W maju Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło program e-konsyliów realizowany przez ekspertów z Instytutu Łączności - Polskiego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu. W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie podobny projekt umożliwiający m.in. zdalne konsultacje i przekazywanie wyników badań między ośrodkami rozpoczął się już w 2020 roku jako pierwszy w kraju.

– Bardzo się cieszę, że nasz projekt zyskał duże ogólnopolskie zainteresowanie. Słyszymy, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wdrożyć program e-konsyliów medycznych jako oficjalny resortowy projekt, mający na celu poprawę komunikacji między lekarzami tak, aby jak najlepiej służyć pacjentom – podkreśla twórca projektu prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak kierujący Kliniką Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Trzy lata temu klinika rozpoczęła pilotaż programu dzięki grantowi naukowemu oraz wsparciu zewnętrznemu. Jak podkreśla prof. Konrad Rejdak, zdalne konsultacje lekarskie znalazły szerokie zastosowanie podczas pandemii i wciąż mają one ogromny potencjał. Nowy projekt ministerialny e-Konsylium dotyczy konsultacji kardiologicznych i onkologicznych w zakresie nowotworu piersi.

– Jako pierwsi wprowadziliśmy takie rozwiązania ze względu na obecność licznych problemów w neurologii. Mowa m.in. o dostępności do świadczeń neurologicznych oraz specyfice chorób neurologicznych, gdyż wielu pacjentów jest niechodzących, a transport stanowi dla nich dużą barierę do pokonania. Z tego powodu czuję niedosyt, że to nie neurologia jest tą dziedziną, która została ujęta w ministerialnym programie. Tego typu zdalne rozwiązanie pomiędzy oddziałami, czyli wielospecjalistyczne e-konsylia mogłyby skompensować te wszystkie trudności i ułatwić wspólne podejmowanie decyzji. Mam nadzieję, że ten fakt zostanie uwzględniony i neurologia będzie zaproszona do grona realizatorów projektu – mówi prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak.

Podczas realizowanego w Klinice Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie programu e-konsyliów konsultowani byli przede wszystkim pacjenci w ciężkim stanie.

– Osoby nieprzytomne, u których już sam transport stanowi zagrożenie. E-konsylia są bardzo ważnym uzupełnieniem codziennej opieki nad takimi pacjentami. Szczególnie pacjenci neurologiczni wymagają zdalnych rozwiązań, ponieważ choroby neurologiczne często wiążą się z bezpośrednim zagrożeniem życia – mówi lekarz kierujący Kliniką Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Zespół Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie

Zespół Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie (fot. Maciej Rukasz).

Prof. Konrad Rejdak dodaje, że klinika, którą kieruje, jest ośrodkiem referencyjnym nie tylko dla całego województwa lubelskiego, ale też innych regionów kraju.

– Praktycznie codziennie mamy telefony z innych ośrodków albo z prośbą o przejęcie pacjenta, albo z prośbą o pomoc w podjęciu decyzji co do dalszego postępowania. Dlatego też forma e-konsyliów jest dobrym rozwiązaniem. Przy użyciu nowoczesnych technologii w zakresie komunikacji możemy połączyć się zdalnie z innym ośrodkiem w innym mieście i np. kompleksowo zapoznać się z dokumentacją medyczną danego pacjenta. Jest też możliwość obejrzenia zdalnie pacjenta, który jest w danej chwili badany przez konkretnego lekarza. Podczas e-konsyliów możemy dowiedzieć się też, jaki jest aktualny stan zdrowia chorego. To ułatwia podjęcie dalszych decyzji i np. wdrożenie leczenia bez konieczności przewożenia pacjenta. Może to znacznie podnieść poziom opieki specjalistycznej, ale też zniwelować dodatkowe koszty związane chociażby z transportem chorego – mówi prof. Konrad Rejdak.

Klinika Neurologii i Kliniczny Oddział Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie jako jeden z kilkunastu oddziałów w Polsce prowadzi pilotaż leczenia udarów niedokrwiennych mózgu trombektomią. Oddział ścisłe współpracuje z oddziałami udarowymi w województwie, dzięki czemu w Lubelskiem wykonano najwięcej zabiegów trombektomii w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w Polsce. Rocznie jednostka hospitalizuje ok. 2 tysięcy pacjentów. Prowadzi wszystkie aktualnie dostępne programy lekowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Poza tym oddział sprawuje opiekę nad około 1,5 tysiącami pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM) oraz kilkuset pacjentami z innymi chorobami autoimmunologicznymi. Prowadzi programy diagnostyczne i terapeutyczne w zakresie chorób rzadkich w dziedzinie neurologii. Przy oddziale funkcjonuje Poradnia Neurologiczna zapewniająca opiekę ambulatoryjną dla kilku tysięcy pacjentów rocznie.

Konferencja prasowa dotycząca telemedycyny w neurologii. Na zdjęciu Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska, Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie dr n. med. Radosław Starownik i kierujący Kliniką Neurologii prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak oraz dziennikarze.

Inauguracja projektu e-konsyliów w grudniu 2020 roku w czasie apogeum pandemii. Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, lekarz kierujący Kliniką Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr n. med. Radosław Starownik, Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie oraz dziennikarze (fot. Anna Guzowska).