W dniu 23 maja (środa) w godz. 14:30 - 18:00 na Placu Lecha Kaczyńskiego przy Centrum Kultury w Lublinie odbył się Rodzinny Festyn Zdrowotny. SPSK 4 jest zwolennikiem promocji zdrowia w oparciu o społeczne inicjatywy. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 aktywnie uczestniczył w tegorocznych VI Lubelskich Dniach Promujących Zdrowie. W trakcie Festynu była możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji i porad medycznych oraz spróbowania zdrowej żywności.

Były udzielane porady i wykonywane badania:

• pomiary stężenia glukozy:
    Wykonano 78 pomiarów stężeń glukozy we krwi włośniczkowej. U jednej osoby, kobiety stężenia glukozy wynosiło 298 mg/dl. Panią skierowano do lekarza POZ na kontrolne badania glukozy we krwi żylnej.
  • ciśnienia tętniczego:
    Wykonano 37 pomiarów RR. U czterech osób stwierdzono podwyższone ciśnienie > 140/80 mm Hg (172/87, 153/83, 145/85, 156/90 mm Hg)
  • porady diabetologiczne przekazywał edukator ds. diabetologii:
    Udzielał informacji dotyczących aktualnych zaleceń i nowoczesnych terapii stosowanych w opiece diabetologicznej. Została przeprowadzona ankieta: Ocena ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 SKALA FINDRISC. Udział wzięło 51 osób. Wśród tych osób rozlosowano nagrody: termometr, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego, glukometry, książki Muzeum Szpitala Klinicznego i Sprzętu Medycznego SPSK 4 w Lublinie.
  • porady udzielali dietetycy:
    W zakresie profilaktyki otyłości i nadwagi, serwowali produkty żywnościowe, dając równocześnie zalecenia mające na celu wdrażanie zasad zdrowego odżywiania: przekazywali książki i diety związane ze zdrowym stylem życia i żywieniem.
  • fizjoterapeuta udzielał porad związanym ze zdrową aktywnością fizyczną.

mgr Anna Chitryń
pielęgniarka koordynująca
w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej

Galeria zdjęć z VI Lubelskich Dni Promujących Zdrowie