Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie został partnerem kampanii Tatowisko 2022 podkreślającej rolę ojca w wychowywaniu dziecka. Inicjatorem akcji jest Fundacja Holistyczne Centrum Wsparcia.

 We wtorek 20 grudnia przedstawiciele fundacji przekazali Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 pakiety kart motywacyjnych dla ojców opracowane w ramach projektu finansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

 

Materiały informacyjne kampanii Tatowisko 2022

Uczestnicy spotkania

(Fot. Fundacja Holistyczne Centrum Wsparcia)

 - Wszyscy wiemy, jak ważna jest rola obojga rodziców w życiu dziecka. Dostrzegliśmy jednak, że pomimo istotnych zmian społecznych w obrębie współczesnych rodzin rola ojca jest często pomijana lub wręcz niedoceniana. Zresztą mówią o tym sami mężczyźni. Rola mężczyzny w rodzinie nie jest już ograniczona do zabezpieczania odpowiednich warunków materialnych, ojcowie chcą uczestniczyć i uczestniczą we wszystkich aspektach wychowania dzieci, począwszy od bycia partnerem do zabaw, a skończywszy na zapewnieniu bezpieczeństwa emocjonalnego. Idea, która przyświecała nam podczas przygotowania projektu i w trakcie jego realizacji, to przede wszystkim chęć wzmocnienia ojców, wyposażenia ich w kompetencje poprawiające jakość ojcostwa oraz jakość relacji z dziećmi. Dodatkowo chcieliśmy im zapewnić przestrzeń do kontaktu, wymiany myśli i doświadczeń związanych z rodzicielstwem - podkreśla Monika Krupa, prezes Fundacji Holistyczne Centrum Wsparcia.

- W mojej pracy zawsze staram się podkreślać, że tata jest tak samo ważnym rodzicem, jak mama. Obecność i postawa każdego z nich warunkują, jak dziecko - zarówno syn, jak i córka - funkcjonuje w dorosłym życiu, jak buduje relacje i więzi z innymi ludźmi. Kampania wpisuje się w założenie, że rodzicielstwo to nie tylko macierzyństwo, ale i tacierzyństwo. Cieszymy się, że jako szpital i klinika kierowana przez prof. dr hab. n. med. Bożenę Leszczyńską - Gorzelak możemy się w nią włączyć - mówi dr n. med. Aneta Libera, psycholog i koordynatorka działań psychologicznych w Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

 


Dr n. med. Aneta Libera, psycholog w Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie i Monika Krupa, prezes Fundacji Holistyczne Centrum WsparciaDr n. med. Aneta Libera, psycholog w Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie i Monika Krupa, prezes Fundacji Holistyczne Centrum Wsparcia (Fot. Alina Pospischil)

 

W ramach projektu Tatowisko 2022 fundacja założyła w Lublinie Klub Ojca, organizowała spotkania coachingowe w temacie rodzicielstwa oraz wyjazdy plenerowe dla ojców i dzieci. Kolejnym elementem projektu jest stworzenie pakietów kart motywacyjnych, które organizacja dostarcza na lubelskie oddziały położnicze, w tym do Kliniki Położnictwa i Perinatologii, Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka i Szkoły dla Rodziców SPSK Nr 4 w Lublinie, jako formę upominku i wsparcia świeżo upieczonych ojców.

 - Poprzez kilka działań projektowych chcemy wspomóc ojców w poprawie jakości relacji z dziećmi. Przekazując karty motywacyjne, przekazujemy ojcom lub przyszłym ojcom przesłania i myśli uczestników naszego projektu, a także pytania otwarte, które mają za zadanie skłonić rodziców do refleksji, czym jest dla nich rodzicielstwo, do zastanowienia się nad swoją rolą w wychowywaniu i kształtowaniu młodego człowieka - tłumaczy Robert Cebula, koordynator projektu z Fundacji Holistyczne Centrum Wsparcia.

 - Nie dajemy gotowych odpowiedzi na te pytania. Każdy tata będzie mógł odpowiedzieć sobie na nie sam, w swój własny unikatowy sposób - dodaje prezes fundacji Monika Krupa.

We wtorek w SPSK Nr 4 pakiety zawierające 32 karty motywacyjne przekazali młodym i przyszłym rodzicom ojcowie, którzy sami brali udział w projekcie Tatowisko 2022. - Zdarza się, że po urodzeniu dziecka ojcowie są spychani na drugi plan. Mówi się im: "nie przewijaj, nie dotykaj, nie kąp go, ty się do tego nie nadajesz". Uważam, że matka i ojciec powinni z podobnym zaangażowaniem brać udział w wychowaniu dziecka od pierwszych dni życia. Dlatego biorę udział w działaniach fundacji - mówi Tomasz Brodziak, jeden z uczestników projektu. 

 -  W mojej pracy mówię przyszłym ojcom, aby nie bali się bycia rodzicem, tym bardziej że mogą wykonywać wszystkie czynności, jakie wykonuje mama prócz karmienia piersią. Mogą przewijać, kangurować i w inny sposób zajmować się nawet niemowlęciem, bo już wtedy zaczyna się budowanie więzi - podkreśla dr n. med. Aneta Libera.

 

Spotkanie z mediami

(Fot. Fundacja Holistyczne Centrum Wsparcia / Alina Pospischil)