzenie algorytmów i narzędzi do analizy zintegrowanych danych oraz oprogramowania do zabezpieczenia i udostępniania danych,

- utworzenie zaplecza pozwalającego na analizę danych (m.in. danych omicznych) bezpośrednio na bazie próbek biologicznych pochodzących od uczestników badań klinicznych lub dawców - wolontariuszy,

- świadczenie usług medycyny cyfrowej w ramach projektów badawczych finansowanych z Agencji Badań Medycznych, m.in. w zakresie analizy wyników badań genetycznych, projektowania badań w aspekcie cyfryzacji i analizy danych.

Z usług RCMC i Biobanku zlokalizowanego w budynku Samodzielnego Publicznego Szpitala będą korzystać:

- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie,

- Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 (wcześniej Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie),

- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy,

- Uniwersyteckie Centrum Stomatologii,

- inne jednostki Uniwersytetu Medycznego,

- inne instytucje naukowe i badacze na podstawie odrębnych umów regulujących kwestie pozyskiwania, przetwarzania, anonimizowania i wykorzystywania danych.

 

Pełna nazwa projektu: "Utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej wraz z Biobankiem Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie".

Wartość dofinansowania: 28 175 490,11 zł