W listopadzie w dwóch dużych ośrodkach - Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie oraz Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabiegi ablacji migotania przedsionków innowacyjną metodą elektroporacji. Pierwsze zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca przy użyciu nowej metody w Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii SPSK Nr 4 odbyły się w dniach 24 i 25 listopada 2022 roku.

 

Zespół Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie przeprowadzający zabieg metodą elektroporacji

Zespół Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii SPSK Nr 4 przeprowadzający zabieg metodą elektroporacji (Fot. Agnieszka Wrońska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

 

Nowa metoda ablacji zaburzeń rytmu serca 

Migotanie przedsionków stanowi jedno z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. W samej Polsce problem ten może dotyczyć ok. 1,25 mln osób powyżej 65. roku życia. Najbardziej skuteczną metodą terapii jest ablacja - zabieg polegający na wybiórczym wyłączeniu aktywności obszarów mięśnia sercowego odpowiedzialnych za nieprawidłowe wytwarzania lub przewodzenie impulsów. Dzięki wytworzeniu w sercu niewielkich blizn następuje zatrzymanie przewodzenia nieprawidłowych sygnałów elektrycznych.

Istnieją różne rodzaje ablacji, a ich główny podział to ablacje przezskórne oraz chirurgiczne. Pierwsze z nich nie wymagają chirurgicznego nacięcia klatki piersiowej. Są małoinwazyjne, co oznacza mniejszą możliwość wystąpienia powikłań i większe bezpieczeństwo dla pacjenta.

 

Zabieg metodą elektroporacji wykonany przez zespół Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie

Zabieg metodą elektroporacji wykonany przez zespół Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie

Zabieg metodą elektroporacji (Fot. Agnieszka Wrońska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

 

W listopadzie do grupy małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie oraz Samodzielnym Publicznym Szpitalu Kliniczny Nr 4 w Lublinie dołączyły zabiegi ablacji migotania przedsionków nowoczesną metodą elektroporacji, czyli ablacji za pomocą techniki PFA (pulsed field ablation).

- Ta innowacyjna metoda polega na wykorzystaniu zjawiska elektroporacji w celu uzyskania trwałego, wybiórczego wyłączenia obszarów mięśnia sercowego odpowiedzialnych za nawroty arytmii. Jest to pierwsza na świecie technika likwidacji arytmii w sercu metodą nietermalną, a więc nie polega ona na, obrazowo mówiąc „wypalaniu” lub „wymrażaniu” obszarów arytmogennych, lecz na ich likwidacji poprzez naturalny mechanizm apoptozy, wyzwalany przez bardzo krótkie, rzędu kilku nanosekund, impulsy pola elektrycznego. Dzięki wysokiej selektywności tkankowej technika jest niezwykle dokładna - podczas zabiegu unieszkodliwiane są jedynie wyselekcjonowane fragmenty mięśnia sercowego, bez narażania okolicznych struktur - nerwów lub naczyń, co dla pacjenta oznacza większe bezpieczeństwo i mniej powikłań - mówi dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, kierownik Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii z Pracownią Elektrofizjologii i Elektroterapii SPSK Nr 4 w Lublinie.

 

Zabieg metodą elektroporacji

Zabieg metodą elektroporacji (Fot. Agnieszka Wrońska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

 

Zgodnie z wynikami europejskich badań, ablacja metodą elektroporacji jest wyjątkowo skuteczna. U 96 proc. pacjentów, u których wykonano zabieg, uzyskano trwałą izolację żył płucnych. Badanie powtórzone po roku od zabiegu wykazało brak migotania przedsionków u 85 proc. osób. W takim wypadku można mówić o zadowalającej „skuteczność odległej” metody.

- Dzięki dużemu doświadczeniu zespół lekarzy Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie znajduje się w gronie specjalistów wykonujących te nowoczesne zabiegi po raz pierwszy w Polsce – mówi dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, kierownik Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii z Pracownią Elektrofizjologii i Elektroterapii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Pierwszym pacjentem, u którego wykonano zabieg, jest 69-letni Krzysztof Słoboda z Lublina. Zaburzenia rytmu serca pojawiły się po przebytym przez niego udarze.

- Dr hab. Andrzej Głowniak zaproponował mi zabieg ablacji nowatorską metodą. Jest on naprawdę świetnym fachowcem, więc skorzystałem z tej możliwości bez wahania. Po wyjściu z sali operacyjnej czuję się bardzo dobrze. Jedyna niedogodność jest taka, że teraz przez osiem godzin muszę leżeć. Kiedy tylko wyjdę ze szpitala, pójdę na rower i zrobię długi spacer – mówił tuż po zabiegu pan Krzysztof.

 

Pierwszy pacjent, u którego wykonano zabieg, Krzysztof Słoboda rozmawia z dziennikarzami

Pierwszy pacjent, u którego wykonano zabieg, Krzysztof Słoboda rozmawia z dziennikarzami (Fot. Alina Pospischil)

 

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie 24 i 25 listopada wykonano łącznie osiem zabiegów ablacji migotania przedsionków metodą elektroporacji.