Wczesne Wykrywanie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów

O projekcie

 

Zapraszamy do skorzystania z programu Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów

Masz problemy ze stawami? Dokuczają ci bóle stawów, obrzęki, sztywność?

Jeżeli spełniasz wszystkie poniższe warunki: 

  • jesteś mieszkańcem jednego z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego lub mazowieckiego
  • masz miniumu 18 i nie więcej niż 65 lat,
  • reumatoidalne zapalenie stawów nie zostało dotąd u Ciebie ani zdiagnozowane, ani wykluczone,  

sprawdź, czy kwalifikujesz się do projektu unijnego i czy możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji u reumatologa w trybie pilnym i bezpłatnych badań w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zadzwoń:

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4

Dział ds. Projektów

Tel. (81) 72 44 801

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

bez tytułu 9

Pełna nazwa projektu: „Profilaktyka przede wszystkim – wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim – projekt pilotażowy Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie”

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie oraz Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców zapraszają również lekarzy i pielęgniarki z placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i mazowieckiego do udziału w programie profilaktyki i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). W projekcie może wziąć udział 160 lekarzy i 140 pielęgniarek POZ, z którymi SPSK Nr 4 podpisze umowy o współpracy. Lekarze dzięki udziałowi w projekcie uzyskają punkty edukacyjne.

Głównym celem projektu jest wzrost wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów
u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim oraz budowanie świadomości społecznej na temat reumatoidalnego zapalenia stawów. Wyżej wskazany cel zostanie zrealizowany m. in. poprzez testowanie i wdrożenie do praktyki szybkiej ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej wykrywania i leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (w oparciu o utworzony Ośrodek Wczesnej Diagnostyki Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej, w strukturze SPSK Nr 4 w Lublinie), by zapobiec chorobie, która jest przyczyną dezaktywizacji zawodowej osób w wieku produkcyjnym. Dodatkowo zaplanowano działania edukacyjne dla personelu medycznego oraz akcje edukacyjne (edukacja zdrowotna) dla pacjentów.

wczesneRZS pozneRZS

Zakładane efekty projektu

  • Zwiększenie wykrywalności wczesnego RZS wśród osób aktywnych zawodowo;
  • Skrócenie opóźnień diagnostycznych i czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty (do 6 tygodni od momentu zgłoszenia się do lekarza POZ);
  • Poprawa świadomości społeczeństwa i wiedzy z zakresu wczesnych objawów RZS w ramach kontaktu z lekarzami POZ;
  • Wzrost wiedzy lekarzy rodzinnych w POZ w zakresie rozpoznania RZS i wprowadzenie narzędzi przesiewowych;
  • Wypracowanie współpracy na linii lekarz rodzinny - reumatolog w zakresie skutecznego diagnozowania, leczenia i dalszej opieki nad chorymi z wczesnym RZS;
  • Uzyskanie remisji choroby poprzez wczesne wdrożenie leczenia.

Okres realizacji projektu: 01.08.2017 r. - 31.12.2022 r.
Nr umowy o dofinansowanie: POWR.05.01.00-00-025/17-00
Dofinansowanie projektu z UE: 1 956 077, 22 zł

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś priorytetowa V Wsparcie dla obszaru zdrowia
Działanie 5.1 Programy profilaktyczne

ww rzs tr

logo fe wer

Profilaktyka przede wszystkim – wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim – projekt pilotażowy Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie”

Aktualności

 

25.01.2022 r.


„SPSK Nr 4 w Lublinie pragnie poinformować, iż bezpłatne badania w kierunku wczesnego wykrycia reumatoidalnego zapalenia stawów będą prowadzone przez Szpital we współpracy z przychodniami POZ jeszcze przez cały 2022 rok. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu (81) 72 44 801 w dni robocze w godz. 7:25-15:00”

 
01.03.2021 r.
W dzisiejszym „Kurierze Lubelskim” jest zaproszenie do udziału w projektach profilaktycznych realizowanych przez nasz szpital. Jednym ze schorzeń, które jest diagnozowane w SPSK 4, jest reumatoidalne zapalenia stawów (RZS). Przypominamy, że pacjentów przyjmujemy do końca 2021 r. i, mimo pandemii, na bieżąco umawiamy wizyty u reumatologów.
 
29.10.2020 r.
Pragniemy poinformować, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej, projekt profilaktyczny z zakresu wczesnego wykrywania RZS jest na bieżąco realizowany, a pacjenci potrzebujący pomocy przyjmowani w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki przy ul. Jaczewskiego 8, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, po uprzednim przejściu procedury triażowej.
 
23.03.2020 r.
Szanowni Państwo, informujemy, że w związku z zaistniałą sytuacją stanu epidemii w kraju, wizyty pacjentów w ramach Ośrodka Wczesnej Diagnostyki RZS zostały wstrzymane do odwołania, o czym informowaliśmy każdego z Państwa telefonicznie.
 
01.02.2020
Pragniemy poinformować, że realizacja projektu została wydłużona do 31.12.2021 r., w związku z czym współpraca z przychodniami POZ będzie realizowana jeszcze w przyszłym roku, podobnie jak badania przesiewowe pacjentów. Mając na uwadze powyższe zaktualizowany został regulamin projektu (regulamin.pdf)
 
08.01.2020 Lista przychodni realizujących projekt profilaktyczny RZS
W załączeniu publikujemy listę przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, współpracujących przy realizacji projektu profilaktycznego z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Osoby w wieku 18-65 lat, uskarżające się na dolegliwości reumatyczne (które nie miały zdiagnozowanej choroby), mogą skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w swojej przychodni. Jeśli przychodnia, do której należą, nie podjęła współpracy ze szpitalem, wówczas mogą umówić się na wizytę w każdej przychodni z wymienionych na liście.
 
 
03.12.2019 Szkolenie dla personelu medycznego
Zapraszamy lekarzy i pielęgniarki wydelegowanych przez swoje przychodnie POZ do współpracy przy projekcie profilaktycznym, do udziału w szkoleniu nt. aspektów reumatoidalnego zapalenia stawów. Spotkanie odbędzie się 14 grudnia br. (sobota) w Lublinie w hotelu Forum (ul. Obywatelska 8). Część szkoleniową dla pielęgniarek przewidziano w godzinach 9.00-13.00, zaś dla lekarzy – 9.00-14.00. Lekarzom dodatkowo oferujemy warsztaty, które potrwają do godz. 18.00.
 
 
09.03.2019

LISTA POZ WŁĄCZONYCH DO PROJEKTU RZS

Pragniemy poinformować, że osoby (w wieku 18-65 lat) uskarżające się na dolegliwości reumatyczne, które nie miały zdiagnozowanego reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), mogą skorzystać z badań przesiewowych w tym kierunku w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (włączonych do współpracy ze szpitalem w tym zakresie). Publikujemy zaktualizowaną listę przychodni.

Załącznik:

07.03.2019


Informujemy, że nabór placówek POZ do projektu profilaktycznego z zakresu RZS od marca br. odbywa się w sposób ciągły. Przychodnie zainteresowane współpracą mogą złożyć ofertę pisemną w Kancelarii szpitala bądź drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Konkurs będzie trwał do odwołania, czyli do momentu zebrania wymaganej liczby przychodni.

Załącznik:

 

01.02.2019


Zapraszamy lekarzy rodzinnych, którzy chcą wziąć udział w badaniach przesiewowych w kierunku wykrycia wczesnego RZS (by pomóc pacjentom w szybkiej diagnozie i powrocie na rynek pracy), do składania ofert współpracy w terminie do 28 lutego br. W załączeniu znajduje się formularz do wypełnienia. Dzięki połączeniu sił podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów reumatologów z Ośrodka Wczesnej Diagnostyki, pacjent ma szansę na skuteczne i szybkie leczenie oraz zachowanie aktywności zawodowej, dzięki powstrzymaniu choroby.

 

22.01.2019


W związku z wejściem w życie tzw. Omnibus regulation (pakiet zmian w rozporządzeniach unijnych), zmianie ulega formularz zgłoszeniowy (zał. 1), wypełniany zarówno przez pacjentów (w trakcie wizyt lekarskich), jak i personel medyczny (przed szkoleniami). Nie będą w nim zbierane dane dotyczące sytuacji gospodarstw domowych uczestników projektu, co oznacza, że usunięte zostają następujące pozycje w części formularza pn. Status uczestnika/uczestniczki w chwili przystąpienia do projektu:

  • osoba przebywająca w gospodarstwie domowym bez osób pracujących,
  • w tym: w gospodarstwie domowym z dziećmi pozostającymi na utrzymaniu,
  • osoba żyjąca w gospodarstwie składającym się z jednej osoby dorosłej i dzieci pozostających na utrzymaniu.


Wedle zaleceń Ministerstwa Zdrowia powyższe informacje w już zebranych formularzach powinny zostać usunięte, np. poprzez zamazanie. Nie należy niszczyć całych formularzy.
Wspomniana zmiana oznacza również, że nie należy gromadzić ww. danych w nowych formularzach danych uczestników projektu.

11.12.2018


2400 pacjentów z całego regionu będzie mogło skorzystać z badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Jako jedyny prowadzi je szpital kliniczny nr 4 w Lublinie we współpracy z lekarzami rodzinnymi. Przychodnie, które chcą wziąć udział w programie mogą zgłaszać się do końca grudnia.

07.12.2018


Zapraszamy lekarzy rodzinnych, którzy chcą wziąć udział w badaniach przesiewowych w kierunku wykrycia wczesnego RZS (by pomóc pacjentom w szybkiej diagnozie i powrocie na rynek pracy), do składania ofert współpracy w terminie do 31 grudnia br. W załączeniu znajduje się formularz do wypełnienia. Dzięki połączeniu sił podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów reumatologów z Ośrodka Wczesnej Diagnostyki, pacjent ma szansę na skuteczne i szybkie leczenie oraz zachowanie aktywności zawodowej, dzięki powstrzymaniu choroby.

Załączniki:

 

02.11.2018


Już ponad 100 pacjentów zostało przebadanych w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki przy SPSK 4 w Lublinie pod kątem wykrycia reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest to możliwe dzięki współpracy z przychodniami Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które pierwszy etap badań przesiewowych prowadzą wśród swoich pacjentów. Dzięki wcześnie wykrytej chorobie, pacjent ma szanse na uniknięcie niepełnosprawności oraz pozostanie aktywnym na rynku pracy. Zachęcając kierownictwo przychodni do współpracy, zapraszamy do składania ofert w terminie do 30 listopada br. do godz. 12.00.

 

01.10.2018


Pacjenci uskarżający się na dolegliwości reumatyczne, mogą zostać przebadani przez specjalistów reumatologów w ramach szybkiej ścieżki diagnostycznej RZS w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki przy szpitalu. Warunkiem jest skierowanie chorego przez przychodnię Podstawowej Opieki Zdrowotnej, po wstępnym badaniu przesiewowym. Zapraszamy kierownictwo przychodni i personel medyczny do współpracy w tym zakresie. Chętne podmioty powinny wypełnić ofertę współpracy, której formularz znajduje się w załączeniu i odesłać go drogą mailową (zeskanowany) do 2 listopada br. bądź przesłać pocztą tradycyjną.

03.09.2018


Lekarze z przychodni, które chcą wziąć udział w badaniach przesiewowych w kierunku wykrycia wczesnego RZS, by pomóc pacjentom w szybkiej diagnozie i powrocie na rynek pracy, proszeni są o składanie ofert współpracy do udziału w projekcie w terminie do 28 września br. Dzięki połączeniu sił podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów z Ośrodka Wczesnej Diagnostyki, pacjent ma szansę na skuteczne i szybkie leczenie oraz zachowanie aktywności zawodowej, dzięki powstrzymaniu choroby.
 

27.08.2018


Publikujemy aktualną listę przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), włączonych do projektu z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Wspomniane przychodnie prowadzą wśród swoich pacjentów badania przesiewowe, w celu wykrycia choroby we wczesnym etapie. Jednocześnie informujemy, że pacjenci, których lekarze rodzinni nie biorą udziału w projekcie, mogą skorzystać z wizyt lekarskich w przychodniach włączonych do projektu.
 

07.08.2018


SPSK Nr 4 informuje, że w ramach realizowanego projektu „Profilaktyka przede wszystkim-wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów” przyjęto pierwszych pacjentów z województwa lubelskiego i podkarpackiego (ponad 50 osób) z podejrzeniem RZS, u których wykonano pogłębioną diagnostykę i którym zapewniono konsultacje u specjalisty. Jednocześnie przypominamy, że przychodnie lekarza rodzinnego, zainteresowane prowadzeniem badań przesiewowych w tym kontekście, nadal mogą składać swoje oferty współpracy – aktualny nabór trwa do 31 sierpnia br. Wystarczy wypełnić ofertę, na formularzu przygotowanym przez szpital i odesłać ją w ww. terminie.
 

29.06.2018


SPSK Nr 4 informuje że nadal trwa nabór poradni POZ do udziału w projekcie profilaktycznym z zakresu RZS. Oferty należy składać do dnia 31 maja br. do godz. 12.00 w Kancelarii Ogólnej.

06.06.2018


W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO) oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE, zmianie uległa treść zał. 2 dokumentacji projektowej, tj. Oświadczenie uczestnika projektu. W związku z powyższym prosimy o stosowanie aktualnie obowiązującego wzoru dla pacjentów włączanych do projektu od dnia 6 czerwca br.

22.05.2018


W związku z realizacją projektu profilaktycznego z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), publikujemy listę przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które przystąpiły do udziału w projekcie, i które będą prowadziły badania przesiewowe w kierunku wykrycia choroby wśród swoich pacjentów. Jednocześnie informujemy, że pacjenci, których lekarze rodzinni nie biorą udziału w projekcie, mogą odbyć wizyty lekarskie w przychodni, która znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania i włączona została do projektu.

Załączniki:

07.05.2018


SPSK Nr 4 informuje że nadal trwa nabór poradni POZ do udziału w projekcie profilaktycznym z zakresu RZS. Oferty należy składać do dnia 30 maja br. do godz. 12.00 w Kancelarii Ogólnej.
Link do konkursu w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP): Konkurs na wybór placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do współpracy w ramach projektu profilaktycznegoz zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)

26.04.2018


Informujemy przychodnie POZ współpracujące ze szpitalem w ramach projektu z zakresu wczesnego wykrywania RZS, że opracowane zostało zestawienie dokumentów wymaganych na etapie 1 i 2 wizyty w POZ (tzw. check lista). Dodatkowo publikujemy załączniki (przypisane do wizyty 1 i wizyty 2), które stanowią dokumentację niezbędną do rozliczenia wspomnianych wizyt. Dokumentacja powinna zostać dostarczona na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w wersji elektronicznej (w postaci skanów) w terminie do 3 dni roboczych od dnia udzielenia świadczenia (odbycia wizyty). Oryginały dokumentów będą dostarczane w systemie kwartalnym (do 3 dni roboczych od zakończenia kwartału) przesyłką poleconą/kurierską lub osobiście.

Jednocześnie przypominamy, że nadal trwa nabór przychodni do współpracy w ramach projektu – termin składania ofert upływa 7 maja br.

24.04.2018


W celu sprawnej komunikacji przychodni POZ i Ośrodka Wczesnej Diagnostyki SPSK Nr 4, publikujemy swego rodzaju check listę, mającą ułatwić procedurę postępowania w ramach 1 i 2 wizyty pacjenta w POZ.

Załącznik:  check_lista_dla_POZ.pdf

05.04.2018


W ramach realizowanego przez nas projektu prowadzone są działania edukacyjne dla personelu medycznego w postaci krótkich szkoleń i warsztatów. Po tym etapie lekarze i pielęgniarki będą mogli przystąpić do badań przesiewowych w swoich przychodniach, wśród swoich pacjentów. Dnia 24.03.2018 r. odbyły się dwie grupy szkoleniowe (w Lublinie i Zamościu) dla pielęgniarek, a obecnie planowane są zajęcia dla lekarzy w terminach 7-8.04.2018 r. (Nałęczów) i 14-15.04.2018 r. (Lublin).

Więcej informacji w zakładce Harmonogramy szkoleń

05.04.2018


Ogłoszenie o otwartym naborze konkursowym dotyczącym wyboru placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do współpracy w ramach realizacji projektu pt. „Profilaktyka przede wszystkim-wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim – projekt pilotażowy Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie”

Do pobrania:

Linki:

 

09.03.2018


SPSK Nr 4 informuje że nadal trwa nabór poradni POZ do udziału w projekcie profilaktycznym z zakresu RZS. Oferty należy składać do dnia 4 kwietnia br. do godz. 13.00 w Kancelarii Ogólnej.
Link do konkursu w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP): Konkurs na wybór placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do współpracy w ramach projektu profilaktycznegoz zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)

16.02.2018


SPSK Nr 4 informuje o ponownym wydłużeniu terminu konkursu na składanie ofert współpracy przez placówki POZ w ramach projektu profilaktycznego z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Oferty należy składać do dnia 9 marca br. do godz. 13.00 w Kancelarii Ogólnej.
Link do konkursu w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP): Konkurs na wybór placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do współpracy w ramach projektu profilaktycznego z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)

02.02.2018


Pragniemy Państwa poinformować o wynikach rekrutacji placówek POZ wyłonionych do współpracy przy realizacji projektu z zakresu reumatoidalnego zapalenia stawów.
W załączeniu znajduje się wykaz przychodni, które będą prowadziły badania przesiewowe wśród pacjentów w celu wczesnego wykrycia RZS. Jednocześnie przypominamy o wydłużonym terminie konkursu składania ofert do udziału w projekcie i zapraszamy do współpracy. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 lutego br. do godz. 13.00.

Wyniki rekrutacji

23.01.2018


Zmiana treści ogłoszenia o otwartym naborze konkursowym dotyczącym wyboru placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do współpracy w ramach realizacji projektu pt. „Profilaktyka przede wszystkim-wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim – projekt pilotażowy Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie”.
SPSK Nr 4 w Lublinie informuje, że w związku z nie wpłynięciem na konkurs wymaganej liczby ofert w celu wyłonienia placówek POZ do współpracy, wydłużony został termin składania ofert do 16 lutego br. do godz. 13.00. Zapraszamy przychodnie lekarzy rodzinnych do podjęcia współpracy w ramach projektu profilaktycznego z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów.
Link do konkursu w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP): Konkurs na wybór placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do współpracy w ramach projektu profilaktycznego z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)

29.12.2017


SPSK Nr 4 w Lublinie informuje, że w związku z nie wpłynięciem na konkurs wymaganej liczby ofert w celu wyłonienia placówek POZ do współpracy, wydłużony został termin składania ofert do 23 stycznia br. do godz. 13.00. Zapraszamy przychodnie lekarzy rodzinnych do podjęcia współpracy w ramach projektu profilaktycznego z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów.

14.12.2017


Dnia 14.12.2017 r. w SPSK Nr 4 odbyło się spotkanie edukacyjne w ramach cyklu „Zdrowy powrót do pracy. Konstruktywna zmiana. Edycja 2017”. Organizatorem spotkania,  poświęconego m. in. wczesnej diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i adresowanego głównie do lekarzy rodzinnych, było stowarzyszenie CEESTAHC z Krakowa. Podczas konferencji zaprezentowany został projekt realizowany przez nasz szpital, dotyczący wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej.

                         Resized 20171214 132739 1513321991161     Resized 20171214 132754 1513321908178

05.12.2017


SPSK Nr 4 w Lublinie zaprasza placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z terenu województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i mazowieckiego do składania ofert dotyczących współpracy w ramach projektu profilaktycznego z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Oferty należy składać do 29 grudnia br. do godz. 11.00 w Kancelarii Ogólnej Szpitala. 

Informacje o Konkursie...


„Profilaktyka przede wszystkim – wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim – projekt pilotażowy Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie”

ww rzs tr

Działania

W ramach projektu przewidziano następujące działania, obejmujące zarówno personel medyczny, jak i pacjentów uskarżających się na dolegliwości reumatyczne:

  • Szkolenia z warsztatami (dwudniowe) dla lekarzy z zakresu aspektów RZS, badania układu ruchu i wykorzystania narzędzi przesiewowych – 8 grup po 20 osób;
  • Szkolenie e-learningowe dla lekarzy;
  • Szkolenia (jednodniowe) dla pielęgniarek z zakresu aspektów RZS – 7 grup po 20 osób;
  • Platforma współpracy – narzędzie służące rozwojowi opieki koordynowanej i wymianie informacji pomiędzy POZ a OWD w zakresie badań przesiewowych (harmonogramy wizyt pacjentów, wyniki badań laboratoryjnych, informacje zwrotne od lekarzy reumatologów, materiały edukacyjne nt. RZS dla pacjentów).
  • Badania przesiewowe pacjentów w ramach POZ - lekarze wytypują osoby z obrzękiem przynajmniej 1 stawu, trwającym min. 3 tygodnie i nie będącym wynikiem urazu, zlecą podstawowe badania krwi i dokonają ich analizy, a w przypadku podejrzenia RZS przekierują pacjentów do Ośrodka Wczesnej Diagnostyki w Lublinie (OWD), do specjalisty reumatologa; z wizyt w POZ skorzysta 2360 pacjentów;
  • Akcje edukacyjne w postaci spotkań grupowych dla pacjentów, obejmujące aspekty medyczne, wsparcie psychologa i doradcy zawodowego – 4 spotkania po 100 osób.

Ścieżka projektowa

Ścieżka projektu obejmuje wizyty na poziomie placówek podstawowej opieki zdrowotnej oraz w ramach Ośrodka Wczesnej Diagnostyki, utworzonego w strukturze SPSK Nr 4 w Lublinie.

2 wizyty u lekarza POZ:

  • wizyta 1 – wywiad, badanie układu ruchu z użyciem testu uciskowego, skierowanie na badania (OB, CRP, morfologia), wypełnienie niezbędnej dokumentacji kwalifikującej do projektu;
  • wizyta 2 – analiza i opis wyników badań, powtórne badanie układu ruchu; w przypadku podejrzenia RZS, lekarz POZ wystawia skierowanie do reumatologa do OWD;

2 wizyty w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki w Lublinie:

  • wizyta 1 weryfikująca diagnozę (konsultacja w przeciągu 1-2 tygodni od momentu wystawienia skierowania przez lekarza POZ) – reumatolog, na podstawie wywiadu, badania fizykalnego, analizy dostarczonych badań, kwalifikuje pacjenta do dalszej diagnostyki w OWD (RTG, USG, badania laboratoryjne) lub odsyła do lekarza POZ w przypadku braku potwierdzenia rozpoznania RZS;
  • wizyta 2 potwierdzająca diagnozę (w terminie do 14 dni od wizyty 1) – ocena wyników badań, ponowne badanie stawów; przeprowadzenie wszystkich niezbędnych procedur diagnostycznych; pacjent z rozpoznanym RZS lub inną zapalną chorobą reumatyczną pozostaje pod opieką AOS (prowadzony jest przez reumatologa), a informację nt. zaleconego leczenia otrzymuje lekarz POZ; w przypadku wykluczenia ww. chorób, pacjent „wraca pod opiekę” lekarza POZ z informacjami nt. dalszego postępowania terapeutycznego.

Na każdym etapie wypełniana jest dokumentacja projektowa.

Harmonogramy szkoleń

 

Harmonogramy szkoleń dla personelu medycznego

Szkolenia dla pielęgniarek:

Szkolenia dla lekarzy:

Harmonogramy szkoleń dla personelu medycznego będą publikowane na bieżąco.

Harmonogramy szkoleń dla pacjentów

Harmonogramy spotkań dla pacjentów będą publikowane na bieżąco.

Dokumenty do pobrania

Aktualna lista POZ włączonych do projektu

WIZYTA 1 W POZ

  1. Badanie układu ruchu z użyciem testu uciskowego (test ściskania stawów śródręczno-paliczkowych oraz śródstopno-paliczkowych/innego bolesnego staw)
  2. Kwestionariusz przesiewowy pacjenta (pdf) (docx)
  3. Kwestionariusz przesiewowy lekarza (pdf) (docx)
  4. Dokumenty rekrutacyjne pacjenta: formularz zgłoszeniowyoświadczenie-zgoda na przetwarzanie danych osobowychdeklaracja udziału w projekcie
  5. Oświadczenie o odbytym świadczeniu (w Nazwie świadczenia zdrowotnego udzielonego uczestnikowi projektu - zgodnej z wykazem stawek jednostkowych wpisujemy: Świadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)-wizyta 1 lub Świadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)-wizyta 2)
  6. Skierowanie na badania (OB, CRP, morfologia – NFZ)

W wersji elektronicznej oraz przesyłką poleconą/kurierską/osobiście dostarczają Państwo dokumenty z pozycji 2, 3, 4, 5.

WIZYTA 2 W POZ

  1. Analiza wyników badań
  2. Powtórzenie badania układu ruchu (test ściskania stawów śródręczno-paliczkowych oraz śródstopno-paliczkowych/innego bolesnego stawu)
  3. Oświadczenie o odbytym świadczeniu
  4. Skierowanie do Ośrodka Wczesnej Diagnostyki w Lublinie (przy SPSK 4) wraz z załączonymi wynikami badań

W wersji elektronicznej oraz przesyłką poleconą/kurierską/osobiście dostarczają Państwo dokumenty z pozycji 3, 4.

Pliki do pobrania:


Informacje dla pacjentów

Przekonaj się czy chorujesz na reumatoidalne zapalenie stawów. Zrób krótki test i dowiedz się jak postępować w przypadku podejrzenia choroby.

Dokumenty projektowe

 
Kwestionariusze przesiewowe
Materiały informacyjne

(PDF) "Zdrowy Powrót do Pracy" - agenda spotkania, Lublin 14 grudnia 2017(PDF) "Zdrowy Powrót do Pracy" - agenda spotkania, Lublin 14 grudnia 2017 

Kontakt

Opiekun merytoryczny projektu:
prof. dr hab. n. med. Maria Majdan
Kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej SPSK Nr 4 w Lublinie

Biuro projektu
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie
ul. Jaczewskiego 8
20-954 Lublin
I piętro, pok. 123
http://www.spsk4.lublin.pl/rzs

Koordynator projektu
Katarzyna Bublewicz-Guzy
tel. 81 72 44 801
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kierownik Ośrodka Wczesnej Diagnostyki
dr n med. Ewa Chemperek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator ds. współpracy z POZ
Joanna Gryta
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Profilaktyka przede wszystkim – wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim – projekt pilotażowy Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie”

ww rzs tr