Trwa budowa nowego budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. W trzykondygnacyjnym budynku, najniższa jest poniżej poziomu terenu, znajdą się między innymi: trzy pomieszczenia do dializ, gabinet lekarski, szatnie, poczekalnia, toalety i magazyny. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu utworzenia Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ.

Trwające prace dotyczą budowy stacji hemodializ połączonej przeszklonym łącznikiem z Klinicznym Oddziałem Nefrologii w istniejącym budynku głównym SPSK Nr 4, co ułatwi komunikację z oddziałem, jak też pozostałą częścią szpitala (poprzez istniejący tunel na poziomie niskiego parteru). Dzięki inwestycji zwiększy się liczba stanowisk hemodializ z 13 do 19. Wśród nich zostaną utworzone stanowiska dla pacjentów zakaźnych. Zostanie także zakupione nowoczesne wyposażenie.

Nowoczesna stacja hemodializ umożliwi szpitalowi zwiększenie liczby świadczonych usług, rozwijanie dotychczasowych i wprowadzanie nowych technik leczenia. Powiększenie zasobów infrastrukturalnych zwiększy dostępność do etapu kwalifikacji, wstępnego leczenia nerkozastępczego oraz świadczeń o charakterze referencyjnym i dializoterapii, tj. pozwoli na objęcie tym świadczeniem dodatkowo ok. 42 pacjentów miesięcznie.

W ramach Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki SPSK Nr 4 planowany jest rozwój i rozbudowa Ośrodka Ambulatoryjnej Dializoterapii Otrzewnowej, w którym prowadzona będzie opieka nad pacjentami ze schyłkową niewydolnością nerek leczonymi nerkozastępczo metodą dializy otrzewnowej (CADO, ADO). Zgodnie z ogólnoświatowym trendem w opiece nad pacjentami ambulatoryjnymi planowane jest zwiększenie roli telemedycyny.

Powierzchnia nowego budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki wyniesie 1054 m². Obecna przestrzeń pełniąca jej funkcję (w ograniczonym zakresie) wynosi 250 m².

Budowa nowego budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki ma się zakończyć na przełomie sierpnia i września.