Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia dzieci prowadzą w konsekwencji do chorób takich jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zaburzenia widzenia i niektóre nowotwory. 

 

Światowa organizacja Zdrowia WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13 proc.  chłopców i 5 proc. dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31 proc. chłopców i 21 proc. dziewcząt. Ok. 30 proc. dzieci w wieku 8 lat pije napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu, a ok. 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyczne.

 

Nadwaga lub otyłość, z którymi zmaga się już 22 proc. dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat, to główne czynniki sprzyjające cukrzycy typu 2. Zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się 5-krotnie, w ciągu ostatnich 25 lat.

 

W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży oraz przyszłych pokoleń Polaków, w ramach cyklicznej akcji "Środa z Profilaktyką" NFZ promuje zdrowy tryb życia, prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczną. 


Zachęcamy Państwa do rozpowszechniania informacji o cyklu Środa z Profilaktyką:

 

cukrzyca1

cukrzyca2