8 września 2021 r w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja poświęcona cyfryzacji w medycynie i ochronie zdrowia „Lub Tech Digital Heath 2021”. Wśród panelistów znalazło się czterech przedstawicieli Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4: Dyrektor Naczelny dr n. med. Radosław Starownik, kierownik Oddziału Neurologii prof. dr hab. n.med. Konrad Rejdak, kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej prof. dr hab. n.med. Radosław Rola i kierownik Oddziału Kardiologii Inwazyjnej dr hab. n.med. Piotr Waciński.

Uczestnicy konferencji.

Fot. Joanna Sala-Paul

Jedną z osób otwierających spotkanie był kierownik Oddziału Nefrologii SPSK Nr 4 i rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab.n.med. Wojciech Załuska. - Dzisiejsze spotkanie związane jest głównie z ideą aplikacji technologii i korzystania z wiedzy wielu specjalistów z zakresu cyfryzacji, informatyki i modelowana, które mają nam, medykom pomóc w tworzeniu efektywnych narzędzi dotyczących diagnostyki i leczenia naszych pacjentów. Na Lubelszczyźnie dostęp do leczenia specjalistycznego jest nierówny, co wiąże się z modelem rozmieszczenia różnych instytucji. Narzędzia, o których mówię, przydadzą się w doprowadzeniu do zmian organizacyjnych dla dobra naszych pacjentów, również tych, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach - podkreślał prof. Załuska.

Kierownik Oddziału Nefrologii SPSK Nr 4 i rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska podczas konferencji „Lub Tech Digital Heath 2021” (Screen)

Konferencja była podzielona na kilka paneli eksperckich. Do panelu pt. „Transformacja cyfrowa w systemie opieki medycznej - dotychczasowe doświadczenie i nowe perspektywy” zaproszono trzech ekspertów z SPSK Nr 4: prof. dr hab. n.med. Konrada Rejdaka, prof. dr hab. n.med. Radosława Rolę oraz dr hab. n.med. Piotra Wacińskiego. W dyskusji wzięli też udział: prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, prorektor ds. osobowych i rozwoju kadry Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska, prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie dr hab. Zbigniew Pastuszak i prof. dr hab. Mirosław Czuczwar z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Co do tego, że transformacja cyfrowa jest niezbędnym elementem rozwoju medycyny, nie ma najmniejszych wątpliwości - mówił kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK Nr 4 prof. dr hab. n.med. Radosław Rola.

Specjalista zaznaczył, że znaczenie cyfryzacji szczególnie potwierdził czas pandemii i przekształcenie puławskiego szpitala w placówkę hospitalizacji zakażonych wirusem SARS-CoV-2. - Gdy trafiał tam pacjent z urazem głowy, krwiakiem wewnątrzczaszkowym, wymagający operacji, przyjeżdżał do niego neurochirurg z Lublina. Problem wynikał z faktu, że zanim neurochirurg podejmie decyzję, czy ma operować, musi zobaczyć wyniki badań obrazowych. Dotychczas wyglądało to następująco: ratownik w Puławach brał do ręki płytę CD z wynikami i karetką udawał się do Lublina. Pacjent powinien być zoperowany w ciągu pierwszych dwóch godzin, tymczasem półtorej godziny tracono na trasie. W momencie, gdy barierą stał się Covid-19, udało się znaleźć szybkie rozwiązanie informatyczne: transfer danych poprzez stworzone w SPSK Nr 4 depozytorium cyfrowe. Dzięki niemu możemy wykonać konsultację w 10 minut od momentu odebrania telefonu ze szpitala w Puławach - tłumaczył prof. Rola.

Położenie nacisku na cyfryzację dało również pozytywne efekty w strukturach Neurologii SPSK Nr 4, którymi kieruje prof. dr hab. n.med. Konrad Rejdak.

- W naszym regionie ok. 13 jest ośrodków udarowych. Stworzyliśmy projekt, który ma integrować te ośrodki, aby maksymalnie skrócić czas działania w przypadku rozpoznania udaru u pacjenta. Tu każda mijająca minuta obniża szanse na skuteczne leczenie. Dzięki projektowi ośrodki działające w różnych częściach regionu będą mogły przesyłać dane w sposób błyskawiczny do ośrodka realizującego pilotaż, czyli Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. To daje szansę na szybkie leczenie przyczynowe, czyli udrożnienie zatkanych naczyń mózgowych - wyjaśniał prof. Rejdak.

Neurolog opowiedział też o programie „E- konsylia w Klinice Neurologii SPSK Nr 4”.

Uczestnicy konferencji.

Fot. Joanna Sala-Paul

Dr hab. n.med. Piotr Waciński, kierownik Oddziału Kardiologii Inwazyjnej mówił m.in. o nowych rozwiązaniach w zakresie telemedycyny.

- W SPSK Nr 4 w Lublinie tworzy się w tej chwili centrum telemetrii i telemedycyny, które będzie obejmowało cały region. Dzięki niemu będziemy mogli pomagać pacjentom zdalnie - zapowiedział ekspert. - Wyniki badań takich jak tomografia, rezonans, echo serca czy EKG będziemy przekazywać za pomocą metod cyfrowych. Tych badań nie musi wykonywać lekarz. Już od wielu lat w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Niemczech wykonują je wyszkoleni technicy, a opis wyników certyfikowany jest przez lekarzy specjalistów. Dzięki technologiom cyfrowym we Wschodnim Centrum Leczenia Chorób Układu Krążenia SPSK Nr 4 będziemy mogli zapewnić diagnostykę i leczenie pacjentów przy mniejszych zespołach specjalistów - mówił dr Waciński. ”Znaczenie europejskich, krajowych i regionalnych ekosystemów innowacji” to kolejny panel, który wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy. Wziął w nim udział m.in. dr n.med. Radosław Starownik, Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie. Dyrektor w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na znaczenie innowacyjności w SPSK Nr 4, a także rolę współpracy w tym zakresie z partnerami zewnętrznymi. - Jesteśmy otwarci na propozycje dotyczące nowych rozwiązań, start-upów czy też poprawy jakości pracy szpitala i jego dostępności dla pacjenta - mówił dr Starownik.

Konferencja „Lub Tech Digital Heath 2021” była skierowana do odbiorców związanych z obszarem e-zdrowia - przedstawicieli szpitali publicznych i innych podmiotów leczniczych, uniwersytetów, ośrodków innowacji, akceleratorów, inkubatorów, parków naukowo-technologicznych i instytutów badawczych, biznesu, funduszy inwestycyjnych, klastrów, start-upów z obszaru medycyny i zdrowia oraz branży ICT, a także organizacji zrzeszających osoby o szczególnych potrzebach..

Współorganizatorami konferencji był partner Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 Klaster Lubelska Medycyna, a także: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Urząd Miasta Lublin, Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej.

Uczestnicy konferencji.