Informujemy, że w placówce lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) SPSK Nr 4 w Lublinie można zgłosić dziecko do bezpłatnego szczepienia przeciw HPV. W Polsce w tym roku powszechny program bezpłatnych szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży został rozszerzony o szczepienie dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. Human Papilloma Virus to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Odpowiada on za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w powszechnym programie szczepień przeciw HPV w Polsce bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. W bieżącym roku ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

W poradni lekarza POZ SPSK Nr 4 (w budynku Poradni Specjalistycznych i POZ przy ul. Jaczewskiego 8) można zaszczepić dziecko w każdy czwartek, w godz. 15.00 – 17.00. Nie trzeba być pacjentem tutejszego POZ. Wystarczy wcześniej zadzwonić pod numer telefonu 81 718 21 22 i umówić się na wizytę. 

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV.

Na świecie każdego roku rak szyjki macicy zabija ponad 300 000 kobiet, w tym około 2 000 w Polsce. W naszym kraju każdego roku notuje się około 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy. Nowotwór ten jest wyjątkowo podstępną chorobą. Przez dłuższy czas może nie dawać żadnych objawów lub są one bardzo łagodne i niespecyficzne.

– Przed śmiercią z powodu raka szyjki może uchronić szczepienie. To nie jest nowotwór, który ma jakiekolwiek występowania rodzinne czy dyspozycje genetyczne. Jego czynnik sprawczy, czyli przetrwała infekcja HPV, przenosi się drogą płciową. Dlatego właśnie należy szczepić dziewczynki i chłopców przed inicjacją seksualną – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Ginekologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Specjalista zwraca też uwagę na fakt, że Polska jest ostatnim krajem w Europie, który wprowadził szczepienia populacyjne przeciw HPV.

– I krajem, który ma jedną z najgorszych epidemiologii w Europie, jeśli chodzi o raka szyjki macicy pod względem zapadalności na tę chorobę, umieralności i przeżyć 5-letnich chorych na ten nowotwór – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski.

Na świecie szczepionki przeciw HPV są stosowane już od kilkunastu lat. Pierwszym krajem, który wprowadził powszechne, bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciw HPV była Australia. Było to w 2007 roku. Zaś 6 lat później program szczepień w Australii rozszerzono także o chłopców.

– Kraj ten jest przykładem na skuteczność populacyjnych szczepień przeciwko HPV, gdzie już dzisiaj rak szyjki macicy staje się chorobą rzadką. Tak więc mamy 17 lat opóźnienia – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski.

Prof. Paszkowski zachęca by nie tylko zaszczepić dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale też by szczepiły się kobiety starsze. Nie ma górnej granicy wieku jeśli chodzi o korzyść ze szczepienia przeciwko HPV.

– Szczepienia dla dorosłych są nieobjęte programem, a zatem płatne. Na szczęście jedna ze szczepionek (dwuwalentna) jest obecnie refundowana w 50 procentach. W naszych praktykach lekarskich zachęcamy do szczepień kobiety, które nie były szczepione przeciw HPV. Zachęcamy je także, aby do szczepień przekonywały własne córki – mówi specjalista.

Z 50 procentową odpłatnością jest dostępna 2-walentna szczepionka przeciw HPV.