16 listopada 2016 r. w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym Nr 4 na holu głównym ul. Jaczewskiego 8 w godz. 10.00 – 14.00 odbył się Światowy Dzień Cukrzycy Cukrzyca: "Skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce".

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.W tym roku kampania była skupiona na oczach jako jednym z poważnych powikłań cukrzycy. Cukrzyca może powodować choroby oczu prowadzące do ślepoty, jeśli nie zostaną one wcześnie zdiagnozowane. Światowy Dzień Cukrzycy 2016 jest kampanią ukazującą realne problemy ludzi chorych na cukrzycę. Cukrzyca zwłaszcza typu 2 ma postępujący charakter, ale późnym powikłaniom można zapobiegać poprzez kontrolę cukru (glukozy) we krwi. Akcja miała na celu szerzenie wiedzy w zakresie profilaktyki cukrzycy, jej powikłań i poprawę leczenia.

W Światowym Dniu Cukrzycy byliśmy wszyscy razem!

W trakcie akcji przeprowadzono:

• Pomiary stężenia glukozy we krwi- przebadano 350 osób: w tym 200 kobiet, wykryto u 5 kobiet poziom glukozy > 200 mg/dl . Przebadano 65 mężczyzn., u jednego z panów wykryto stężenie glukozy 344 mg/dl (cukrzyca)
  • Pomiary cholesterolu przeprowadzono u 150 osób, w tym 115 kobiet i 35 mężczyzn. Poziom cholesterolu > 200mg/dl miało 65 osoby. Cholesterol bardzo wysoki >300 mg/dl wykryto u 10 osób
  • Pomiary ciśnienia tętniczego (RR) przeprowadzono u 110 osób, 80 kobiet i 30 mężczyzn. Ciśnienie podwyższone powyżej 140/90 mm Hg stwierdzono u 48 osób, w tym u jednej osoby > 200/100 mm Hg
  • Pomiary masy ciała i wzrostu (BMI) i składu ciała przeprowadzono u 80 osób. BMI prawidłowe (BMI 18,5-24,9) miało 20 osób, nadwagę (BMI 25-29,0) miało 45 osób, otyłość BMI >30 miało 13 osób, otyłość skrajną BMI > 40 stwierdzono u 2 osób (badania wykonali dietetycy)
  • Przeprowadzono konsultacje lekarskie: diabetolog i okulista. Lekarz diabetolog udzielił 40 porad lekarskich dotyczących leczenia zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy oraz hipoglikemii. Jedna osoba z poziomem glikemii > 344 mg% plus objawy hiperglikemii została skierowana na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy). Lekarz okulista udzielił 50 porad w zakresie profilaktyki i leczenia retinopatii cukrzycowej
  • Porady dietetyczne udzielały panie dietetyczki. Częstowały sałatkami i przekazywały zalecenia dotyczące zasad zdrowego odżywiania w cukrzycy. Chętni otrzymywali informacje pod postacią poradników i ulotek. Z porad pań dietetyczek skorzystało 120 osób, 90 kobiet i 30 mężczyzn. Wydano 150 porcji sałatek
  • Porad dotyczących gotowych, opracowanych przez dietetyka diet specjalistycznych i redukcyjnych udzielał doradca dietetyczny (catering dietetyczny). Skorzystało 140 osób.
  • Porad udzielał fizjoterapeuta, przekazywał informacje ustne i w formie ulotek na temat zasady podejmowania prozdrowotnego wysiłku fizycznego w cukrzycy . Skorzystało 50 osób.
  • Porady pielęgniarskie - udzielały panie pielęgniarki-specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Panie pielęgniarki w trakcie badań stężenia glukozy we krwi udzielały min. informacji na temat prawidłowych poziomów glikemii we krwi. Skorzystało 350 osób.
  • Była możliwość otrzymania materiałów edukacyjnych dotyczących zdrowego żywienia, diet redukcyjnych, wysiłku fizycznego, dzienniczków samokontroli glikemii i ciśnienia tętniczego oraz innych materiałów dotyczących zdrowego stylu życia i cukrzycy
  • Odbył się pokaz multimedialny związany ze zdrowym odżywianiem w cukrzycy i najnowszych narzędzi służących opiece i leczeniu chorych na cukrzycę

W trakcie akcji przeprowadzono badanie dotyczące oceny ryzyka wystąpienia cukrzycy: Kwestionariusz oceny ryzyka wystąpienia cukrzycy – FIND RISK wypełniło 120 osób
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, nazwaną epidemią XXI wieku. Liczba osób z cukrzycą stale rośnie, poprzez akcje profilaktyczne, możemy jej postęp w dużym stopniu ograniczyć i spowolnić!

Organizator akcji:
Mgr Anna Chitryń
edukator d/s diabetologii
pielęgniarka koordynująca pracę
w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej