W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie pacjentom z chorobą onkologiczną i wystawioną kartą DiLO pomagają koordynatorki pakietu onkologicznego. To ekspertki, których rolą jest wsparcie chorych i pomoc w przejściu przez cały proces leczenia.

Koordynatorzy pakietu onkologicznego są łącznikiem pomiędzy pacjentem a lekarzem, zapewniają przepływ informacji. Pomagają osobom z podejrzeniem nowotworu na etapie diagnostycznym, a następnie na etapie leczniczym w szpitalu. Wśród zadań koordynatorów znajduje się także edukacja zdrowotna pacjentów i nadzór nad dokumentacją związaną z kartą diagnostyki i leczenia pacjenta. Ich pomoc jest szczególnie potrzebna osobom, którym trudno odnaleźć się w nowej sytuacji związanej z diagnozą lub które nie posiadają wsparcia w procesie leczenia ze strony bliskich.

Pomoc dla pacjentów z kartą DiLO

Od 20 maja 2023 roku każdy szpital znajdujący się w Krajowej Sieci Onkologicznej musi obowiązkowo zatrudniać koordynatora opieki onkologicznej. W SPSK Nr 4 w Lublinie koordynatorzy onkologiczni pracują z pacjentami już od 2015 roku, od momentu wprowadzenia Pakietu Onkologicznego zakładającego pojawienie się takiej funkcji w szpitalach. Elementem Pakietu Onkologicznego jest Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), dzięki której pacjent z podejrzeniem nowotworu wchodzi na ścieżkę szybkiej diagnostyki i leczenia raka. Kartę wydają lekarze ubezpieczenia zdrowotnego badający pacjenta, w tym lekarze rodzinni i lekarze w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej.

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie średnio miesięcznie jest ok. 150-160 nowych pacjentów korzystających z szybkiej terapii onkologicznej. W procesie związanym z terapią pomagają im trzy koordynatorki pakietu onkologicznego: mgr piel. Agnieszka Zbiciak, mgr Justyna Momot i mgr Kinga Charęza.

 

Koordynatorki pakietu onkologicznego SPSK Nr 4 stojące przed szpitalem

Koordynatorki pakietu onkologicznego SPSK Nr 4 (fot. Łukasz Głaczkowski)

 

– Pacjenci najczęściej mają problem z umówieniem badań diagnostycznych, wizyt u lekarzy specjalistów oraz dotrzymaniem terminów wizyt. Naszym podopiecznym trudno jest odnaleźć się w nowej sytuacji, kiedy rozpoznano u nich nowotwór. Dla większości osób jest to szok – mówi mgr piel. Agnieszka Zbiciak stojąca na czele zespołu koordynatorów pakietu onkologicznego w SPSK Nr 4 w Lublinie.

Diagnostyka i leczenie

Osoby podejrzewające u siebie chorobę onkologiczną powinny być jak najszybciej zdiagnozowane. W przypadku odczuwania niepokojących dolegliwości powinny zgłosić się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci badania. Na podstawie wyników lekarz podejmie dalsze decyzje, także dotyczące tego, czy konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Jeśli lekarz POZ podejrzewa lub rozpozna nowotwór, wydaje kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, tzw. DiLO, kierując pacjenta do specjalisty w AOS lub na zabieg diagnostyczno–leczniczy w oddziale szpitalnym.

– Zwykle pacjenci z kartą DiLO są kierowani do koordynatorów przez poszczególne poradnie. Najczęściej są to poradnie: chirurgiczna, ginekologiczna, pulmonologiczna, onkologiczna, a także chirurgii klatki piersiowej, gastroenterologiczna, laryngologiczna i urologiczna. Nasza opieka nad pacjentem zaczyna się od momentu zgłoszenia się pacjenta z Kartą DiLO do poradni lub szpitala. Opiekujemy się pacjentami w różnym wieku, zarówno młodymi jak i seniorami. W naszym ośrodku mamy duże wsparcie przy prowadzeniu pacjentów zarówno od pracowników poradni jak i oddziałów – mówi Agnieszka Zbiciak.

Kontakt do koordynatorek

Zespół koordynatorów pakietu onkologicznego w SPSK Nr 4 w Lublinie:

  • mgr piel. Agnieszka Zbiciak - tel. 781 881 226, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • mgr fiz. Justyna Momot - tel. 781 881 185 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • mgr Kinga Charęza - tel. 781 881 193, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół koordynatorek pakietu onkologicznego na tle ścieżki w parku przed szpitalem

Koordynatorki pakietu onkologicznego SPSK Nr 4 (fot. Łukasz Głaczkowski)