W poniedziałek 21 listopada Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie gościł grupę młodzieży z Chełma. Wizyta odbyła się w ramach Medycznego Forum Edukacyjnego.

Wizyta w SPSK Nr 4 w ramach Medycznego Forum Edukacyjnego

Wizyta w SPSK Nr 4 w ramach Medycznego Forum Edukacyjnego (Fot. Justyna Jóźkiewicz)

W marcu bieżącego roku Uniwersytet Medyczny w Lublinie będący organem założycielskim SPSK Nr 4 w Lublinie powołał Medyczne Forum Edukacyjne. Inicjatywa opiera się na współpracy uczelni ze szkołami ponadpodstawowymi i podstawowymi w celu edukacji i zapoznania uczniów ze specyfiką studiów medycznych. Podczas zajęć z wykładowcami i wizyt w miejscach ich pracy uczniowie mają szansę rozbudzać swoje zainteresowania, rozwijać teoretyczne i praktyczne kompetencje oraz poznać ofertę edukacyjną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

21 listopada uczniowie placówki współpracującej z uczelnią - Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie odwiedzili szpital przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Dzięki wizycie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Klinicznym Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Klinicznym Oddziale Rehabilitacji mogli zapoznać się z praktycznymi aspektami zawodów medycznych w naturalnych warunkach pracy. Po przestrzeniach SPSK Nr 4 oprowadzał ich anestezjolog Rafał Rutyna.

Uczniowie mogli też skosztować szpitalnego obiadu i porozmawiać z hospitalizowanym pacjentem. Pan Konrad został skierowany do SPSK Nr 4 po wypadku na rowerze. Uczniom opowiedział o swojej drodze powrotu do zdrowia i rehabilitacji.

Wizyta w SPSK Nr 4 w ramach Medycznego Forum Edukacyjnego

Wizyta w SPSK Nr 4 w ramach Medycznego Forum Edukacyjnego (Fot. Alina Pospischil)

Wizyta w SPSK Nr 4 w ramach Medycznego Forum Edukacyjnego

- Bardzo interesuje mnie fizjoterapia, myślę o związaniu swojej przyszłości z tym zawodem. Dziś mogłam na własne oczy zobaczyć, jak wygląda praca medyków z pacjentami po wypadkach. Zdarza się, że osoba, która przyjeżdża do szpitala w stanie krytycznym, dzięki leczeniu i rehabilitacji po pewnym czasie jest w stanie normalnie funkcjonować. Jest to fascynujące - mówi Eliza Kamińska uczennica IV klasy liceum.

- Sposób, w jaki funkcjonuje szpital różni się od tego, co na co dzień można zaobserwować w filmach. Dziś mogliśmy się dowiedzieć, jak naprawdę wygląda praca lekarza i w jakich wypadkach należy zgłosić się na SOR - mówi Hubert Blacha, uczeń IV klasy.