- Za 2022 rok dziękuję wszystkim pracownikom, którzy codzienną pracą troszczą się o pacjentów i współpracują, aby jakość naszego działania była jak najwyższa - podkreślił dr n. med. Radosław Starownik, Dyrektor Naczelny Samodzielnego Publicznego Szpitala Kliniczny Nr 4 w Lublinie podczas noworocznego spotkania z pracownikami. Dyrektor podsumował najważniejsze wydarzenia minionego roku.

 

Nowy rok1

(Fot. Alina Pospischil)


- Początek roku to dobry czas na podsumowania - rozpoczął Dyrektor Naczelny, wyjaśniając jednocześnie cel. - Robię to po to aby potwierdzić, ale też i utwierdzić wszystkich nas, że naprawdę robimy bardzo dobre i pożyteczne rzeczy oraz że ta nasza codzienna praca, którą czasem ciężko nam jest docenić, przynosi owoce, nie tylko w statystykach.

Dyrektor przyznał, że miniony rok był "trudny", ale udany. - Mam poczucie , że wszyscy dajemy radę i że sytuacja w szpitalu jest dość dobra - przyznał, przypominając najważniejsze działania i wydarzenia z ubiegłego roku, które były m.in. związane z wybuchem wojny w Ukrainie.

Pomoc Ukrainie

Już w pierwszych dniach ataku, SPSK Nr 4 aktywnie włączył się w bezpośrednią pomoc ofiarom rosyjskiej agresji. - Od razu zorganizowaliśmy transport darów dla osób poszkodowanych. To był taki dar serca wszystkich naszych pracowników - podkreślił dr Radosław Starownik. - Udało się też wysłać dwa duże tiry ze sprzętem medycznym. Część była podarowana przez nas, część także przez szpital, ale przy współpracy m.in. z fundacjami. Dzięki temu pozyskaliśmy dość bogate wyposażenie przenośnej sali operacyjnej - mówił.

Sprzęt otrzymał m.in. szpital w Równem, z którym SPSK Nr 4 współpracuje od lat.

Pracownicy szpitala przy ul. Jaczewskiego wspierali także osoby przekraczające granicę Ukrainy z Polską. Dyrektor wspomniał o niezbędnej pomocy medycznej w Przemyślu i w Korczowej, którą udzielali lekarze i pielęgniarze z SPSK Nr 4 wraz z medykami z Izraela przez ponad dwa miesiące.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy była też świadczona na miejscu.

- W szpitalu było hospitalizowanych ponad pół tysiąca osób. Chyba każdy oddział miał pacjenta z Ukrainy. Niektórzy mieli więcej chorych, inni pojedyncze osoby. Dodatkowo udzieliliśmy też ponad pół tysiąca porad w różnych poradniach specjalistycznych – podliczył dyrektor Radosław Starownik.

 

W szpitalu przy ul. Jaczewskiego pomoc otrzymały m.in. ciężarne Ukrainki. W ubiegłym roku w SPSK Nr 4 na świat przyszło 34 dzieci osób, które z powodu wojny opuściły Ukrainę.

 

Nowy rok2

Fot. Alina Pospischil

Nowe inwestycje


W ubiegłym roku w szpitalu było leczonych ponad 64 tysiące pacjentów. Zostało udzielonych też 127 tysięcy porad w poradniach specjalistycznych, było także 1850 porodów oraz ponad 17,5 tysiąca operacji. - To jest wynik, który świadczy o codziennej, mozolnej i trudnej pracy - podkreślił Dyrektor Naczelny.

W 2022 roku szpital prowadził szereg inwestycji. Niektóre będą kontynuowane w tym roku.

- Zakończyła się już część związana z realizacją programu "Dostępność Plus". Efekt widać. To jest bardzo duży projekt. Już go skończyliśmy i go rozliczamy - mówił Dyrektor.

W trakcie budowy jest natomiast nowy budynek Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki SPSK Nr 4 w ramach projektu Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ. Prace budowlane rozpoczęły się w 2022 roku. - Mam nadzieję, że już do końca sierpnia budynek zostanie oddany do użytku - mówił Dyrektor. - W oddziale zostaną otworzone dodatkowe stanowiska dializ i liczba dializ prowadzonych w ciągu roku będzie mogła wzrosnąć -mówił dr n. med. Radosław Starownik.

 

Nowy rok3

Fot. Alina Pospischil

 

Remonty odbywają się też w głównym budynku szpitala, gdzie powstaje Centrum Badań Klinicznych. - Jest też prowadzony remont Pracowni Żywienia Pozajelitowego - zaznaczył Dyrektor Radosław Starownik, dodając, że została zakończona już modernizacja klatki schodowej.

W ubiegłym roku szpital zakupił także nowy sprzęt. Zostały wymienione m.in. angiografy. - Na oddziale profesora Tomasza Jargiełło mamy angiograf dwupłaszczyznowy. Jedyny w Polsce i podobno jeden z trzech w Europie. Mamy się więc czym pochwalić – zaznaczył Dyrektor.

W 2022 roku szpital rozpoczął małoinwazyjne zabiegi robotyczne. - Temat bardzo modny, popularny i na czasie. Dzięki kolegom urologom wykonaliśmy już 44 radykalne prostatektomie. W tym momencie to jest jedyny zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówił Dyrektor Starownik.

 Powodów do dumy jest więcej. Szpital przy ul. Jaczewskiego jest bowiem liderem wśród placówek medycznych pod względem pozyskanych środków. SPSK Nr 4 w Lublinie pozyskał w 2022 r. najwięcej środków z dotacji celowych na realizację projektów z udziałem środków europejskich ze wszystkich placówek w województwie lubelskim. - To jest blisko 6 mln zł – podliczył dyrektor. - Znajdujemy się też na piątej pozycji, jeśli chodzi o jednostki medyczne w kraju – dodał.