Ułatwienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale też dla osób o kulach czy o lasce, system kolejkowy, infokioski, tablety, a także pomoc tłumacza online. To tylko niektóre ze zmian wprowadzonych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie oraz w poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), służących osobom o szczególnych potrzebach. Zrealizowane przez SPSK Nr 4 projekty dotyczące programu Dostępność Plus były finansowane ze środków unijnych. W ramach projektów zakupiony został też sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

Dostępność Plus to program, którego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Jest skierowany do osób starszych i osób z niepełnosprawnościami - stałymi i czasowymi. Jeden z filarów programu dotyczy placówek ochrony zdrowia.

Pierwszy z projektów SPSK Nr 4 w Lublinie dotyczących Dostępności Plus, odnosił się do szpitala, drugi do poradni POZ. Poprzez wdrożenie działań projakościowych w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjnym i organizacyjnym została zapewniona większa niezależność osób ze szczególnymi potrzebami. Realizacja założeń projektowych dała im możliwość samodzielnego załatwiania spraw związanych z korzystaniem z usług medycznych oferowanych przez placówkę POZ oraz szpital.

 

Jedna z pacjentek odbiera bilet do poradni z urządzeniaa

Jedna z pacjentek odbiera bilet do poradni z urządzenia (fot. Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie).

 

W poradni POZ

W ramach projektu dotyczącego POZ zostały wymienione drzwi wejściowe do budynku na automatycznie rozsuwane. Został wykonany też wiatrołap. Przebudowano punkt rejestracyjny - na potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami obniżono ladę. Wprowadzony i wdrożony został system kolejkowy, dzięki czemu proces rejestracji i obsługi pacjentów usprawniono i skoordynowano. Został zakupiony biletomat, wyświetlacze wieloformatowe oraz monitory stanowiskowe LED, a pracownicy przeszkoleni z obsługi tego systemu.

Zakupiono również pętle induktofoniczne (indukcyjne) - stacjonarną do rejestracji POZ oraz przenośne do gabinetów lekarskich. Chodzi o system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Dzięki pętli induktofonicznej wzrasta komfort słyszenia i jakość odbieranego przez aparat słuchowy dźwięku, ponieważ jest on pozbawiony negatywnego wpływu akustyki sali i hałasu.

 

Podjazd do poradni POZ oraz wiatrołap i automatyczne drzwi wejściowe.

Podjazd do poradni POZ oraz wiatrołap i automatyczne drzwi wejściowe (fot. Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie).

 

Rejestracja lekarza rodzinnego została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Rejestracja lekarza rodzinnego została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (fot. Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie).

 

Do poradni POZ został zakupiony też sprzęt medyczny i rehabilitacyjny: leżanka, która pełni też funkcję stołu zabiegowego, ciśnieniomierze elektroniczne z mankietem o większym obwodzie ramienia, analizator do glukozy i cholesterolu z zapasem pasków, bilirubinometr, lampy czołowe bez soczewek powiększających i termometry bezdotykowe oraz otoskopy laryngologiczne kompaktowe światłowodowe. Na liście zakupowej znalazły się też: różnego rodzaju wagi - ze wzrostomierzem, dla osób otyłych i noworodków, poza tym pulsoksymetry napalcowe, stetoskopy pediatryczne, detektory tętna płodu oraz kieszonkowy detektor przepływu Doppler.

W poradni, dzięki pieniądzom z grantu znalazł się wózek inwalidzki o wzmocnionej konstrukcji. Został zakupiony również fotel zabiegowy do gabinetu zabiegowego, schodołazy osobowe do transportu pacjentów po schodach, wieszak teleskopowy do kroplówki, aparaty EKG oraz mobilne lampy bakteriobójcze i wirusobójcze. Komfort pacjentów w gabinecie zabiegowym ma zwiększyć zakupiona i zainstalowana klimatyzacja. Przybyło ławek w poczekalni. W ramach zrealizowanego projektu powstał też pokój dla rodzica z dzieckiem. Pomieszczenie, w którym go zorganizowano, zostało wyremontowane i wyposażane w fotel, przewijak, wieszak i lustro. Jest też umywalka.

W ramach projektu, w celu zwiększenia dostępności rejestracji, został zakupiony dodatkowy aparat telefoniczny wraz z nowym numerem telefonu komórkowego i abonamentem. Są też tablety umożliwiające m.in. wprowadzenie usług telemedycyny oraz usług tłumacza polskiego języka migowego on-line.

 

Zakupiony w ramach projektu biletomat i wózek inwalidzki.

Zakupiony w ramach projektu biletomat i wózek inwalidzki (fot. Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie).

 

 Jeden z monitorów w poradni, na którym są wyświetlane informacje dla pacjentów.

Jeden z monitorów w poradni, na którym są wyświetlane informacje dla pacjentów (fot. Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie).

 

W głównym gmachu szpitala

Dzięki realizacji drugiego projektu związanego z dostępnością, osobom o szczególnych potrzebach łatwiej jest poruszać się także po szpitalu. Teraz bez przeszkód mogą one wejść i wjechać wózkiem do budynku. W ramach projektu zostało przebudowane i dostosowane do potrzeb starszych i z niepełnosprawnościami wejście obok wejścia głównego do szpitala. Została wybudowana pochylnia przy schodach. Zamontowano automatyczne drzwi. Podobne prace zostały wykonane przy wejściu do szpitala od strony Poradni Rehabilitacyjnej.

W ramach projektu zostały zamontowane poręcze ścienne oraz odbojoporęcze na następujących oddziałach: Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii, Klinicznym Oddziale Kardiologii Inwazyjnej, Klinicznym Oddziale Kardiologii i Rehabilitacji Kardiologicznej z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej, Klinicznym Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej, Klinicznym Oddziale Położnictwa i Perinatologii oraz Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego. 

Z myślą o osobach starszych i z niepełnosprawnościami powstała też toaleta (przy wejściu głównym do szpitala, w pobliżu szatni na poziomie wysokiego parteru).

Przebudowany został punkt rejestracji Zakładu Fizjoterapii umożliwiający obsługę pacjentów na wózkach inwalidzkich.

 

Podjazd znajdujący się przy wejściu głównym do szpitala.

Podjazd znajdujący się przy wejściu głównym do szpitala (fot. Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie).

 

Wejście do szpitala, od strony Poradni Rehabilitacyjnej ze specjalnym oznaczeniem na chodniku, tuż przy schodach.

Wejście do szpitala od strony Poradni Rehabilitacyjnej ze specjalnym oznaczeniem na chodniku, tuż przy schodach (fot. Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie).

 

Na terenie szpitala stanęły zakupione w ramach przedsięwzięcia multimedialne kioski informacyjne ułatwiające poruszanie się po poszczególnych częściach SPSK Nr 4.

Pacjenci wybranych oddziałów mogą korzystać także z tabletów. Urządzenia mają specjalne oprogramowanie przeznaczone do komunikacji alternatywnej. Jest ono szczególnie pomocne pacjentom mającym problemy z komunikacją werbalną, po wylewach i wypadkach.

Dzięki projektowi została zmieniona także strona internetowa SPSK Nr 4. Została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także seniorów.

W ramach projektu zostały przeprowadzone też szkolenia dla pracowników.

 

Jeden z infokiosków na terenie szpitala.

Jeden z infokiosków na terenie szpitala (fot. Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie).

Jeden z zakupionych tabletów. Urządzenia mają specjalne oprogramowanie przeznaczone do komunikacji alternatywnej.

Jeden z zakupionych tabletów. Urządzenia mają specjalne oprogramowanie przeznaczone do komunikacji alternatywnej (fot. Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie).

 

Przedsięwzięcie pn. „Dostępność Plus w POZ SPSK Nr 4 w Lublinie” było realizowane w ramach Działania 5.2 „Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych”, Oś priorytetowa V „Wsparcie dla obszaru zdrowia”, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Wartość grantu wyniosła 574 853,87 zł.

Drugi projekt pn. „Dostępność Plus w SPSK Nr 4 w Lublinie” był realizowany w ramach projektu pn. Dostępność Plus dla zdrowia – Działanie 5.2 Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych, Oś priorytetowa V Wsparcie dla obszaru zdrowia, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Wartość grantu wyniosła 2 000 000,00 zł.