Od początku grudnia w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie można bezpłatnie wykonać kolonoskopię w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Na badania nie trzeba skierowania, a wykonanie kolonoskopii jest możliwe w znieczuleniu. Celem programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest zmniejszenie umieralności i zachorowalności na ten nowotwór.

Ważne wczesne rozpoznanie 

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 tys. nowych zachorowań. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów.

Badanie kolonoskopowe pozwala na wczesne wykrycie zmian świadczących o nowotworze jelita grubego, jeszcze zanim pacjent zaobserwuje niepokojące objawy chorobowe. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe. Program profilaktyczny z jednej strony pozwala więc na wczesną interwencję w przypadku nowotworu jelita grubego, czyli na podjęcie leczenia jeszcze w okresie bezobjawowym choroby, a drugiej – poprzez usunięcie polipów może zapobiec wystąpienia choroby w przyszłości.

Program badań w SPSK Nr 4

Od grudnia 2022 roku program bezpłatnych badań przesiewowych realizowany jest przez Kliniczny Oddział Gastroenterologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, do udziału nie jest wymagane skierowanie. Do badań profilaktycznej kolonoskopii  kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat, oraz spełniają kryterium wiekowe:

  • 50-65 lat lub
  • 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

 Kwalifikacja do badania odbywa się na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety.

- Kolonoskopia przesiewowa, którą proponujemy pacjentom, ma na celu wykrywanie wszystkich wczesnych zmian nowotworowych, w tym również polipów, które mogą transformować w stronę patologii nowotworowych. Jednocześnie przy okazji badania kolonoskopii przesiewowej usuwamy wszystkie nieprawidłowości w jelicie - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Halina Cichoż-Lach kierująca Klinicznym Oddziałem Gastroenterologii SPSK Nr 4 w Lublinie. - Następnie usunięty materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego, dzięki któremu można ocenić, jaki był charakter zmiany i czy została ona usunięta w całości, jak również ustalić termin kolejnej kolonoskopii.

 

Wczesne wykrycie nowotworu jest bardzo istotne i wpływa na dalsze leczenie pacjenta. - Zmiany polipowate o utkaniu gruczolaków nieuchronnie transformują w stronę zmian nowotworowych.  Na dość późnym etapie wymagana jest chirurgiczna resekcja fragmentu jelita grubego. Niemniej jednak warto podkreślić, że rak jelita grubego jest „bardzo wdzięcznym” nowotworem do leczenia. Na wczesnym etapie jest niemal całkowicie wyleczalny. Dlatego zachęcamy wszystkich pacjentów do wykonywania kolonoskopii przesiewowej w celu  poszukiwania zmian o charakterze przednowotworowym, żeby ubiec pojawienie się zaawansowanej patologii - zaznacza prof. Cichoż-Lach. - Apelujemy do wszystkich Państwa, aby zgłaszali się na badanie kolonoskopowe tym bardziej, że to badanie wcale nie musi być niemiłe. Mamy możliwość zastosowania sedacji, czyli badanie można odbyć w znieczuleniu.

 

Prof. dr hab. n. med. Halina Cichoż-Lach

Prof. dr hab. n. med. Halina Cichoż-Lach (fot. Maciej Rukasz)

 

Rejestracja na badania kolonoskopii w SPSK Nr 4 odbywa się pod numerem telefonu 81 724 45 32  a także poprzez e-rejestrację - link prowadzący do e-rejestacji.

Więcej informacji o programie badań przesiewowych raka jelita grubego znajduje się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Logo Narodowego Funduszu Zdrowia