17 listopada 2016 w naszym szpitalu po raz pierwszy uroczyście świętowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Wcześniaka. Ten dzień jest świętem dzieci przedwcześnie urodzonych - tych, które już wygrały bardzo ciężką walkę i pokonały długą, trudną drogę oraz tych, które są dopiero na początku tej drogi.

Obchody rozpoczęła Eucharystia odprawiona rano w szpitalnej kaplicy w intencji wcześniaków, ich rodziców oraz personelu Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka.

Przed południem rodzice i pracownicy wysłuchali bardzo ciekawego wykładu o roli muzykoterapii w terapii noworodka i wcześniaka. Mieliśmy możliwość dowiedzieć się jak duży pozytywny lub negatywny wpływ mogą mieć dźwięki i muzyka na zdrowie dziecka.

Po krótkiej przerwie rozpoczęły się warsztaty z resuscytacji noworodka. Wszyscy uczestniczący rodzice aktywnie włączali się w dyskusję oraz w ćwiczenia praktyczne na fantomach.

Po południu rozpoczęło się spotkanie z byłymi pacjentami OITN (Oddział Intensywnej Terapii Noworodka) i ich rodzicami. Pod opieką animatorów dzieci spędzały czas na zabawie a ich rodzice dzielili się doświadczeniem z tymi, którzy dopiero się uczą trudnej roli rodzica wcześniaka. Widok zabawy dzieci, które na początku swojego życia ważyły poniżej jednego kilograma dał ogromną dawkę pozytywnej energii i nadziei rodzicom dzieci aktualnie hospitalizowanych.

Ostatnim punktem spotkania był wykład mgr Małgorzaty Ostojewskej zatytuowany „Psychologiczne aspekty funkcjonowania rodziny w której pojawił się wcześniak”. Wszyscy obecni słuchali z ogromnym zainteresowaniem. Ten trudny temat został przedstawiony w klarowny sposób z odrobiną humoru. Zawarte w nim treści na długo pozostaną wszystkim w pamięci.

Motywami przewodnimi obchodów były kolor fioletowy i dziecięce skarpetki. Już po wejściu na hol szpitala było widać ,że dzisiaj wcześniaki z SPSK 4 maja swoje święto. W oddziale zawieszone były rzędy fioletowych skarpetek i girlandy fioletowych balonów. Dzieci z placówek edukacyjnych przygotowały piękne plakaty. Tego dnia również stroje pielęgniarek i położnych nawiązywały kolorem do obchodzonego święta a wieczorem cały front SPSK 4 błyszczał na fioletowo.