Dwa mobilne aparaty USG, dwa mobilne aparaty RTG oraz sześć kompletów zestawów pomp infuzyjnych to wsparcie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pozyskane w ostatnich dniach przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie.

Sprzęt medyczny do ratowania zdrowia i życia został pozyskany za pośrednictwem Wojewody Lubelskiego. Wartość aparatury wynosi ponad 1,5 mln zł brutto.

Otrzymane wyposażenie będzie służyło m.in. pacjentom Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Klinicznego Oddziału Intensywnej Terapii Kardiochirurgicznej oraz Klinicznego Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy z Pododdziałem Wzmożonej Opieki Pulmonologicznej i Postcovidowej SPSK Nr 4 w Lublinie.

– Sprzęt ma dla naszego oddziału bardzo duże znaczenie. Bardzo się cieszymy, że te urządzenia otrzymaliśmy. Posłużą do szeroko pojętej diagnostyki układu oddechowego naszych pacjentów. Sprzęt będzie pomocny też przy różnego rodzaju zabiegach m.in. biopsjach z zakresu klatki piersiowej – mówi lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Chorób Płuc i Gruźlicy prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski.

2023 08 30 SPSK Nr 4 dary nr 045 1

Trzy pielęgniarki przy odbiorze nowego sprzętu (fot. Łukasz Głaczkowski)

– Aparatura, którą otrzymaliśmy z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, spełnia wszelkie nasze oczekiwania i wymogi. Jest to sprzęt, który bardzo pomaga nam w leczeniu najciężej chorych. Pompy infuzyjne zostały przekazane do Klinicznego Oddziału Intensywnej Terapii Kardiochirurgicznej, gdzie na pewno znajdą szerokie zastosowanie i będą wykorzystane do ratowania krytycznie chorych pacjentów – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Dąbrowski, kierownik Kliniki I Anestezjologii i Intensywnej Terapii funkcjonującej na bazie Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Klinicznego Oddziału Intensywnej Terapii Kardiochirurgicznej SPSK Nr 4 w Lublinie.

Poza SPSK Nr 4 w Lublinie sprzęt, który znajdował się w Wojewódzkim Magazynie Darów, został przekazany jeszcze do dwóch placówek medycznych w województwie lubelskim - Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bychawie.

2023 08 30 SPSK Nr 4 dary nr 020 1

Pracownicy SPSK Nr 4 w Lublinie przy odbiorze nowego sprzętu (fot. Łukasz Głaczkowski)

Galeria zdjęć (Fot. Łukasz Głaczkowski)