Z radością informujemy o sukcesie zespołu naukowego z Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdaka. Zespół otrzymał dofinansowanie w ramach programu Horyzont Europa na realizację projektu pt. „Prediction, Monitoring and Personalized Recommendations for Prevention and Relief of Dementia and Frailty”. Celem projektu, którego pomysłodawcą prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdak jest opracowanie holistycznego i interdyscyplinarnego modelu opieki zdrowotnej nad osobami z demencją.

- Jest to projekt, który będzie prowadzony w ramach dużego, europejskiego konsorcjum znamienitych ośrodków z całej Europy. W tym gronie nasza klinika stanowi jedyny ośrodek z Polski. Każdy z podmiotów zgłaszał swój własny projekt i rozwiązania mające na celu poprawę funkcjonowania życia pacjentów z chorobą otępienną poprzez interwencję w zakresie zmian trybu życia, opieki medycznej oraz wyłowienia czynników, które mogą nasilać przebieg choroby lub czynników ochronnych. Badania będą prowadzone w oparciu o techniki sztucznej inteligencji, w ich wyniku powstaną algorytmy pozwalające stworzyć model optymalnej opieki - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, współpomysłodawca projektu.

Prof. dr hab. Konrad Rejdak kierownik Kliniki Neurologii przy biurku z monitorami na których wyświetla się zdjęcie mózgu

Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak (fot. Maciej Rukasz)

Liderem projektu jest University of Piraeus Research Center. W ramach przedsięwzięcia będzie prowadził badania we współpracy z 38 partnerami z całej Unii Europejskiej, w tym ośrodkami medycznymi z Włoch, Wielkiej Brytanii, Grecji i Niemiec. W gronie współtwórców projektu znajdą się m.in. neurolodzy i inżynierowie, co gwarantuje interdyscyplinarność przedsięwzięcia. W realizację będą zaangażowani neurolodzy, psychiatrzy, neuropsycholodzy, pielęgniarki czy eksperci techniczni zajmujący się danymi, sztuczną inteligencją czy robotyką. Zespół będzie dążył do stworzenia zintegrowanego i skoncentrowanego na pacjencie modelu opieki - od profilaktyki, poprzez monitorowanie postępów choroby, po zarządzanie postępami leczenia u osób z chorobami otępiennymi i innymi niepełnosprawnościami związanymi z wiekiem. Projekt obejmie nowatorskie podejście do analizy czynników ryzyka i spersonalizowanych prognoz, przy korzystaniu z możliwości urządzeń medycznych opartych na sztucznej inteligencji, zintegrowanych źródeł danych dotyczących dowodów klinicznych oraz dowodów oceny technologii opieki zdrowotnej, co ułatwi integrację, harmonizację i zarządzanie wieloma różnymi źródłami danych.

Wartość całego przedsięwzięcia to niemal 20 mln euro, w tym 753 800 euro dla zespołu naukowców z Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Media o wydarzeniu

Rynek Zdrowia | Neurolodzy z Lublina opracują model opieki nad osobami z demencją

TOK FM | Alzheimer i inne choroby demencyjne. Jak podejść interdyscyplinarnie? Ruszają badania

TVP Lublin | Wspólnie przeciw chorobie Alzheimera