FE POWER poziom pl 1 rgb 604x77

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pn. „Zdrowe kości do starości – program profilaktyki i leczenia osteoporozy u kobiet w Makroregionie Wschodnim”.

osteoporoza130

Projekt kierowany jest do kobiet z województwa lubelskiego i podlaskiego w wieku 50 - 70 lat deklarujących pracę zawodową lub gotowość podjęcia zatrudnienia.  Celem głównym projektu jest wdrożenie na obszarze Makroregionu Wschodniego - woj. lubelskiego i podlaskiego w celu przeciwdziałania zjawisku fragmentacji opieki nad pacjentem Programu koordynacji profilaktyki złamań osteoporotycznych tj. skutecznego, skoordynowanego systemu postępowania dla lekarzy POZ w zakresie identyfikacji pacjentów zagrożonych wysokim ryzykiem złamań niskoenergetycznych oraz chorych z już dokonanymi złamaniami i kierowania ich do wysokospecjalistycznego ośrodka zajmującego się diagnostyką, prewencją i leczeniem osteoporozy. W tym celu Szpital podejmuje współpracę z przychodniami POZ z terenu woj. lubelskiego i podlaskiego na realizację pierwszego etapu badań przesiewowych (zakres współpracy obejmuje również szkolenie personelu POZ z obszaru diagnostyki i leczenie osteoporozy).

Ponadto w ramach realizacji projektu został utworzony Specjalistyczny Ośrodek Profilaktyki Osteoporozy SPSK Nr 4 w Lublinie (OPO), do którego kierowane są pacjentki z pierwszego etapu badań przesiewowych tj. przychodni POZ, szpitali, poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, u których stwierdzono ryzyko osteoporozy na pogłębione badania diagnostyczne (tj. RTG i badanie densytometryczne kości). Dodatkowo realizacja działań edukacyjnych w ramach projektu przyczynia się do wzrostu świadomości społeczna na temat osteoporozy, bazując na przekonaniu, że przede wszystkim najważniejsza jest OsteoProfilaktyka – im więcej wiemy, tym lepiej możemy zarządzać chorobą oraz do wzrostu wczesnego wykrywania osteoporozy u kobiet w wieku 50 - 70 lat.

W ramach projektu planujemy objąć wsparciem 1345 kobiet z terenu woj. lubelskiego i podlaskiego w tym 720 kobiet planujemy przebadać w Specjalistycznym Ośrodku Profilaktyki Osteoporozy SPSK Nr 4 w Lublinie.

Link: Zdrowe kości do starości - program profilaktyki i leczenia osteoporozy u kobiet w Makroregionie Wschodnim